Картина ділового дня 31 липня: санкції проти Росії, повернення НБУ на міжбанк і зростання автовиробництва
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за вівторок, 31 липня.
Головне
Україна увійшла до трійки лідерів з логістики серед пострадянських країн, свідчать дані Світового банку. Так, Україна посіла 66 місце з 160 країн у рейтингу логістичної ефективності Logistics Performance Index. У порівнянні з попередньою версією рейтингу два роки тому країна піднялася на 14 позицій, розташувавшись між Сербією і Єгиптом. При цьому, на пострадянському просторі стала третьою після Естонії (36 місце) і Литви (54 місце).
Нацбанк вперше за півроку продав валюту на аукціоні. Регулятор оголосив аукціон з продажу до $50 млн. Однак, продав НБУ тільки $28,1 млн при заявках банків на $46,7 млн. У останній раз регулятор проводив аукціон з продажу валюти 23 січня цього року. Тоді він задовольнив 25 заявок на загальну суму $47,3 млн.
Молдова зацікавлена в поставках російського газу в обхід України, заявив президент країни Ігор Додон, якого цитує ТАСС. Він зазначив, що для Кишинева "було дуже серйозною проблемою" ситуація, коли в 2009 році був заблокований транзит газу через Україну. "Тому якщо з'явиться додаткова можливість отримувати російський газ через інші альтернативні маршрути, для нас це цікаво", - підкреслив Додон. За його словами, будується трубопровід Ясси-Кишинів, який дасть країні можливість мати менше ризиків, "виходячи з тієї ситуації, яка відбувається з транзитними країнами".
ЄС ввів санкції проти російських компаній за будівництво Керченського моста. Відповідне рішення опубліковано в офіційному журналі Євросоюзу. З 31 липня під санкціями виявляться дві компанії російського олігарха Аркадія Ротенберга - Мостотрест і Стройгазмонтаж. Обидві раніше вже були включені в американський список санкцій. Санкції ЄС також торкнулися компаній Інститут Гіпростроймост-Санкт-Петербург, Суднобудівний завод Залив, Стройгазмонтаж-Міст і ВАД. Слідом за цим Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України заявило про підготовку аналогічних санкцій. Однак, на даний момент в українському списку знаходиться 19 російських юросіб і 22 фізособи.
Компанії та ринки
Росіяни розчарувалися в рублі, свідчить липневе опитування Центробанку РФ. Згідно з ним, частка громадян Росії, які очікують падіння курсу російської нацвалюти, з весни 2018 року зросла в 1,7 рази і досягла рекорду за весь час досліджень. Ослаблення рубля в найближчі 12 місяців чекають 44% респондентів. Це на 17 процентних пунктів більше, ніж у березні, і вище попереднього рекорду (41%), встановленого в серпні і вересні 2014 року.
Приватбанк відновив надання фінгарантій, повідомили в прес-службі фінустанови. Так, з 1 серпня банк буде видавати фінансові (митні) гарантії в статусі гаранта Державної фіскальної служби. Ці гарантії дозволять зовнішньоекономічним компаніям швидше і дешевше отримувати забезпечення сплати митних платежів (мито, акциз та ПДВ), ніж альтернативні види забезпечення. Гарантуванню підлягають товари в митному режимі імпорту, транзиту, реекспорту і реімпорту, тимчасового ввезення та вивезення. Також Приватбанк надає платіжні гарантії з розстрочки сплати імпортного ПДВ.

MasterCard підніме ліміт оплати без PIN по картах з PayPass, повідомила Незалежна асоціація банків України. Так, міжнародна платіжна система з квітня 2019 року відмовиться від ліміту в 100 грн при безконтактної оплати (картами з PayPass) в Україні та підніме його до 300 грн. Ліміт в 100 грн для безконтактної оплати без пароля існує багато років, у тому числі цією сумою обмежувалися покупки при "долар по вісім". Використовувати PIN-код для більш дорогих покупок MasterCard вимагає в цілях безпеки.
Автовиробництво в Україні уповільнило темп приросту, повідомила асоціація Укравтопром. У січні-червні 2018 року українські автопідприємства виготовили 3 853 автотранспортних засобів, що на 6,4% більше, ніж за перше півріччя 2017 року, у тому числі випуск легкових автомобілів виріс на 8,8% - до 3 349 одиниць. Причому, всі легкові автомобілі в першому півріччі випустив тільки завод Єврокар, тоді як за аналогічний період минулого року він виготовив 2 785 авто, а ще 293 од. - Запорізький автозавод (ЗАЗ). У той же час випуск комерційних автомобілів, зафіксованих в статистиці Укравтопрому, за січень-червень скоротився на 47% - до 109 одиниць.
Конкуренту Roshen дозволили судитися за право на Київський торт. Верховний Суд 25 липня відновив термін касаційного оскарження компанії Белларія щодо рішень судів попередніх інстанцій щодо права випуску продукції під торговою маркою Київський торт. Раніше Антимонопольний комітет оштрафував іншого виробника, компанію Київхліб на 219 тис. грн за використання оформлення торта Казковий ключик, яке, на думку відомства, схоже на оформлення упаковки торта Золотий ключик виробництва Roshen.
Українська "дочка" P&O Maritime задумалася про розширення бізнесу на українському ринку, повідомив гендиректор компанії Михайло Соколов в інтерв'ю The Maritime Telegraph. "Плануємо розширювати бізнес", - сказав глава компанії, додавши, що на сьогодні P&O Maritime Ukraine надає послуги в портах Південний і Чорноморськ. В управлінні оператора - п'ять буксирів.
Український інвестфонд Focus Estate Fund купив ще один ТЦ в Польщі, повідомили в прес-службі компанії. Торговий центр Galeria Awangarda з площею 7,5 тис. кв. м. розташований у місті Бартошице. На момент укладання угоди вакантність площ торгового центру становила близько 3%. Це вже друга покупка компанії об'єкта в Польщі за рік. У квітні інвестфонд придбав ТЦ Galeria Eden в Польщі.
Найбільша у світі компанія з видобутку алмазів De Beers знизила продажі, повідомила компанія Anglo American plc, яка володіє 85% добувача. Під час шостого цьогорічного липневого циклу - умовна вартість продажів за станом на 30 липня - компанія за попередніми даними, знизила продажі до $530 млн. Це на 9% менше показника попереднього циклу ($581 млн) і на 8% - циклу річної давності ( $676 млн).
Tesla веде переговори про будівництво заводу в Європі, повідомила американська газета The Wall Street Journal. За інформацією видання, представники компанії ведуть переговори з владою двох федеральних земель Німеччини і Нідерландів. Йдеться про випуск електромобілів і їх акумуляторів під одним дахом, повідомили WSJ учасники переговорів. Ще в червні глава Tesla Ілон Маск повідомляв, що майбутнє підприємство стоїть запустити біля кордону Франції і ФРН.
Цифра дня
297,1 млрд грн
Нарахував Держфінмоніторинг підозрілих операцій в Україні за перше півріччя 2018-го.
Цитата дня
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов про закупівлі українськими підприємствами товарів в Росії:
"Кожен відповідальний керівник повинен звітувати перед своєю країною за позицію по зраді [...] Мені здається, що повинна бути не тільки моральна, а й кримінальна відповідальність за фінансову підтримку країни-агресора, тих, хто купує ті речі в Росії, які можуть бути зроблені в Україні".