Картина ділового дня 29 листопада: блокування українських портів, зростання зарплат і засідання МВФ щодо траншу для України

29 листопада 2018, 20:00

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за четвер, 29 листопада.

Головне

Росія повністю заблокувала українські порти в Азовському морі, заявив міністр інфраструктури України Володимир Омелян. За його даними, заблоковано прохід суден в порти Маріуполя і Бердянська, а через Керченську протоку пропускаються лише судна, які направляються в російські порти. Всього заблоковано 35 суден. В очікуванні на вхід в Азовське море знаходяться 18 судів: чотири прямують у порт Бердянська, 14 – у порт Маріуполя. На вихід з Азовського в Чорне море стоять три судна з порту Бердянська і шість – з порту Маріуполя. Ще вісім кораблів стоять біля причалів в портах.

Відео дня

Реальна зарплата в Україні зросла на 14,2%, свідчать дані Держстату. Так, в жовтні цього року середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій склала 9 218 грн, що на 24,9% більше в порівнянні з жовтнем минулого року. Також це в 2,5 рази вище рівня мінімальної заробітної плати – 3 723 грн. Втім, в порівнянні з вереснем цього року реальна зарплата зросла лише на 1,9%. Найвищий рівень зарплат зафіксовано в Києві – 13 850 грн. Найнижчий рівень у Чернівецькій області – 7 128 грн.

МВФ готовий скликати термінове засідання щодо виділення траншу для України, йдеться в заяві глави Фонду Крістін Лагард за підсумками телефонних переговорів з президентом України Петром Порошенком. Вона позитивно оцінила поточний рівень співпраці з Україною і статус підготовки нової програми фінансування stand-by. Уже в грудні рада директорів Фонду готова зібратися для її затвердження. Відзначається, що все попередні умови (prior actions), як очікується, будуть виконані українською владою до 10 грудня.

Новини компаній та ринків

Нафтогаз назвав варіанти транзиту російського газу після закінчення контракту з Газпромом. Як заявив глава української компанії Андрій Коболєв, він допускає відмову російського монополіста підписувати довгостроковий контракт на транзит через газотранспортну систему України з початком роботи на загальних умовах, бронюючи потужності на певний термін. За його словами, Газпром може в принципі не підписувати контракт з українською стороною. В кінці 2019 року компанія може прийти до українського оператора ГТС і просто замовити послуги, як це зараз роблять інші замовники послуг транспортування.

У Газпрому виникли труднощі з продовженням Турецького потоку в Європу, повідомили близькі до проектів джерела російського агентства Інтерфакс. Російський монополіст буде змушений чекати не менше року після завершення будівництва Турецького потоку, щоб реалізувати другий етап проекту для поставки газу в Європу. Причиною є затримка у створенні газотранспортної інфраструктури в Центральній і Східній Європі. Газопроводи, що з'єднують Турецький потік з південним сходом Європи, будуть готові не раніше січня 2021 року. У той час як обидві нитки морського газопроводу Турецький потік повинні запрацювати наприкінці 2019 року.

Споживчі настрої в Україні значно погіршилися, свідчать дані щомісячного дослідження GfK Ukraine. Згідно з ним, у жовтні 2018 року індекс споживчих настроїв склав 56,9, що на 5,7 пункту менше, ніж у вересні. Індекс інфляційних очікувань залишився майже незмінним – 190,3, що на 0,1 п. менше минулого місяця. А от очікування українців щодо курсу гривні протягом найближчих трьох місяців дещо покращилися: індекс девальваційних очікувань знизився на 8,1 п. – до 162,2. У жовтні погіршилися очікування українців щодо безробіття: показник склав 136,2. Це на 2,3 п. більше, ніж у вересні.

За час Чорної п'ятниці і введення воєнного стану українці вивели з банків менше 2% коштів, заявила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова. За її словами, банківська система України має в своєму розпорядженні достатню ліквідність, при цьому небезпечних відтоків коштів з банків не спостерігається. Рожкова зазначила, що в деяких банках були випадки, коли окремі клієнти вирішили не продовжувати депозит, який закінчувався, або знімали кошти з поточних рахунків, однак питома вага таких випадків мізерна.

Нафтогаз вперше показав оригінали рішень Стокгольмського арбітражу, повідомила прес-служба НАКу. При цьому, деякі частини рішень Стокгольмського арбітражу все ж залишаються закритими через вимоги конфіденційності за контрактами між Нафтогазом і Газпромом від 2009 року. Нагадаємо, що остаточна сума розрахунків між компаніями за рішенням арбітражу становить $2,6 млрд на користь Нафтогазу.

Українські виробники отримали понад 200 тис. сертифікатів на експорт в ЄС, повідомила Державна фіскальна служба. Сертифікат видається в разі, якщо його потрібно пред'явити при ввезенні на митну територію країн ЄС. Термін дії сертифіката становить чотири місяці з дати його видачі. Найбільшу кількість сертифікатів видано в Польщі – 57,3 тис., або 29%, Німеччині – 27,4 тис. (14%), Румунії – 14,9 тис. (7%), Італії – 10,5 тис. (5 %), Нідерландах – 8,1 тис. (4%), Литві – 7,3 тис. (4%), Словаччині – 6,3 тис. (3%). Двохсоттисячний сертифікат видано Львівською митницею на шкіряні чохли для автомобільних крісел, які експортувалися з України до Польщі.

Україна збирається залучити інвестиції на будівництво автомагістралі до Греції. Інформація про проект будівництва дороги Одеса-Румунія-Болгарія-Греція/Туреччина обговорювалася з представникам Чорноморського банку торгівлі та розвитку в Міністерстві інфраструктури України. Автомобільна дорога від Одеси до Греції повинна стати складовою частиною Чорноморської окружної автомагістралі та Транс-Європейської мережі TEN-T. Вперше про плани будівництва автомагістралі було заявлено в березні 2017 року.

Deutsche Bank обшукують через підозри у відмиванні коштів, повідомила прокуратура Німеччини. Близько 170 поліцейських, слідчих і податківців обшукують шість офісів банку у Франкфурті. За даними прокуратури, слідчі вивчають діяльність двох співробітників Deutsche Bank, які, як стверджується, допомогли клієнтам створити офшорні фірми для відмивання грошей. Правоохоронці вилучили з Deutsche Bank письмові та електронні ділові документи, тривають подальші розслідування. Deutsche Bank поки не коментує ситуацію. Зокрема, слідство почали після того, як слідчі розглянули так звані "офшорні витоки" і "панамські документи".

Цифра дня

7,3 тис.
Стільки найманих працівників, які працювали без оформлення трудових відносин легалізувала Державна фіскальна служба за січень-жовтень цього року.

Цитата дня

Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна про податок на виведений капітал:

"Не зважаючи на те, що активісти та експерти вже відмовляються від боротьби за податок на виведений капітал і перемкнули свої зусилля на пошук зради, президент України наполегливо продовжує роботу з МВФ щодо просування цього законопроекту".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X