Картина ділового дня 16 липня: незаконний експорт деревини в ЄС, програш України у справі Татнефті і підвищення тарифів на залізничні перевезення

16 липня 2018, 21:12

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за понеділок, 16 липня.

Головне

Нацбанк закликали утриматися від прихованого фінансування держбюджету і кредитування уряду. Таку рекомендацію правлінню дала Рада НБУ, повідомив її голова Богдан Данилишин. Зокрема Нацбанку варто утримуватися" від проведення операцій, які можуть мати ознаки прямої або непрямої підтримки бюджетних витрат". Крім того, Національному банку рекомендується утримуватися від покупки державних цінних паперів, а також "встановити параметри по верхній межі обсягу державних цінних паперів в портфелі".

Відео дня

Україна програла апеляцію в англійському суді у справі Татнефті. Суд в Англії відхилив апеляцію України на визнання в британській юрисдикції рішення Міжнародного комерційного арбітражу за позовом російської компанії. Про це з посиланням на копію рішення Королівського суду Лондона від 13 липня, повідомляє профільне видання enkorr. Цим рішенням Арбітраж ще в 2014 році зобов'язав Україну виплатити російській компанії $112 млн компенсації за рейдерське захоплення Кременчуцького НПЗ, здійснене групою Приват.

В Україні зменшилася кількість безробітних, свідчать дані Державної служби статистики. Так, у червні цього року кількість безробітних в Україні склала 303,9 тис. чоловік, що на 12,1 тис. менше в порівнянні з травнем цього року (316 тис.). При цьому рівень безробіття в Україні залишився на тому ж рівні – 1,2% до населення працездатного віку. У червні на одну вакансію претендували чотири людини. Кількість вакансій склала 82,4 тис., що на 3,8 тис. менше, ніж в травні цього року.

Україна стала лідером з незаконного експорту деревини в ЄС. Такі дані наводяться в доповіді британської неурядової організації Earthsight. Зокрема, з України вивозиться більше деревини, ніж з країн Латинської Америки, Африки і Південно-Східної Азії разом узятих. Український ліс рубають і вивозять такими темпами, що за чотири роки його експорт в країни ЄС зріс на 75%, перевищивши позначку в €1 млрд у 2017 році. "Наші дані свідчать про те, що сотні державних компаній беруть участь в систематичному, свідомому порушенні широкого кола правил при заготівлі лісу", – йдеться в дослідженні. Український ліс незаконно вивозять для трьох найбільших виробників дерев'яних панелей в світі.

Компанії та ринки

Депутат від БПП Максим Єфімов купив контрольний пакет Донбасенерго. "У цілому, це правда", – сказав він в коментарі агентству Інтерфакс-Україна. Раніше 60,8% акцій енергогенеруючої компанії належали Енергоінвест Холдингу. Кінцевим бенефіціаром вказувався бізнесмен Ігор Гуменюк, пізніше - Роберт Бенш і Андреас Церні (Андрій Чорний). Блокпакет Донбасенерго в 25% знаходиться в держвласності. Донбасенерго володіє Слов'янською ТЕС і Старобешівською ТЕС (остання разташована на окупованій території країни) сумарною встановленою потужністю 2880 МВт.

Антимонопольний комітет вирішив перевірити рекламу lifecell про 4G і 3G інтернет, повідомили в прес-службі відомства. Так, комітет вивчить правомірність застосування мобільним оператором в рекламі власних послуг 4G-інтернету позначення 4,5G. В АМКУ вважають, що таке твердження може містити ознаки порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. Крім цього, комітет розглядає справи про поширення lifecell в рекламі власних послуг 3G-інтернету інформації, яка може ввести в оману.

Рахункова палата перевірить використання коштів на ремонт доріг, повідомив глава відомство Валерій Пацкан. Перевірки очікують дороги Дніпропетровської, Хмельницької та Закарпатської областей. Аудит почнеться вже на початку осені. Відомство зазначає, що в цих областях були проблеми з вибором підрядників і неефективним розподілом бюджетних коштів. Пацкан підкреслив, що поки це перший аудит по ефективності витрачання коштів на ремонтні роботи, а згодом будуть перевірені дороги і в інших областях.

Тарифи на залізничні перевезення будуть підвищувати щорічно. Про це йдеться в затвердженому урядом прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки. Тарифи на перевезення пасажирів залізничним транспортом можуть збільшуватися на 25% в найближчі півтора року і на 30% – в 2020-2021 роках. Тарифи на вантажоперевезення планується підвищувати на 25% -20%. У минулому році зростання тарифів на пасажирські залізничні/д перевезення склало 5,9%, вантажні – 15%.

В Одеський порт прибув другий за історію танкер з автогазом, повідомила прес-служба адміністрації порту. Танкер-газовоз Gammagas доставив майже 2,2 тис. тонн імпортного зрідженого природного газу (СПГ), призначеного для заправки автомобілів. Це перша в 2018 році партія і друге постачання за всю історію існування Одеського порту. До цього порт тільки відвантажував СПГ у режимі "транзит", у поодиноких випадках – у режимі "експорт". Майже рік тому, у вересні 2017-го, у порт зайшов перший танкер з турецьким СПГ. Поки це пробні разові поставки, хоча в майбутньому вони можуть стати регулярними.

Нафтогаз запропонував удвічі знизити тариф на транзит газу. Держхолдинг направив регулятору пропозиції щодо зміни діючої методики розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу, яка була прийнята ще в березні 2015 року. У Нафтогазі відзначають, що застосування цієї методики може призвести до зниження з 2019 року вартості транзиту через Україну в 2,3 рази у порівнянні з нині встановленими регульованими тарифами.

Миколаїв планують повністю перевести на світлодіодне освітлення, заявив мер міста Олександр Сенкевич. Займатися обладнанням LED-освітлення вулиць в Миколаєві в розстрочку на 3 роки буде київська компанія Ava Tech. За рахунок цього місто планує скоротити споживання електроенергії в 2,5 рази. Якщо проект буде повністю завершено, Миколаїв може стати першим містом, повністю обладнаним світлодіодним освітленням не тільки в Україні, але і в Європі.

Віталій Хомутинник купив частку в нафтогазовій компанії, пов'язаної з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим. Так, компанія Cascade Investment Fund на Кайманових островах, бенефіціаром якої є нардеп, купила 19,9% нафтогазової компанії JKX Oil & Gas Plc, повідомляється на сайті Лондонської фондової біржі. При цьому відбулося скорочення кількості акцій компанії, що належать російській Proxima Capital Group, з 19,97% до 9,97%.

Нафтогаз залучить PricewaterhouseCoopers для відділення оператора газотранспортної системи, повідомили прес-служба української компанії. Аудитор "великої четвірки" почне роботу негайно. Раніше Енергетичного співтовариства, Європейська комісія та Світовий банк висловилися проти тимчасової передачі компанії Магістральні газопроводи України в управління Нафтогазу.

Укрнафтобуріння збільшила видобуток газу і нафти, повідомила прес-служба компанії. Великий приватний газодобувач в першому півріччі 2018 го збільшив видобуток природного газу на 25% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року, до 233,3 млн. м. куб, а нафти і конденсату - на 42%, до 29,7 тис. тонн.

Цифра дня

197,1 млрд грн
Склала сума фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією/відмиванням коштів, згідно з даними Держфінмоніторингу за підсумками першого півріччя 2018 року.

Цитата дня

Виконувач обов'язків генерального директора Укрпошта в авторській колонці на НВ Бізнес про те, як повинна працювати компанія:

"Давайте вирішувати, що робити підприємству: можемо залишатися по всій країні, розвивати інфраструктуру та фінансову інклюзивність, оновити компанію і перетворитися на ключового українського і міжнародного гравця поштово-логістичного ринку; а можемо скоротитися до меж, що забезпечують рентабельність компанії, і тихо вмирати, як це робили років 20 до цього".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X