Картина ділового дня 11 липня: прогноз розвитку української економіки, зростання інвестклімату та перший локомотив GE для України

11 липня 2018, 21:19

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за середу, 11 липня.

Головне

Кабмін затвердив прогноз економічного розвитку України на наступні три роки. Таке рішення уряд прийняв на засіданні 11 червня. У базовому сценарії передбачається, то зростання ВВП в 2019 році сповільниться з 3,2%, досягнутих за підсумками 2018 року, до 3%, проте потім прискориться до 3,8% в 2020 році і 4,1% - в 2021 році. Очікується також уповільнення зростання індексу споживчих цін до кінця 2018 року до 9,9% з 13,7% в минулому році, потім до 7,4% в 2019 році, до 5,6% в 2020 році і 5% в 2021 році. Прогноз побудований на базовому припущенні девальвації гривні - не більше 3,2% на рік, або до 30,7 грн ± 2 грн за 1 $до кінця 2021 року.

Відео дня

Мінекономіки спрогнозувало зростання цін на газ і електроенергію, йдеться в прогнозі соціального і економічного розвитку на 2019-2021 роки. Згідно з документом, ціна на газ для населення на кінець 2018 року збільшиться на 18%, в 2019 році вона може збільшитися на 5-8% (залежно від сценарію), у 2020 році - на 14%, а в 2021 році залишаться незмінними. Роздрібні тарифи на електроенергію для побутових споживачів, згідно з прогнозом, в 2018 році (грудень до грудня минулого року) мінятися не будуть, а в 2019-2021 роках їх очікує щорічний 25%-е зростання.

В українських банках зросли обсяги депозитів, свідчать дані Нацбанку. Так, залишки гривневих депозитів населення в платоспроможних банках в червні виросли на 5,9% - до 262,9 млрд грн, в іноземній валюті в доларовому еквіваленті - на 1,1%, до $8,5 млрд. У Нацбанку пояснили, що активному залученню коштів фізичних осіб сприяли високі темпи зростання заробітних плат і подальше зростання приватних переказів з-за кордону. Крім того, приплив коштів на гривневі депозити був викликаний збереженням різниці в прибутковості з валютними депозитами.

Україна в 2018 році піднялася в рейтингу інноваційних країн на 43-е місце з 50-го в минулому році, повідомляється в дослідженні Global Innovation Index. Так, індекс України становить 38,5, тоді як в минулому році він був на рівні 37,6. Крім того, в цьому році Україна вперше обійшла Росію, яка розташувалася на 46-му місці. "Сусідами" України по рейтингу є Греція (42-е місце) і Таїланд (44-е). А в трійку найбільш інноваційних країн увійшли Швейцарія, Швеція і Нідерланди. Global Innovation Index складається на основі аналізу десятків показників, кожен з яких в свою чергу також має свій індекс.

Україна поліпшила інвестиційний клімат, йдеться в дослідженні Європейської Бізнес Асоціації. Так, індекс інвестиційної привабливості України за підсумками перших шести місяців 2018 року знаходиться на рівні 3,1 з можливих 5 балів, що свідчить про позитивні зрушення в першій половині року. Крім того, більшість підприємців вважають, що інвестиційний клімат України покращиться або залишиться на одному рівні. За словами виконавчого директора ЄБА Анни Дерев'янко, якщо в минулому році кількість незадоволених інвесткліматом становила 58%, то зараз цей показник зменшився на 20%. Причиною невдоволення залишається високий рівень корупції, відсутність довіри до судової системи і відкладення земельної реформи. При цьому, бізнес сподівається на якісні зміни. Індекс інвестиційної привабливості складається з трьох компонентів: оцінки інвесторами попереднього періоду, прогнозів на майбутнє, оцінки станом на зараз. Відмітка 3 вважається нейтральною, показники вище трьох свідчать про позитивні зрушення.

Компанії та ринки

Білорусь передала в держвласність підконтрольний української Мотор Січі Оршанський авіазавод, повідомили в прес-службі президента Білорусі Олександра Лукашенка. 60% Оршанського авіаремонтного заводу належали президенту компанії Мотор Січ, народному депутату України В'ячеславу Богуслаєву. "Власника вже тут немає. Власники - ви [державні організації]. Все власники, які тут були, вони відмовилися самі від цього заводу. Тому дійте. Це державне підприємство з сьогоднішнього дня", - заявив Лукашенко.

Олександр Дубілет виграв суд проти Приватбанку про захист честі і гідності. Таке рішення прийняв Апеляційний суд Києва. Він зобов'язав Приватбанк спростувати звинувачення на адресу колишнього голови правління банку. Йдеться про слова вже колишнього голови правління Олександра Шлапака, озвучених під час прес-конференції 4 липня 2017 року. Тоді Шлапак сказав, що напередодні націоналізації Дубілет "перевищив повноваження під час видачі 36 кредитів".

Міністр енергетики спростував інформацію про виробництво ядерного палива разом з Росією. Ігор Насалик стверджує, що не пропонував співпрацю російській корпорації, заявив він Економічній правді. За його словами, лист першому заступнику директора Росатома Кирилу Комарову є "фейком". На підтвердження своїх слів він надав лист, в якому йдеться про "готовність обговорити стан реалізації спільних проектів". Проте джерело ЕП в міністерстві наполягає на справжності опублікованого документа, але при цьому допускає умисне нанесення шкоди міністру.

Аеропорт Львів тимчасово відмовився від рейсів Yanair, повідомила прес-служба аеропорту. Причиною називають борги авіаперевізника. Втім, після того, як українська авіакомпанія частково погасила заборгованість, послуги аеропорту було відновлено.

General Electric виготовила перший локомотив для України, повідомив в.о. голови Укрзалізниці Євген Кравцов. Так, на заводі в штаті Пенсільванія в США був виготовлений перший локомотив серії GE Evolution відповідно до рамкової угоди між Укрзалізницею і General Electric Transportation. Прибуття локомотива в Україні очікується вже в серпні, а подальше доукомплектування відбуватиметься на Крюківському вагонобудівному заводі.

Нацбанк дозволив злиття двох банків Сергія Тігіпка, повідомили в прес-службі VS банку. Так, регулятор дозволив приєднання за спрощеною процедурою до ТАСкомбанк колишньої "внучки" Ощадбанку Росії - VS банку, який бізнесмен купив в грудні 2017 року. У результаті реорганізації ТАСкомбанк стане правонаступником всіх прав і обов'язків VS банку.

Нібулон позичив $80 млн, повідомили в прес-службі агрокомпанії. Синдикований кредит надали нідерландський ING Bank, синдикат європейських комерційних банків і Європейський банк реконструкції та розвитку. Кошти планують направити на фінансування потреб компанії в оборотному капіталі, пов'язаних із закупівлею продукції в Україні і її експортом на світовий ринок.

НБУ відсудив у Бахматюка окуповану в Донецьку птахофабрику. Таке рішення ухвалив Господарський суд Донецької області. Йдеться про рефінансування, яке НБУ надав банку бізнесменові Олега Бахматюку в червні 2014 року. Суд постановив стягнути це майно на користь НБУ в рахунок заборгованості Фінансової ініціативи на 2,1 млрд грн.Такім чином, регулятор отримав в заставу пташники, корівники, інкубатори та інші технічні будівлі підприємства, які буде продавати на відкритих торгах за вказаною ціною.

Україна стала вдвічі більше продавати молока за кордон, свідчать дані Державної фіскальної служби. Так, у червні 2018 року експорт молока збільшився удвічі - до $1,1 млн, тоді як імпорт збільшився на 57,1%, до $165 тис. Також за підсумками першого півріччя (в січні-червні 2018) імпорт молока збільшився на 29, 5%, до $694 тис., експорт - у 2,7 рази, до $7,1 млн в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Цифра дня

28,1-28,5 грн ± 1 грн за $1

Такий курс гривні до американського долара до кінця 2018 року чекає український уряд згідно Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки, розробленим Мінекономрозвитку.

Цитата дня

Президент України Петро Порошенко про скорочення відділень компанії Укрпошта в селах і припинення поштових послуг по виплаті пенсій:

"Їм (жителям села - НВ) стало відомо про плани скоротити відділення Укрпошти в селах... Це категорично неприйнятно. Державні підприємства повинні виконувати певні соціальні функції... Коли ми залишаємо людей наодинці без важливої послуги - це неприйнятно і не може робитися в односторонньому порядку."

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X