Картина ділового дня 1 жовтня: стабільна валюта, прибуток держкомпаній і обмеження від Укрзалізниці

1 жовтня 2018, 20:28

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за понеділок, 1 жовтня.

Головне

Нацбанк заявив про стабілізацію на валютному ринку. Як йдеться в макроекономічному і монетарному огляді регулятора, стабілізація стала результатом зниження ажіотажного попиту на валюту як на міжбанківському, так і на готівковому ринку, де відновилося переважання пропозиції готівкової валюти з боку населення над попитом.

Відео дня

ТОП-100 найбільших держкомпаній України за підсумками 2017 року одержали 44,4 млрд грн прибутку, повідомили в прес-службі Мінекономрозвитку. Це на 38,5% більше показника 2016 року. Загальна балансова вартість активів портфеля держкомпаній склала понад 1,5 трлн грн, що майже на 5% більше, ніж на кінець 2016 року. Найбільш прибутковими компаніями стали Нафтогаз України з чистим прибутком 39,3 млрд грн, Адміністрація морських портів – 3,6 млрд грн, Центренерго – 1,9 млрд грн, Укренерго – 1,6 млрд грн і аеропорт Бориспіль – 1,7 млрд грн.

Іноземні інвестори зможуть вийти на український ринок держпозик у першому кварталі 2019-го. Як повідомила прес-служба Нацбанку, регулятор і міжнародна розрахунково-клірингова організація Clearstream узгодили план дій щодо відкриття доступу іноземних інвесторів до українських державних цінних паперів через міжнародний центральний депозитарій цінних паперів. Це підвищить ліквідність держпаперів і їхню привабливість на міжнародних ринках. Відзначимо, що ще в лютому цього року передбачалося, що вихід Clearstream на український ринок держпозик може статися "в найближчі місяці".

Україна скоротила дефіцит платіжного балансу, повідомила прес-служба Нацбанку. Так, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу в серпні зменшився до $601 млн. У липні цей показник становив $1,1 млрд. Цьому сприяло насамперед істотне уповільнення річних темпів зростання імпорту товарів, яке було більш суттєвим у порівнянні з уповільненням зростання експорту, відзначили в регуляторі. У січні-серпні дефіцит поточного рахунку склав $2,1 млрд, тоді як за аналогічний період минулого року дефіцит становив $833 млн. При цьому, платіжний баланс в серпні зведений з профіцитом на рівні $27 млн.

Залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку скоротилися, повідомили в Держказначействі. Так, до початку жовтня вони склали 21,4 млрд грн проти 27 млрд грн на початок вересня. Рік тому на ЄКР було в 2,8 рази більше коштів – 60 млрд грн. За вересень 2017 го вони скоротилися на 3,1 млрд грн. Згідно з даними Нацбанку, залишки коштів на кореспондентських і транзитних рахунках банків у вересні цього року збільшилися на 3,7 млрд грн і склали 52,9 млрд грн.

Компанії та ринки

У Борисполі збудували платформи для швидкісної ж/д лінії з Києва, повідомив профільний портал avianews. В аеропорту вже побудовані дві високі платформи з пандусами для прийому поїздів. Кінцева зупинка експресів буде знаходитися приблизно в 200 метрах від входу в термінал D. Поки невідомо, чи буде побудований перехід між платформами і критим аеровокзальним комплексом. Запустити поїзди на маршруті планується до кінця 2018 року.

З Польщі стали переводити більше грошей в Україну, свідчать дані Нацбанку. У квітні-червні цього року перекази з цієї країни зросли на 13,8% – до $890 млн. Польща є лідером грошових переказів в Україну. Друге місце займає Росія – обсяг переказів звідти склав $346 млн проти $357 млн за той же період 2017 го. Трійку лідерів замикає США – обсяг переказів виріс на 29,9% – до $213 млн. Усього за звітний період обсяг приватних грошових переказів в Україну зріс на 24,6% – до $2,8 млрд в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.

Україна збільшила запаси газу в сховищах майже в 2,2 рази, свідчать дані оператора газотранспортної системикомпанії Укртрансгаз. Так, з моменту початку закачування 8 квітня запаси природного газу в підземних сховищах виросли 7,4 млрд куб. м до 16,2 млрд куб. м. Станом на 29 вересня заповнення сховищ становить 52%. Кабінет міністрів очікує, що запаси газу в сховищах на 1 листопада складуть 17 млрд куб. м.

Укроборонпром вирішив позбутися частини активів, повідомила прес-служба держконцерну. Уже сформовано перелік підприємств, які будуть передаватися до Фонду державного майна України. У список потрапили непрофільні підприємства, які займаються випуском продукції цивільного призначення або ще в 90-х припинили будь-яке виробництво. На першому етапі планується передати близько десяти підприємств, на яких сумарно в штаті знаходиться близько 300 працівників.

Укрзалізниця заборонила поставки брухту для ArcelorMittal Кривий Ріг, повідомили в прес-службі компанії. Заборона обумовлена необхідністю мінімізувати втрати Укрзалізниці від неефективного використання вагонів меткомбінатом. За даними компанії, ArcelorMittal понаднормово затримує на своїх під'їзних коліях в очікуванні вивантаження понад 2 тис. Вагонів, в тому числі понад 600 вагонів Центру транспортної логістики, через що Укрзалізниця втрачає значні доходи.

Нацбанк підозрює банк Сергія Тігіпка в порушенні законодавства, повідомили в регуляторі. НБУ вирішив, що керівники ТАСкомбанку не відповідають вимогам законодавства через здійснення банком ризикової діяльності у сфері фінмоніторингу. Регулятор виявив факт зняття за період з лютого по жовтень 2017 року 23 юрособами в готівковій формі 3,9 млрд грн зі своїх поточних рахунків на закупівлю вторинної сировини. Це майже 80% всіх виданих банком за цей період готівки з рахунків юросіб. При цьому банк встановив цим клієнтам значно менші тарифи на видачу готівки, ніж передбачено відповідним тарифним пакетом фінустанови.

Україна майже вдвічі збільшила експорт волоських горіхів, повідомила заступник міністра агрополітики та продовольства з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева. За сім місяців цього року експорт горіха склав $67,1 млн, що на 83% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. У минулому році Україна експортувала волоський горіх на $100,8 млн, що на 27,5% більше, ніж в 2016 році. Найбільше українських горіхів у 2017 році купували країни ЄС ($61,7 млн) і Азії ($23,2 млн).

Інтернет-магазин Rozetka відкриє новий магазин в Одесі, свідчать дані консалтингової компанії Colliers International Україна. Rozetka орендувала 1,8 тис. кв. м в ТРЦ FontanSky. Перший магазин інтернет-магазину в Одесі відкрили в кінці серпня цього року на території найбільшого жилмасіва Селище Котовського. Раніше дві офлайнові точки у магазину були тільки в Києві.

США, Канада і Мексика уклали нову угоду замість NAFTA, заявили торговий представник США Роберт Лайтхізер і міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд. Новий торговий договір – USMCA – замінить Північноамериканська угода про вільну торгівлю. Він надасть робочим, фермерам і підприємствам угоду високих стандартів, що призведе до більш вільних ринків, більш справедливої торгівлі та сталого економічного зростання в регіоні.

Цифра дня

1,5 тис. Підприємств
Стануть великими платниками податків у 2019 році, що на 136 компаній більше, ніж поточного року.

Цитата дня

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман про держбюджет-2019:

"Проект Державного бюджету на 2019 зберігає пріоритети і програми, які вже реалізуються. Це і дороги, і підтримка фермерів, і наші ініціативи в охороні здоров'я, енергоефективність тощо. [...] Єдине питання, яке турбує,питання боргу. Це колосальне випробування. І спільно з міжнародними партнерами ми шукаємо м'яке рішення".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X