Коли робота — вовк. Як карантин позбавить роботи пів мільйона українців і зменшить зарплати

2 квітня 2020, 09:00
NV Преміум

Близько 500 тисяч українців втратять до кінця року роботу через коронавірусний карантин. А головними фігурами на ринку праці стануть роботодавці, — пише журнал НВ.

«Від сьогодні ми з командою законсервували останні кав’ярні. Все цінне обладнання вивезли, а товарні залишки відсортували і перебрали», — написав тиждень тому на своїй ФБ-сторінці Володимир Шевченко, власник семи кав’ярень Veterano Coffee. На період карантину підприємець відправив близько 40 своїх співробітників у відпустку за свій рахунок — для малого бізнесу іншого варіанту не має, розводить він руками. «Можна пережити падіння купівельної спроможності, курсові коливання. Але коли фізично не можеш працювати, просто нема з чого компенсувати [виплати працівникам]», — каже Шевченко.

Відео дня

Аналогічно вчинила більшість вітчизняних рестораторів, каже Ольга Насонова, директорка компанії Ресторанний консалтинг. Сфера харчування потрапила під обмеження, пов’язані з карантином через поширення коронавірусу, так само, як і масові заходи, туризм, готельний бізнес, міжміські автобусні та залізничні перевезення, а також авіасполучення. Багато підприємців із цих галузей змушені відправити співробітників у безстрокові відпустки, бо не мають запасу міцності, говорить Дарія Михайлишина, економістка Центру економічної стратегії (ЦЕС): «Вони не можуть фізично продовжувати виплачувати зарплату працівникам, не отримуючи надходжень».

Унаслідок у підвішеному стані опинилися понад 1 млн працівників у всій країні, вважає Ігор Гуменний, власник компанії UBC Group і представник ради директорів Союзу українських підприємців (СУП). Він визнає: подібні безстрокові відпустки — за суттю приховане безробіття. Його власні ресторани Старгород у цьому сенсі не виняток. «Ми залишили лише тих, хто займається доставкою, — говорить він. — Але це зовсім інший бізнес».

Гуменний уточнив, якщо у звичайний час у компанії працює 20 кухарів, то за нинішніх умов досить одного-двох.

Приховане безробіття ось-ось переросте в реальне. Чим довше триває карантин, тим більше підприємців — із різних сфер — замислюються про скорочення співробітників. Аудиторська компанія Deloitte й Американська торгова палата послідовно — 12 і 19 березня — провели опитування (щоразу спілкуючись приблизно із сотнею компаній) на предмет впливу коронавірусу на бізнес. Під час першого дослідження лише 12% респондентів заявили, що планують «оптимізацію» персоналу. Друге опитування показало, що вже 23% мають подібні плани, крім того, половина таких «оптимізаторів» готова скоротити кожного десятого свого працівника.

Показати ще новини
Радіо NV
X