Економіка на карантині. Скільки ми можемо собі дозволити лежати на дивані?

30 квітня 2020, 09:28
НВ Преміум

За підсумками року економіка України втратить 8%, і, щоб ці цифри не стали двозначними, вже в травні країні треба починати виходити з карантину, — пише журнал НВ.

П андемія коронавірусу цілком переписала плани України на поточний рік: 2020-й, який повинен був показати стабільне зростання її економіки, перетворився на справжнє випробування.

Відео дня

Якщо США, Китай чи Німеччина можуть перетравити кризу майже будь-якого масштабу завдяки розміру ВВП, то Україна так не проскочить. Через брак сотень мільярдів доларів резервів і вільної ліквідності їй залишається лише охолонути і стиснутися в надії на те, що не за горами тепліша «погода».

Але «клімат» зіпсувався у всьому світі: МВФ очікує, що через пандемію глобальна економіка скоротиться на 3 %, і це її найгірший результат за останні 20 років. Що погіршує становище України.

З початку карантину, в який країна вступила 12 березня, прогнози щодо її економіки істотно погіршилися. Замість очікуваного ще місяць тому падіння на 4−5% ВВП за підсумками року, МВФ тепер прогнозує вже мінус 7,7%.

«В умовах заморожування світової економіки українській залишається тільки падати», — говорить Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього (УІБ). І тому шлях до відновлення треба починати вже зараз.

Поки найбільші центробанки світу — ЄС, Японії, Федеральний резерв США — вливають сотні мільярдів доларів, єн і євро ліквідності в ринки, що падають, український уряд намагається йти своїм шляхом економічного стимулювання. Але все ще не відновлено співпрацю з МВФ, і тому ці плани не реалізовуються: офіційному Києву потрібно прийняти «антиколомойський» закон, щоб отримати нову програму від фонду.

Також ускладнюють становище суворість і тривалість ужитих в країні карантинних заходів. Кабмін недавно знову — втретє — продовжив обмеження до 11 травня. Перестраховуючись від експоненціального зростання жертв COVID-19, уряд тим самим знову обмежив бізнес, який вже витратив значну частину своїх резервів.

11 травня — крайній термін, до якого економіка може дозволити собі перебувати на вимушеній паузі. І якщо потім не почати поступово скасовувати карантин, негативні зміни стануть незворотними.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X