Кабмін знайшов новий спосіб вирішити із МВФ спірне питання про підвищення цін на газ для населення - ЗМІ

20 лютого 2018, 13:05

Кабінет Міністрів України запропонував Міжнародному валютному фонду (МВФ) підвищувати ціну на газ для населення щокварталу на 2-3% протягом півтора року починаючи з квітня 2018 року.

Про це Українським Новинам повідомили інформовані джерела, знайомі зі змістом документів.

За їхніми даними, методика розроблена таким чином, щоб уникнути різкого підвищення тарифів.

Відео дня

В результаті до жовтня 2019 року ціна на газ має зрости, за попередніми розрахунками, приблизно на 16%.

Таким чином, уряду вдасться уникнути як різкого збільшення витрат на виплату субсидій, яке може бути при разовому значному збільшенні ціна газу, так і ризиків сплеску інфляції.

Паралельно з цим уряд підготував і представив МВФ два варіанти покладання спецзобов'язань (ПСО) для забезпечення газом населення і підприємства ТКЕ на 3 роки - до 1 квітня 2021 року.

Перший варіант передбачає, що компанії зі збуту газу купуватимуть 10,9 млрд куб.м із планованих добути в 2018 році 16,2 млрд куб.м газу для населення безпосередньо у державній газодобувній компанії Укргазвидобування за ціною 4 942 гривень/тис куб. м. (5 930 грн з ПДВ).

Газ, що залишився в обсязі 5,3 млрд куб. м, пропонується продавати Національній акціонерній компанії Нафтогаз України для постачання підприємствам ТКЕ за такою ж ціною.

Однак в цьому випадку не враховані близько 800 млн куб. м. газу, які Укргазвидобування витрачає на виробничо-технологічні потреби, і обсяг газу, який залишається у партнерів Укргазвидобування за двома договорами про спільну діяльність.

За другим варіантом Укргазвидобування також продає газ газопостачальним підприємствам для населення в 2018 році в тому ж обсязі - 10,9 млрд куб.м за такою ж ціною - 4 942 гривень/тис. куб. м (5930 грн з ПДВ).

Залишок газу 5,3 млрд куб. м йде вже не Нафтогазу, а для продажу на біржі.


Нагадаємо, що раніше Кабмін відклав виконання постанови №187 на невизначений час через те, що в чинній редакції було необхідно з жовтня 2017 роки підвищувати ціну газу на 17%.

Наразі уряд веде переговори з МВФ про зміну методики розрахунку ціни на газ для населення і ТКЕ.

За наявною методикою розрахунку ціна газу для населення з квітня може збільшитися на 62% до 8,03 тис. грн за 1 тис. куб. м.

Надалі, з жовтня 2018 року, ціна газу може зрости на 73% порівняно з діючою зараз до 8 530 грн за 1 тис. куб. м.


Як відомо, Міжнародний валютний фонд висунув чотири вимоги до України для отримання наступного траншу. Так, Київ має прийняти закон про приватизацію і забезпечити прозорий продаж держактивів, створити антикорупційний суд і врегулювати питання з цінами на газ. Також вимогою була вже ухвалена пенсійна реформа.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Раніше Київ виконав одну з умов перегляду - було ухвалено новий закон про приватизацію. Крім того, Порошенко вніс до Верховної Ради кандидатуру Якова Смолія на посаду голови НБУ, яка фактично була вакантною з весни минулого року, коли нинішня глава Валерія Гонтарева подала у відставку.

МВФ вже не вперше вимагає від Києва підвищити ціни на природний газ для населення. На цей крок Кабінет Міністрів Володимира Гройсмана поки не наважився. Буквально минулого тижня як сам прем'єр, так і міністр енергетики Ігор Насалик заперечували цю можливість.

Однак президент України Петро Порошенко заявив практично зворотне : "Я знаю, що уряд готовий врегулювати ціни на газ".

У свою чергу Національний банк України (НБУ) назвав затримку з отриманням траншів МВФ "ключовим ризиком" для фінансової стабільності країни.

Нагадаємо, що Україна та МВФ у березні 2015 року підписали меморандум про економічну та фінансову політику, яку країна має проводити в межах програми EFF. Всього програмою передбачено отримання Україною близько $17 млрд, з яких вже виділено $7,7 млрд.

За прогнозами міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings, наступний транш МВФ може становити $1,9 млрд, але Україна зможе його отримати не раніше ніж в першому кварталі 2018 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X