Європейські газотрейдери ризикують втратити до $1,5 млрд через рішення Стокгольмського арбітражу - Bloomberg

12 січня 2018, 13:05

Компанії ЄС змінюють свою стратегію роботи на газовому ринку України на фоні рішення Стокгольмського суду, який встановив нові зобов'язання НАК Нафтогазу щодо закупівлі російського газу у Газпрому після більш ніж дворічної перерви.

Про це в своєму матеріалі пише видання Bloomberg.

"Вечірка стає менш захоплюючою для європейських торговців газу та газотранспортних операторів, які отримували вигоду від повторного експорту російського газу в Україну (реверсу – ред.)", - сказав бізнес-аналітик Єльчин Маммадов.

Відео дня

На думку експертів ринку, європейські компанії відчують зменшення обсягів продажів реверсного газу в Україну на приблизно то самий обсяг, який Нафтогаз тепер має мінімально закуповувати у Газпрому – 5 млрд куб. м.

Згідно з рішенням стокгольмського арбітражу, державний НАК Нафтогаз України має імпортувати по 5 млрд. куб. м у 2018-2019 році за контрактом з російським Газпромом. При цьому держхолдинг повинен оплатити щонайменше 80% цього об'єму.

Цей обсяг коштує $1,2 млрд на рік, якщо припустити, що російський газ закуповуватиметься за середньою ціною, яку Україна платила за імпортний газ у жовтні-2017 (останні офіційні дані статистичної служби), зазначає видання.

Європейські компанії почали продавати газ Нафтогазу ще у 2013 році; тоді новий для них український ринок допоміг компенсувати падіння в ЄС внутрішнього попиту на газ. Для порівняння, Україна в 2017 році імпортувала 14 млрд куб. м газу від європейських компаній, що можна порівняти з усім річним споживанням Бельгії. Разом з тим, останнім часом спостерігається пожвавлення споживання газу в Євросоюзі, тож це "пом'якшить удар".

Французька компанія Engie SA була серед найбільших постачальників України в 2016 році, обсяг поставок становив понад 3 млрд. куб. Це був "рекордний рік" для компанії. Але вже у 2017 році збут компанії зменшився приблизно на 40% через посилення конкуренції на українському ринку, зазначили у прес-службі французької компанії.

В компанії також наголосили, що, зважаючи на те, що Нафтогаз потенційно може почати купувати російський газ в 2018 і 2019 роках, Engie вирішила "розширювати свою стратегію продажу газу в Україні кінцевим промисловим споживачам, яка розпочалася минулого року".

Швейцарська Axpo Trading AG, ще один великий постачальник, "наразі створює місцеву українську компанію, яка зможе торгувати безпосередньо в Україні", сказано в повідомленні прес-служби цієї компанії.

Дійсно, вже кілька десятків міжнародних газотрейдерів звернулися та отримали від українського регулятора НКРЕКП спеціальні ліцензії на продаж газу не лише Нафтогазу (як посереднику), а вже кінцевим споживачам.

Газпром в свою чергу заявив, що готовий відновити постачання російського газу в Україну. Але лише після того, як всі борги будуть виплачені і за умови попередньої оплати за поставку, сказав наприкінці грудня заступник голови компанії Александр Медведєв. Ця позиція залишається в силі, підтвердили в прес-службі Газпрому.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Російський монополіст зазначає, що суд вирішив, що Нафтогаз має виплатити понад $2 млрд за обсяги постачання у 2014 році. Водночас у Нафтогазі зазначають, що остаточні обсяги розрахунків між компаніями будуть остаточно визначені після рішення суду щодо контракту про транзит газу, який очікується наприкінці лютого.

Показати ще новини
Радіо НВ
X