Європейські газотрейдери ризикують втратити до $1,5 млрд через рішення Стокгольмського арбітражу - Bloomberg

0 коментувати
Європейські компанії пристосовуються до нових реалій роботи на газовому ринку України

Європейські компанії пристосовуються до нових реалій роботи на газовому ринку України

Компанії ЄС змінюють свою стратегію роботи на газовому ринку України на фоні рішення Стокгольмського суду, який встановив нові зобов'язання НАК Нафтогазу щодо закупівлі російського газу у Газпрому після більш ніж дворічної перерви.

Про це в своєму матеріалі пише видання Bloomberg.

"Вечірка стає менш захоплюючою для європейських торговців газу та газотранспортних операторів, які отримували вигоду від повторного експорту російського газу в Україну (реверсу – ред.)", - сказав бізнес-аналітик Єльчин Маммадов.

На думку експертів ринку, європейські компанії відчують зменшення обсягів продажів реверсного газу в Україну на приблизно то самий обсяг, який Нафтогаз тепер має мінімально закуповувати у Газпрому – 5 млрд куб. м.

Згідно з рішенням стокгольмського арбітражу, державний НАК Нафтогаз України має імпортувати по 5 млрд. куб. м у 2018-2019 році за контрактом з російським Газпромом. При цьому держхолдинг повинен оплатити щонайменше 80% цього об'єму.

Цей обсяг коштує $1,2 млрд на рік, якщо припустити, що російський газ закуповуватиметься за середньою ціною, яку Україна платила за імпортний газ у жовтні-2017 (останні офіційні дані статистичної служби), зазначає видання.

Європейські компанії почали продавати газ Нафтогазу ще у 2013 році; тоді новий для них український ринок допоміг компенсувати падіння в ЄС внутрішнього попиту на газ. Для порівняння, Україна в 2017 році імпортувала 14 млрд куб. м газу від європейських компаній, що можна порівняти з усім річним споживанням Бельгії. Разом з тим, останнім часом спостерігається пожвавлення споживання газу в Євросоюзі, тож це "пом'якшить удар".

Французька компанія Engie SA була серед найбільших постачальників України в 2016 році, обсяг поставок становив понад 3 млрд. куб. Це був "рекордний рік" для компанії. Але вже у 2017 році збут компанії зменшився приблизно на 40% через посилення конкуренції на українському ринку, зазначили у прес-службі французької компанії.

В компанії також наголосили, що, зважаючи на те, що Нафтогаз потенційно може почати купувати російський газ в 2018 і 2019 роках, Engie вирішила "розширювати свою стратегію продажу газу в Україні кінцевим промисловим споживачам, яка розпочалася минулого року".

Швейцарська Axpo Trading AG, ще один великий постачальник, "наразі створює місцеву українську компанію, яка зможе торгувати безпосередньо в Україні", сказано в повідомленні прес-служби цієї компанії.

Дійсно, вже кілька десятків міжнародних газотрейдерів звернулися та отримали від українського регулятора НКРЕКП спеціальні ліцензії на продаж газу не лише Нафтогазу (як посереднику), а вже кінцевим споживачам.

Газпром в свою чергу заявив, що готовий відновити постачання російського газу в Україну. Але лише після того, як всі борги будуть виплачені і за умови попередньої оплати за поставку, сказав наприкінці грудня заступник голови компанії Александр Медведєв. Ця позиція залишається в силі, підтвердили в прес-службі Газпрому.

Російський монополіст  зазначає, що суд вирішив, що Нафтогаз має виплатити понад $2 млрд за обсяги постачання у 2014 році. Водночас у Нафтогазі зазначають, що остаточні обсяги розрахунків між компаніями будуть остаточно визначені після рішення суду щодо контракту про транзит газу, який очікується наприкінці лютого.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Економіка ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: