Як казково багатий газом та нафтою Туркменістан опинився біля розбитого економічного корита

24 червня 2017, 11:02
Ще недавно жителі Туркменістану жили за енергетичного "комунізму", але на початку червня президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов розпорядився скасувати систему загальних пільг на оплату комунальних послуг

Більше того: від громадян зажадали повернення раніше недоотриманих держскарбницею платежів. Журнал Новое Время розповідає, як зі зміною світової кон'юнктури ринку енергоносіїв Туркменістан опинився біля розбитого економічного корита і які перспективи на нього чекають.

Відео дня

Від високих соціальних відрахувань до затримок зарплати

Ще недавно, щоб не витрачати сірників, жителі Туркменістану на цілий день залишали газові плити увімкненими. Також не дбали про те, щоб вимкнути світло або економно використовувати воду.

Уся справа в тому, що починаючи від 1993 року тут діяли так звані ніязовські пільги - ініціатива першого туркменського президента Сапармурата Ніязова, який звільнив співгромадян від частини платежів за воду, електроенергію та газ.

Влада країни з четвертими за величиною родовищами природного газу у світі отримувала високий дохід від експорту енергоресурсів та обмінювала право одноосібно ним розпоряджатися в обмін на щедрі програми соціальної підтримки для населення.

Візит до Туркменістану на той момент президента РФ Дмитра Медведєва
Візит до Туркменістану на той момент президента РФ Дмитра Медведєва Фото:

Довгий час така система працювала. У 2012 році профіцит бюджету Туркменістана становив 10%, а рівень бідності населення - лише 0,2%. На рік раніше Світовий банк навіть відніс Туркменістан до категорії країн із доходами вище середнього.

Однак з падінням світових цін на сировину у бюджеті намітилася діра, за підсумками 2016 року - 1,25% ВВП. ВВП Туркменістану, населення якого - 5 млн осіб, за даними ЦРУ США, склав $95 млрд. Тоді як, наприклад, український - $353 млрд. Згідно з прогнозами, 2017-й рік Туркменістан також завершить із дефіцитом. Саме через це уряд і скасував пільги.

Сьогодні жителі Туркменістану користуються безкоштовними освітою та охороною здоров'я. А на фінансування соціальної сфери йде 80% держбюджету, констатує державне інформагентство Туркменістану.

Однак знайомі із ситуацією у країні оглядачі стверджують: у місцевих школах не вистачає вчителів, а у лікарнях - лікарів. Зношені комунікації раз у раз виходять з ладу, подача електрики, води та газу регулярно переривається, а щорічні підвищення зарплат, допомог і пенсій перекриваються стрімкою інфляцією.

Так, у січні 2017-го держвиплати були збільшені на 10%, тоді як за попередні шість місяців ціни на продукти харчування і промислові товари зросли вдвічі. Через це місцеві жителі стали все частіше купувати в борг, адже держава - ключовий роботодавець туркменів - два місяці не виплачує зарплати.

Амбіційний і нерентабельний проект

Ситуацію погіршують 5-ті Азіатські ігри (Азіада) - міжнародні змагання атлетів всієї Азії, які Ашхабад повинен прийняти у вересні.

Провести їх на високому рівні - питання престижу для туркменської влади, і знижувати планку навіть в умовах кризи вона не має наміру.

Причому влада, яка витрачає на підготовку до заходу мільярди, вже почала утримувати частину зарплат бюджетників. Як "добровільні внески" у туркменів вилучають від 20% до 50% місячного заробітку - спеціально на Азіаду.

На фото гігантський портрет президента Туркменістану
На фото гігантський портрет президента Туркменістану Фото:

На підготовку до Азіади туркменська влада вже витратила не менше $7 млрд.

Однак на гостей міжнародного заходу у Туркменістані чекають неприємні сюрпризи: країною вони зможуть пересуватися лише у супроводі гідів, інформує офіційний сайт Ігор.

Азіада - не перший амбітний і водночас нерентабельний проект туркменської влади. Нещодавно на зведення розкішної туристичної зони Аваза на узбережжі Каспійського моря держава витратила не менше $1,5 млрд.

Тепер тут відпочиває урядова номенклатура. Іноземних гостей в Авазі не буває, оскільки отримати візу до Туркменістану нелегко. За даними недержавного інформагентства Хроніка Туркменістану, за весь 2015 рік туркменськими консульствами по всьому світу було видано лише 913 туристичних віз.

Закрита держава

Від моменту розпаду Радянського Союзу президент Ніязов сконцентрував у своїх руках усю повноту влади, а про те, що таке культ особи, в його країні знають не з чуток.

Після смерті Ніязова у 2006-му його справу продовжив Гурбангули Бердимухамедов. Спочатку з ним пов'язувалися деякі надії на демократизацію, однак, як виявилося, марно: тепер його портретами на тлі барвистого килима прикрашені вулиці, магазини, установи та офіси країни.

З Бердимухамедовим Туркменістан зберіг імідж однієї з найбільш закритих країн світу. Другий президент хоча і скасував заборону попередника на виїзд співгромадян за кордон, натомість ввів так звані чорні списки - критикам режиму заборонено залишати країну.

Критикам режиму заборонено залишати Туркменістан
Критикам режиму заборонено залишати Туркменістан Фото:

За рівнем політичних і громадянських свобод Туркменістан як і раніше займає місце у хвості рейтингу міжнародної неурядової організації Freedom House. Слідом за ним список замикають африканські Еритрея і Сомалі, Північна Корея, Сирія та сусідній Узбекистан.

Туркменські медіа контролює держава, а проникнення інтернету тут становить лише 19,9% - нижче середнього рівня для пострадянських країн. Частина популярних інтернет-ресурсів - YouTube, Instagram, Facebook - тут заблокована.

Міжнародні правозахисники давно звинувачують Бердимухамедова в порушенні прав людини, придушенні опозиції та відсутності свободи слова. Причому прогнозують: з погіршенням економічної ситуації роль та фінансування спецслужб у країні лише посиляться.

Нерайдужні перспективи

В умовах, що склалися, єдиним варіантом довгострокової стабілізації місцевої економіки є її диверсифікація, вважають експерти.

Однак у випадку Туркменістану більш ймовірний інший варіант: влада послабить регулювання енергетичної галузі і дозволить західним компаніям брати участь у розробці родовищ не лише в Каспійському морі, як це дозволено сьогодні, але і всередині країни.

"Туркменістан є державою-рантьє, яка використовує природні багатства для боротьби з інакомисленням і придушення процесів демократизації", - пояснює порядок, що склався у країні, Аннет Бор, науковий співробітник програми Росії та Євразії в Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House у Великобританії

Повну версію цього матеріалу читайте в новому номері журналу Новое Время - №23 від 23 червня 2017 року

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X