Існує певна спокуса деяких груп скористатися бюджетними грошима держкомпаній – Сергій Зуєв

26 жовтня 2016, 12:00
Переможець конкурсу на вакантну посаду голови НЕК Укренерго Зуєв розповів, чому затягується його офіційне призначення і як побороти схеми в роботі держкомпаній енергетичного сектора

Чергову спробу Кабміну призначити незалежного керівника державної компанії через відкритий і прозорий конкурс з залученням зарубіжних фахівців мало назвати провалом. Історія з призначенням глави Укренерго може цілком претендувати на кращий сценарій з найгірших.

Відео дня

Влада так і не навчилася або не захотіла боротися і виправляти помилки, допущені в минулі рази, коли в перший раз на конкурсі обирали голів Укрзалізниці та аеропорту Бориспіль. Коли будь-який незадоволений конкурсом претендент міг подати позов до суду і отримати позитивне рішення на свою користь, заблокувавши цю процедуру на певний період.

Так сталося і цього разу. Ситуація дійшла до цілковитого абсурду, через деякий час після оголошення переможця цього конкурсу, проти Зуєва та хедхантерской компанії Hudson, яка була залучена до пошуку кандидатів, прокуратура Автономної республіки Крим, порушується кримінальне провадження. У матеріалах справи йдеться про держзраду і приписується фінансування антиукраїнської діяльності в Криму. Хоча потім справа швидко закривається за відсутності якихось фактів.

Укренерго віддається одна з ключових ролей – компанія експлуатує магістральні і міждержавних ліній електропередачі, а також здійснює централізовану диспетчеризацію роботи об'єднаної енергосистеми. Вже рік опікується цією компанією тимчасовець Всеволод Ковальчук. Креатура, судячи з усього, зручна депутату Ігорю Кононенко, якому учасники ринку приписують контроль над підприємством та фактичне блокування конкурсу.

НВ Бізнес провів інтерв'ю з Зуєвим і попросив дати свою оцінку обставинам, а також проілюструвати в цілому ситуацію у роботі галузевих держкомпаній.

– Давайте поговоримо про ситуацію з вашим призначенням на посаду голови Укренерго. Пройшов конкурс, ви перемогли. Ви вже приступили до виконання обов'язків чи ні?

– Не приступив, оскільки існує заборона суду Кабінету міністрів призначати мене головою Укренерго до розгляду справи в Київському окружному адміністративному суді. В кінці липня один з кандидатів на посаду керівника підприємства Віктор Носулько, який не пройшов відбір у першому турі конкурсу на згадану вакансію, подав позов обґрунтувавши його тим, що були порушені правила в частині неправильної подачі моїх документів. І нібито, якщо б це було враховано, він міг би пройти в финали і перемогти в конкурсі. Суд без моєї участі на засіданні, без представників Кабміну або Мінекономіки, заборонив призначати. Зараз ця справа оскаржується. Наступне засідання має відбутися 26 жовтня.

Але це ще не все. Після того, як номінаційний комітет оголосив мене переможцем у цьому конкурсі 24 травня. Ми домовилися, що я почну роботу в Укренерго з середини липня. До цього моменту я передавав справи на своєму попередньому місці роботи в Казахстані компанії AES Corporation. В кінці липня зрештою в парламенті було підняти питання про конкурс і тоді було заявлено, що моя кандидатура проходить спецперевірку СБУ. В принципі, це нормальна загальноприйнята практика і зазвичай займає один-два місяці. У результаті вже пройшло більше часу, а інформації у мене немає – закінчилася спецперевірка, не закінчилася.

– А з чим ви пов'язуєте все, що сталося? Чиї інтереси представляє пан Носулько?

– Напевно, є для цього якісь причини. Судити про те, які групи за цим стоять – складно. Можна здогадуватися, але якихось фактів, аргументів або когось у цьому звинувачувати у мене немає. Очевидно одне – є наміри не допускати мене.

Насправді я розумію, що є вплив Кононенко особисто, або інших людей на енергетичний сектор, але у мене немає фактів проти нього

– А є якісь здогади?

– Напевно, це ті групи, які контролюють енергетику або намагаються контролювати енергетику. Можливо ті, хто причетний до блокування конкурсу Центренерго. Я подавав свою кандидатуру паралельно і на конкурс з вибору глави Центренерго, він проходив в той же час, що і конкурс Укренерго. Я пройшов у фінал, де залишилося п'ять кандидатів. Але цей конкурс потім повністю заблокували на невизначений час.

– Учасниками ринку називають по цій справі одне-єдине ім'я – Ігор Кононенко. Людина, яка контролює Укренерго, який не хоче, щоб ви були призначені. Що ви з цього приводу можете сказати?

– Подібна інформація до мене теж постійно приходить. Насправді я розумію, що є вплив його особисто або якихось інших людей на енергетичний сектор. З іншого боку, я бачу, що офіційно від цього постійно відхрещуються. І йдеться про те, що впливу немає. У мене особисто немає фактів проти Кононенко. Поки що це лише чиїсь припущення, чутки. В пресі часто зустрічається нібито мої висловлювання та звинувачення на адресу Кононенко, що він блокує моє призначення. Але такого не було, я не політик і ніколи політикою не займався. Звинувачувати когось не маючи фактів, було б неправильно.

– Вам не здається, що в Україні на такі монополії саджають людей, близьких до тієї чи іншої політичної групи, з метою – збирати певні грошові потоки і в цілому заробляти на них?

– Очевидно так воно і відбувається. Держкомпанії мають досить великий бюджет. У того ж Укренерго, тільки інвестиційна програма більше 7 млрд гривень на цей рік. Ще 3 млрд грн на рахунках компанії. Напевно, якась спокуса певних груп скористатися цими грошима існує. В енергетиці, на жаль, досить масово застосовуються схеми, коли, наприклад, використовуються на рівні різних компаній підрядники, де субпідрядники так чи інакше належать тим групам, які їх контролюють. Таким чином відбувається певне заробляння грошей.

– Як цю ситуацію можна було б принципово змінити? Зробити так, щоб компанії працювали ефективно? Може приватизувати?

– Якщо ми візьмемо обленерго, велика їх частина вже приватизована, але тим не менш схеми використання своїх власних субпідрядних компаній тривають. Тут вихід повинен бути економічний. У Сінгапурі 30 років тому була катастрофічна ситуація з лініями електропередач, з надійністю, з обладнанням. У той момент вони проходили масштабне реформування в країні. Що вони зробили? Вони ввели RAB-регулювання, про яке ми говоримо дуже давно. Так звана стимулююча тарифна методологія. З одного боку, вона дає достатню норму прибутку для того, щоб залучати прозоро фінансові інструменти, в тому числі з-за меж країни за найдешевшою ставкою. З іншого – ти повинен мати стимули за поліпшення ефективності і штрафи за погіршення ефективності. В Сінгапурі, з компаній знімали великі штрафи за невиконання показників по відключенню споживачів. Через механізм жорстких умов, компанії ставали максимально мотивованими в тому, щоб інвестувати і збільшувати цю надійність. На даний момент одного користувача відключають один раз в 27 років.

– А в Україні цей показник на якій позначці?

– Середній споживач в Україні без світла сидить близько 700 хвилин на рік. Це досить багато. Тому що якщо говорити про найближчих сусідів, то навіть в Румунії, яка має найгірший показник у Євросоюзі – це десь в два рази нижче. Якщо брати в цілому показник країн Євросоюзу, там вже різниця може бути десятиразова, двадцятикратна. Що повинно відбуватися? Те ж RAB-регулювання може дозволити сюди зайти прозорим інвесторам, воно може дати достатній стимул для того, щоб інвестувати в мережі. Тому що мережі дуже зношені. На даний момент з 929 тис. км близько 440 тис. км ліній електропередач негайно повинні бути замінені, оскільки виробили свій ресурс. Але їх змінюють останні 10 років в середньому по 4,5 тис. км в рік. Таким чином, сторіччя повинно пройти на їх повну заміну. Введення RAB-регулювання допоможе в першу чергу залучити гроші.

Якщо це запрацює, то всі компанії будуть зацікавлені в тому, щоб гроші, які їм в тарифі виділяють, направляти на лінії. Це буде більш вигідно, ніж використовувати якісь схеми з субпідрядними організаціями для якогось іншого заробітку. Чому так сталося, чому ці схеми виникли? Бо не було у них офіційної норми прибутку ніколи. Сиділи на одному відсотку норми прибутку і так далі. В даному випадку є надія на те, що з цієї тіньової схеми через субпідрядників, бізнес прийде до того, що буде офіційна нормальна норма заробітку. І через жорсткий механізм стимулювання поліпшення ефективності це дійсно може дозволити привести до того, що будуть гроші доходити до ліній, а не так, як зараз, губитися по дорозі.

Середній споживач в Україні без світла сидить близько 700 хвилин на рік

– Укренерго чимало витрачало і в минулі роки. Скільки було куплено тільки одних трансформаторів. Тим не менш, ситуація, як ви самі сказали – сумна. Гроші вкладали, а модернізації немає.

– Тут швидше питання про те, що проекти перспективного розвитку не виконувалися так швидко, як необхідно. Не розвантажувалися атомні станції. Так, останнім часом було будівництво і підстанцій і ліній. Але частина атомних станцій у нас не використовуються оптимально. Є можливість для збільшення експортного потенціалу шляхом приєднання Хмельницької станції до Польщі. Такі проекти давно розроблялися, консультувалися з іноземними інвесторами. Але тим не менше вони не виконуються. Є дійсно велика необхідність покращувати стан ліній, для того щоб збалансувати систему. Взяти той же Маріуполь, який зараз від'єднано. Проектів багато, проекти існують, є куди гроші вкладати. Питання, наскільки вони зараз ефективно вкладаються, використовуються.

Той же Укренерго весь рік працює, щось будує, вкладає, але затвердженого плану інвестицій у компанії немає. Потім його таки приймають в кінці вересня. Далі з'являється до цього плану якась економія. Адже тариф дається споживачам. Кожен з нас дає гроші – Укренерго, обленерго зі своєї кишені, для того щоб вони розвивали свою лінію. Чому ми тоді повинні платити, щоб хтось поклав на депозит? Адже це не банк, це компанія, яка має будувати щось, лінії покращувати, а не займатися фінансовими операціями. Запитань більше, ніж відповідей. Якщо є десь рух, будь-яка індустрія рухається тоді, коли відбуваються позитивні зміни хоча б в компаніях-лідерах, у великих компаніях.

Я думаю, що впровадження сучасних стандартів корпоративного управління, контролю, просто елементарного фінансового аналізу, допоможе поліпшити ефективність подібної організації. Нам потрібно збільшувати експорт, використовувати потенціал атомної енергетики. Взагалі розробляти стратегію і розуміти, як ми будемо використовувати відновлювану енергетику. Є проекти інтеграція української енергосистеми з європейською енергосистемою. А ця невизначеність з призначенням керівника компанії сприяє тому, що немає стимулу поліпшувати свою діяльність, більш ефективно працювати. Ця ситуація шкодить всій енергетиці України.

Показати ще новини
Радіо НВ
X