Захисниця бізнесу. Анна Дерев’янко про те, що інвестори думають про податкову амністію, зарплати митників, ринок землі та Дія.Сіті

13 березня 2021, 09:09
НВ Преміум

Анна Дерев’янко, виконавча директорка ЄБА, в інтерв'ю журналу НВ називає головні претензії бізнесу до уряду і пояснює, чому в країні так і не з’явилася критична маса реформ.

М ікрорайон біля станції метро Арсенальна перетворився на одне з наймодніших місць Києва. Услід за Kyiv Food Market, хабом для любителів поїсти, тут з’явився коворкінг Creative States.

Відео дня

У серпні торік у нього переїхав офіс Європейської бізнес-асоціації (ЄБА), змінивши свою звичну локацію на Андріївському узвозі. «Все рухається до чогось нового, все змінюється», — пояснює це рішення Анна Дерев’янко, виконавча директорка ЄБА, яка об'єднує понад 1 тис. компаній.

Дерев’янко очолює цю впливову асоціацію з 2003 року, ставши за цей час голосом, який гучно розмовляє з урядом про проблеми вітчизняного бізнесу.

Захищаючи інтереси компаній з різних секторів економіки — від логістики й агро до технологій і фармацевтики, виконавча директорка ЄБА добре відчуває, що потрібно підприємцям.

У розмові з НВ Дерев’янко говорила не тільки про найболючіші точки у взаєминах бізнесу з державою, а й про позитивне, що є у країні.

— Зараз в України пауза у співпраці з МВФ. Чи має країна якісь шанси залишитися у полі зору іноземного капіталу?

— Коли МВФ працював з Україною, ми все одно не бачили величезного валу іноземних інвесторів. Тому я не драматизую ситуацію. Неприємно, що немає належного співробітництва з фондом. Але це не має бути блокуючим фактором для іноземних інвесторів.

Що важливо для інвесторів сьогодні? Важлива передбачувана ситуація, передбачувані правила гри. Важлива можливість захистити свої інтереси в судах, якщо їхні права зневажаються. Важливий багатий внутрішній ринок, який здатен абсорбувати ту продукцію, яку інвестор може тут зробити. Важливе легке, комфортне податкове законодавство. Цих компонентів для успіху нині, на жаль, в Україні не спостерігається.

Але це не зовсім стирає надію на зміни у країні. Врешті все залежить від представників держвлади: чи зможуть вони організувати свої зусилля, щоб запропонувати й українському суспільству, й іноземним інвесторам те, про що я сказала.

Чи покращиться інвестклімат у країні? Торік у нас був відтік іноземних інвестицій на рівні $400 млн — це найгірший показник за п’ять років.

— Не тільки іноземні, а взагалі всі інвестори оцінюють ситуацію в Україні не найпозитивнішим чином. Якщо навіть дивитися на наші індекси, картина здається не зовсім втішною. За п’ятибальною шкалою великий бізнес поставив інвестклімату країни 2,40 у другій половині 2020-го. Якщо ми говоримо про мікро- й малий бізнес, то останні дослідження показали оцінку 2,38 за п’ятибальною шкалою. Бували й кращі часи: індекс колись перевалював за 3, тобто був у позитивній площині. А зараз він корелюється десь із рівнем 2013 року, якщо ми говоримо про великий бізнес.

Але інвесторів й іноземний капітал у країну залучати все-таки потрібно. Об'єктивно складне завдання, але тим не менш можливе. Західна Україна в цьому сенсі хороший зразок того, як можна навіть за відсутності надійної системи правосуддя, ефективних правоохоронних органів заводити сюди іноземні інвестиції. Вони просто активно «працювали ліктями» на іноземних ринках, переконували, відновлювали довіру або будували її з нуля.

Але поки складно розраховувати, що ми за цей рік проведемо неймовірну кількість різних реформ, на які усі очікували кілька років тому.

Країна живе з вельми високим — понад 5% дефіцитом держбюджету. Бізнес побоюється, що в такій ситуації податкова вичавлюватиме з нього гроші, влаштовуватиме перевірки, виписуватиме штрафи, не відшкодовуватиме ПДВ?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X