«Вісім мільйонів доларів на день». Андрій Коболєв про Північний потік-2, німецький лобізм, похід у політику і ще раз про збитки Нафтогазу
Ексголова Нафтогазу в інтерв'ю НВ розповів про те, що ще гірше, ніж добудова Північного потоку-2, і чому це важливіше, ніж розмови на Банковій.
Місяць тому Кабінет Міністрів України прийняв рішення звільнити голову правління НАК Нафтогаз України Андрія Коболєва. Замість нього уряд призначив Юрія Вітренка, який разом з Коболєвим у 2018 році були співавторами історичної перемоги в арбітражі над російським Газпромом. Звільнення голови правління Нафтогазу супроводжувалося скандальними заявами і обростало передумовами до великої кризи в державній нафтогазовій компанії. Адже механізм звільнення обрали досить сумнівний. Кабмін на два дні відсторонив наглядову раду компанії, провів кадрову заміну і повернув колишній склад наглядової ради. Здавалося, що цим рішенням перекреслено реформу корпоративного управління державними підприємствами в Україні. Однак демарш п’яти членів наглядової ради НАК Нафтогаз України виявився недовгим. Після низки різких заяв їх усіх перепризначили ще на один рік. Хоча в інтерв'ю НВ Юрій Вітренко висловив низку претензій до компетенцііі членів наглядової ради.
На тижні, що минає, журналіст НВ Бізнес зустрівся з Андрієм Коболєвим. Ми сподівалися обговорити питання, пов’язані з його звільненням, роль президента України Володимира Зеленського і голови ОП Андрія Єрмака та багато іншого. Однак під час інтерв'ю ексголова Нафтогазу категорично відмовився обговорювати все, що було в минулому, запропонувавши зосередитися на майбутньому. А саме перспективах української економіки і безпеки в разі добудови магістрального газопроводу Північний потік-2 (ПП-2). Ключовими темами двогодинної бесіди стали лобізм німців у США, просування росіянами концепції fail state щодо України, компенсація, яку ми ще можемо отримати від західних партнерів, якщо вони не зупинять ПП-2.
Андрій Коболєв також висловив готовність обговорити вплив українських олігархів на енергетику. Однак, за його словами — це тема окремої зустрічі, яка також може затягнутися на півтори години.
— Багатьох цікавить питання: чи маєте ви намір опротестувати ухвалені Кабміном рішення, щоб повернутися в Нафтогаз?
— Я завжди своїм підлеглим і колегам казав фразу, яку дуже люблю: фарш не можна відкрутити назад. Вона частково відповідає на ваше запитання.
— Як хто ви зараз спілкуєтеся? Як політик-початківець, як уже незалежний експерт у нафтогазовій галузі, як людина, яка, можливо, має намір опротестовувати ці кадрові зміни, що сталися в Нафтогазі?
— В якому статусі я зараз даю інтерв'ю? Точно не експерта, точно не політика, але людини, яка витратила сім років свого життя на побудову не просто ринку газу, а на побудову нової системи відносин у межах ринку газу як всередині України, так і за межами України. Ця система є клеєм, який серед іншого з'єднує Україну і західний світ. А вклеювати Україну в західний світ — це моя глобальна ідеологія, якою я займатимуся незалежно від того, в якому я буду статусі і де. Це єдиний шлях захистити нас від російської агресії. В «русском мире» я жити не хочу. Не хочу, щоб мої діти, онуки, друзі в ньому жили. Це небезпечно і неправильно.
— Ви сказали, що фарш не можна відкрутити назад, але…
— (перебиває) Я не хочу коментувати тему свого звільнення. Це інтерв'ю не про минуле, це інтерв'ю не про Андрія Коболєва… Важливо, що робити в майбутньому.
— Тоді останнє уточнення про майбутнє. Ви в політиці себе зараз і в найближчому майбутньому не бачите?
— У цей момент часу я себе в політиці не бачу. Скажу більше: сподіваюся навіть, що й не побачу.
