Гроші тижня. Біткоїни чиновників, катарський вояж Зеленського, збиткова Укрзалізниця і економічний ефект вакцинації
НВ Бізнес вибрав головні новини, найцікавіші заяви і гроші тижня, що минає.
Нові мільярдери з Forbes і українці в рейтингу перспективних європейців до 30 років
За даними нового рейтингу Forbes, сукупний статок найбагатших людей світу за рік коронакризи зріс майже на 64% — до рекордних $13,08 трлн. У новому списку стало на 660 мільярдерів більше, ніж роком раніше. У минулому році багатіли як лідери попередніх рейтингів (найбагатша людина світу Джефф Безос збільшив свої статки до $177 млрд, власник модного дому LVMH Бернар Арно подвоїв статок до $150 млрд), так і ті хто роком раніше займав скромніші позиції — завдяки вибуховому зростанню акцій Tesla Ілон Маск злетів на друге місце рейтингу зі статком $151 млрд.
Українські мільярдери також частково відіграли позиції в порівнянні з торішнім рейтингом. Детальніше про це можна почитати за посиланням. Невдалим рік виявився хіба що для власника агрохолдингу МХП Юрія Косюка. Він не тільки вибув із рейтингу мільярдерів, а й мусив виставити на продаж свою яхту ACE. Як припускає Forbes Україна, гроші можуть піти на погашення боргів перед компанією.
Крім того, дев’ять українців потрапили до списку перспективних європейців до 30 років за версією Forbes. Більшість учасників рейтингу від України — представники технічної сфери. Так у список потрапили троє засновників застосунка на основі штучного інтелекту Reface, творці сервісу Flawless App та A-Labisider.
Катарські домовленості Зеленського
Україна і Катар підписали 13 важливих документів і два комерційні контракти під час візиту президента Володимира Зеленського. Домовленості стосуються сфер енергетики, портів і будівництва готелів. Зокрема:
Катарська державна компанія Nebras Power підписала угоду з українською UDP Renewables Василя Хмельницького й отримала контрольний пакет акцій у низці компаній — операторів сонячних електростанцій. Докладніше про угоду можна прочитати за посиланням.
Державна Qatar Petroleum підписала меморандум з Міненерго України про взаєморозуміння в енергетичній співпраці. Йдеться про розвиток інвестицій у розвідку і видобування газу в Україні, а також поставок скрапленого природного газу.
Катарська QTerminals зробить додатковий внесок за проєктом концесії спеціалізованого морського порту Ольвія.
Також Зеленський заявив, що Катар цікавиться банківським ринком України. «Ми запропонували їм відповідні позиції — вони вибирають», — сказав президент.
Фантомне звільнення Вітренка
Увечері 7 квітня низка ЗМІ з посиланням на джерела повідомила, що в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко написав заяву про відставку. Нібито в уряді шукають іншого кандидата на посаду міністра енергетики, оскільки «розчаровані результатами роботи» Вітренка. Сам Вітренко назвав інформацію про свою відставку чутками і відмовився коментувати ситуацію. У Міненерго додали, що Вітренко продовжує виконувати свої обов’язки, а у міністерства «вистачає зовнішніх загроз».
Дія відкриває прийом заявок на карантинні 8 тис. грн

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, прийом заявок на карантинні виплати в розмірі 8 тис. грн для ФОПів почнеться з наступного тижня. Хто може подати заявку на отримання держдопомоги і як це зробити, можна дізнатися за посиланням.
МВФ, вакцинація і перспективи української економіки
У Міжнародному валютному фонді назвали інвестиції у вакцинацію від коронавірусу найдієвішим кроком для відновлення економіки. За підрахунками Фонду, до 2025 року це дасть можливість зібрати більше ніж $1 трлн додаткових глобальних податкових надходжень.
Водночас прогнози МВФ щодо української економіки найближчим часом передбачають 4% у 2021 році і подальше уповільнення до 3,4% у 2022-му.
У НБУ і в Міністерстві фінансів сподіваються, що в найближчі два місяці Україна зможе укласти з МВФ staff level agreement і до кінця року отримати від Фонду два транші на $2,7 млрд. За словами глави Мінфіну Сергія Марченка, Україні без коштів МВФ «вже некомфортно».
Антимонопольники перевірять таксистів через захмарні ціни
У перший день посиленого локдауну в Києві ціни на таксі злетіли вдвічі-втричі — жителі столиці, які залишилися без спецперепусток на громадський транспорт, намагалися дістатися на авто. Через різкий стрибок цін Антимонопольний комітет вирішив перевірити служби таксі на предмет змови. Під приціл АМКУ потрапили служби Uber, Bolt і Uklon, чия частка є суттєвою на ринку.
Укрзалізниця змінила прибуток на багатомільярдні збитки
За підсумками 2020 року Укрзалізниця отримала чистий збиток у розмірі 11,9 млрд грн. На показниках компанії позначилися падіння вантажних і пасажирських перевезень, а також курсова різниця. Водночас фінплан перевізника на 2021 рік Тимчасова слідча комісія Верховної Ради назвала «фікцією». У ТСК вважають, що показники фінансового плану завищені і виконати їх неможливо.
Не знову, а ще раз. Прокурор САП закрив справу Роттердам+
Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко втретє закрив справу формули Роттердам+. НАБУ оскаржуватиме рішення і знову звернеться до генпрокурорки Ірини Венедіктової, щоб та змінила старшого групи прокурорів.
Цифри тижня
- Понад $4 трлн становитимуть світові витрати на IT до кінця цього року. Як зазначають у Gartner, IT-рішення зараз повною мірою беруть участь у процесі створення вартості бізнесу.
- На 1 млн грн Антимонопольний комітет оштрафував дочірню структуру в Україні Google.
- 46 351 біткоїн задекларували українські чиновники і депутати. Як відзначають в Опендатабот, зазначені криптовалюти в еквіваленті 75 млрд грн можуть бути використані для пояснення майбутніх доходів.
- $2 трлн — цю позначку вперше перевищила капіталізація ринку криптовалют.
- 13 млн українців є активними користувачами електронного банку Приват24.
- 336 млн грн — обсяг ринку інфлюенс-маркетингу в Україні за оцінкою IAB Ukraine.
- На 30% зросли перекази з-за кордону від початку року.
Цитати тижня
«Всім зрозуміло, що розквіт пана Медведчука чомусь стався… („За президентства Петра Олексійовича Порошенка“, — репліка журналіста, — ред.) …Це ви сказали. Я мав на увазі, що після того, як Російська Федерація здійснила акт агресії: захопила Крим, почала війну на території Донецької, Луганської області. Раптово бізнес кума Путіна йде вгору в Україні — це нонсенс. Неприпустимі речі», — секретар РНБО Олексій Данілов про санкції щодо Віктора Медведчука.
«На окрему увагу заслуговують деякі підприємці, які не реагують на заборону працювати в період локдауну. Якщо думаєте, що найхитріші, то ви помиляєтеся. Всі ваші порушення поліція фіксує», — голова Національної поліції України Ігор Клименко пригрозив підприємцям, які порушують карантинні заборони.
«Яким чином стався витік інформації, чому Яценко вилетів у понеділок, мені відомо. Знаю, що [директору НАБУ] Артему Сергійовичу Ситнику теж зрозуміло. Ми про це говорили. Є розуміння і спільна позиція. Ми з Ситником розуміємо, як, чому і хто це зробив», — генеральний прокурор Ірина Венедіктова заявила, що знає, хто стоїть за витоком інформації про підозри у справі ПриватБанку.
«На жаль, місцеві бізнесмени, почувши, що розглядається місце в сел. Середнє, побігли купувати землі, змінювати їх цільове призначення, щоб заробити на тому, що держава намагається побудувати аеропорт. Вони хотіли швиденько скупити ці землі, а потім їх втридорога продати державі там, де буде аеропорт», — голова Державного агентства інфраструктурних проєктів України Кирило Хомяков про нову локацію для аеропорту на Закарпатті.