Гроші тижня. Український бізнес розширюється, FTX шукає гроші, Світовий банк попереджає про рецесію

Світовий банк попередив про майбутню рецесію у світовій економіці (Фото:moerschy / Pixabay)
NV Бізнес обрав головні новини економіки, найцікавіші заяви й показові цифри тижня, що минає.
То буде рецесія чи ні. Світовий банк попередив про можливу майбутню рецесію у світовій економіці. Так, зростання світового ВВП становитиме лише 1,7% цього року. Це приблизно вдвічі менше, ніж прогнозувалося у червні. Це буде третій найгірший результат за останні три десятиліття після скорочень 2009 і 2020 років.
Найбільші банки США готуються до рецесії та зниження прибутку. Очікується, що шість найбільших банків США повідомлять про падіння прибутку в середньому на 17% за підсумками кварталу.
Однак знаходяться й оптимісти — Goldman Sachs переглянув свій прогноз щодо рецесії у єврозоні на 2023 рік. Тепер банк прогнозує невелике зростання європейської економіки. Goldman переглянув прогноз завдяки падінню цін на природний газ та відкриттю кордонів Китаю. Ще у листопаді 2022 року банк прогнозував скорочення на 0,1% для регіону.
Жеваго змушений проживати у Куршевелі. Підозрюваний у розтраті $113 млн банку Фінанси та Кредит український бізнесмен Костянтин Жеваго вніс заставу в 1 мільйон євро і вийшов з-під варти. Наразі Жеваго не може залишати материкову Францію. Зараз він проживає в Куршевелі, де щопонеділка, середи та п’ятниці відмічається у відділку.
Тим часом бізнесмен переймається тим, що його називають олігархом.
«Мене обізвали олігархом, хоча я не є олігархом. Я великий, відомий та успішний підприємець», — поскаржився мільярдер в інтерв'ю телеканалу Еспресо, який пов’язаний із його родиною.
FTX шукає гроші. Збанкрутіла криптобіржа FTX «знайшла понад $5 млрд готівки, ліквідної криптовалюти та ліквідних інвестиційних цінних паперів». Крім цього, біржа планує звернутися до суду з питань банкрутства США з проханням дозволити їй продати на аукціоні частину свого бізнесу та не розголошувати імена клієнтів принаймні шість місяців, поки вона працюватиме над поверненням їм коштів.
FTX хоче виставити на продаж дочірні компанії LedgerX, Embed, FTX Japan і FTX Europe. Вони є відносно незалежними від ширшої групи FTX, і кожна з них має власні відокремлені клієнтські рахунки та окремі команди управління, свідчать судові документи FTX.
Український бізнес не зупиняється. Попри війну та обмежене електропостачання українські компанії працюють та навіть розширюються. Так, Нова пошта відкрила перше вантажне відділення Nova Post у Варшаві. Воно приймає до відправки вантажі вагою до 1000 кг.
Медична мережа Добробут відкрила поліклінічне відділення для дорослих та дітей на лівому березі Києва, убезпечене від блекаутів. Роботу нової клініки під час відключень електроенергії забезпечують два потужних генератори. Під час блекаутів нове відділення всі, хто потребує, можуть використовувати як пункт незламності - тут можна зігрітися та зарядити гаджети.

Український каршеринг Getmancar почав працювати у двох містах Грузії — Тбілісі та Батумі. Вихід на грузинський ринок зайняв понад шість місяців. Сервіс продовжує працювати в Україні та планує й надалі виходити на нові закордонні ринки.
Продуктивний тиждень для парламентаріїв. Верховна Рада цього тижня, окрім позбавлення мандатів нардепів від ОПЗЖ Віктора Медведчука, Тараса Козака, Рената Кузьміна, Андрія Деркача, ухвалила низку цікавих для бізнесу законопроєктів.
Так, Рада ухвалила законопроєкт, який забороняє перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування. Відтепер весь гральний бізнес має перейти на повну ставку оподаткування.
Також нардепи легалізували електронні гроші та прирівняли рахунки електронних гаманців до банківських. Електронними грошима можна буде тепер, з-поміж іншого, сплачувати податки та платити за комуналку. Щоправда, на час воєнного стану обіг електронних грошей в Україні обмежений, тож скористатися новими можливостями можна буде вже після війни.
Перше читання цього тижня пройшли законопроєкти про електронні акцизи на алкоголь і цигарки й про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Останні пропонує поступово підвищити розміри страхових сум (максимальні розміри страхової виплати) до розмірів, встановлених у країнах Євросоюзу.
Крім цього, депутати зареєстрували у Раді законопроєкт про скасування ПДВ та мит безпілотників та тепловізорів.
Цитати тижня
«Більшість бібліотек прибрали російськомовні видання, чому ми не можемо не радіти. Проте відтепер вони залишилися з порожніми полицями. Деякі бібліотеки не дозволяють читати поза їх межами через великий попит на обмежену кількість книжок. Зараз на полицях не вистачає 10−12 млн примірників сучасних видань. Навіть у книгозбірнях військових шпиталів Києва більшість книжок російською», — розповів гендиректор видавництва Ранок Віктор Круглов.
«Метінвест є чи не єдиною у Європі компанією, яка завдяки вдалій географії та власному виробництву ЗРС може забезпечити безперервну завантаженість Dunaferr і вберегти комбінат від ліквідації, а його робітників — від втрати роботи. Саме тому Група виявляє певний інтерес до комбінату Dunaferr», — заявили у пресслужбі групи Метінвест щодо перспектив покупки меткомбінату в Угорщині, яким раніше володіла корпорація ІСД.
«Пряме фінансування держбюджету НБУ має припинитися. Тепер це — ключова вимога МВФ. Рішення НБУ, що стало „рятівним колом“ на перших місяцях війни, через подальшу невиправдану експлуатацію Мінфіном почало більше шкодити, ніж допомагати», — переконаний ексголова Національного банку України Кирило Шевченко.
Цифри тижня
У 2022 році на IT-індустрія заробила на експорті на 7% більше, ніж у 2021. Так, ІТ-індустрія стала єдиною галуззю експорту в Україні, яка зросла.
Лише 9% торгових точок продовжують роботу на сході України, де йдуть активні бойові дії. Тоді як у березні 2022 року було 42%.
У 2022 році у Європі інвестиції в компанії аерокосмічної та оборонної галузі становили майже 780 млн євро.