Гроші тижня. Поганий тиждень для Коломойського, офіційний євро вперше вищий за 40 грн, всі дізналися бажання голови податкової Києва

Ігор Коломойський (Фото:Yarka Wertyki via YouTube / Скріншот)
NV Бізнес вибрав головні новини економіки, найцікавіші заяви і показові цифри тижня, що минає.
Поганий тиждень у Коломойського. 1 лютого СБУ та БЕБ провели обшук вдома у Ігоря Коломойського у зв’язку зі справою про маніпуляції в Укртатнафті та Укрнафті. Справа стосується розтрати нафтопродуктів на 40 млрд грн та ухилення від сплати митних платежів «на якісь астрономічні суми». За підсумками обшуків у Коломойського про підозру повідомили керівника Укртатнафти та головну бухгалтерку компанії, яка переховувалася на Закарпатті.
За даними слідства, керівники підприємства навмисне не перерахували 605,9 млн грн податку до державного бюджету.
На додачу до обшуків і підозр топ-менеджменту Укртатнафти, Коломойський минулого тижня отримав ще й погані новини з Англії. Високий суд Лондона розширив можливості всесвітнього арешту активів Коломойського та його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова.
Як пояснили в ПриватБанку, першочерговий арешт був накладений на певну кількість активів. Однак у процесі подальших засідань з’являлася інформація про інші активи колишніх акціонерів банку. Нове судове рішення дає змогу накладати на ці активи нові арешти.
Жеваго залишається у Франції. Французький суд переніс слухання щодо екстрадиції українського бізнесмена Костянтина Жеваго до України на 16 березня. Досі він залишається на волі під наглядом суду.
Тим часом в Україні БЕБ повідомило про підозру головного бухгалтера Полтавського ГЗК. Топ-менеджера підозрюють у несплаті підприємством податків на 2 млрд гривень. За результатами розслідування, у 2018—2021 роках підозрюваний вносив неправдиву інформацію до офіційних документів підприємства, зокрема щодо нарахування плати за використання надр. Через незаконні дії бухгалтера ГЗК ухилився від сплати до бюджету ренти за використання надр.
Натомість, у Ferrexpo заявили, що на 2 лютого 2023 року жодних повідомлень про підозру відповідно до чинного законодавства України не було вручено жодному з топ-менеджерів компанії. У компанії спростували звинувачення у несплаті податків.
Гроші російського олігарха передадуть Україні. Генеральний прокурор США Меррік Гарланд оголосив, що конфісковані активи російського олігарха та власника Царьград ТВ Костянтина Малофєєва на суму $5,4 млн передадуть Україні. 3 лютого він зустрівся з українським колегою Андрієм Костіним. Він заявив, що це перший випадок передачі конфіскованих російських активів для використання в Україні. Фонди передадуть Департаменту країни для підтримки народу України.
Нацбанк озвучив очікування. 2023 року інфляція знизиться до 18,7%, а реальний ВВП зросте маржинально на 0,3%, вважає регулятор. НБУ прогнозує зниження інфляції через жорсткі монетарні умови, уповільнення глобальної інфляції, поліпшення логістики та слабкого попиту. Проте високі тарифи на житлові послуги можуть перевищувати цільовий діапазон НБУ. У майбутні роки інфляція знизиться до 10,4% у 2024-му та 6,7% у 2025 році, але може перевищувати цільовий діапазон через збільшення тарифів на комунальні послуги.
Коли очікувати допомогу МВФ. Глава Мінфіну України Сергій Марченко розповів, що Україна сподівається розпочати переговори з МВФ щодо повноцінної програми у другому кварталі після успішного завершення Моніторингової програми.

Як пише FT, союзники сподіваються досягти мети щодо завершення переговорів щодо надання Україні допомоги у розмірі $14−16 млрд від МВФ до весни цього року. Представники фонду планують зустрітися з українськими офіційними особами у Варшаві у середині лютого, щоби продовжити обговорення кредиту.
Верстати війни. НАЗК включило P&G до списку міжнародних спонсорів війни, тому що вона сплачує податки до російського бюджету та підтримує мобілізаційні заходи працюючи в Росії. P&G оголосила про скорочення асортименту в Росії в березні 2022 року і заявила, що залишить лише товари для здоров’я та гігієни. Однак, комбінат побутової хімії та завод з виробництва лез і станків для гоління Gillette продовжують працювати в Росії.
Обережно з бажаннями. ДБР розкрило в.о. глави податкової Києва Оксану Датій в участі у багатомільйонних схемах. Вона ухвалювала рішення про невідповідність критеріям ризиковості платників податків за гроші та брала участь у схемах незаконного отримання відшкодування ПДВ. Правоохоронців також зацікавив спосіб життя держслужбовця, який не відповідає рівню її доходів.
Під час обшуку у Датій знайшли списки її новорічних бажань. Так, у 2018 році її заповітними бажаннями були підвищення, соболина шуба, поїздка до Лондона та годинник Breguet, а вже 2021-го — відпочинок у тій же британській столиці та на Мальдівах, мільйон доларів і посада в.о. голови податкової служби столиці. Останнє бажання зі списку чиновниці збулося, однак, з урахуванням кримінального провадження, на цьому її кар'єра може закінчитися.
Доступний роумінг ще на півроку. Українські та європейські оператори зв’язку підписали нову угоду про доступний роумінг для українців у ЄС. До угоди приєдналися 7 українських (Kyivstar, Vodafone, lifecell, Укртелеком, Data Group, Vega Telecom та 3Mob) та 20 європейських операторів мобільного та фіксованого зв’язку.
Титан для країни. Апеляційна палата ВАКС вирішила конфіскувати Демуринський ГЗК, який розробляє запаси титано-цирконієвих пісків, у російського олігарха Михайла Шелкова. Перша інстанція ВАКС не захотіла конфіскувати комбінат, забравши лише кілька квартир, нежитлових приміщень, машин і трактори.
Цитати тижня
«Щодо антикорупційних речей — затримки із призначенням голови САП. АРМА також працює дуже погано — ці російські активи, які в Україні. Поки що майже нічого не було зроблено, хоча з травня є закон, за яким їх можна націоналізувати», — CEO Dragon Capital* Томаш Фіала.
«Велика ця цифра? Фантастична. Але якщо порівнювати з тим, що 2022 року Україна отримала фактично $32 млрд, вона не здається справді недосяжною», — голова НБУ Пишний про міжнародне фінансування на 2023 рік.
«Всі знають основну нашу проблему Райффайзен банку в тому, що наш материнський банк працює в Росії. В нас більше проблем немає. Сподіваюся, ми її також вирішимо, тоді у нас взагалі жодних проблем немає», — сказав глава українського Райффайзен Олександр Писарук про роботу материнського банку в РФ.
Цифри тижня
Статки Марка Цукерберга, засновника та СЕО Meta, зросли на рекордні $12,5 млрд в один день. Це наслідок його обіцянки зробити 2023 рік «роком ефективності» для компанії, повідомляє Bloomberg. У четвер акції Meta зросли на 23,3%, входячи до низки інших технологічних компаній з акціями, що різко виросли.
40,17 грн — історичний рекорд курсу євро по НБУ, встановлений 3 лютого, європейська валюта вперше перевищила позначку 40 грн/€.
На $100 млрд за тиждень впала вартість компаній індійського мільярдера Гаутама Адані після публікації звіту американської компанії Hindenburg Research; сам Адані втратив статус найбагатшої людини Азії. У звіті стверджується, що ключові компанії Adani, зареєстровані на біржі, мають «суттєвий борг», що поставило всю групу в «уразливе фінансове становище».
Нижче за рівень 1972 року впало виробництво легкових автомобілів у РФ на тлі введення масштабних санкцій і виходу з країни іноземних автоконцернів.
30,25 млрд грн прибутку отримав державний ПриватБанк за підсумками 2022 року в умовах воєнного стану. Це попередній результат до підтвердження зовнішнім аудитором.
На 220 компаній зріс реєстр великих платників податків з 1 лютого 2023 року. До переліку додалося 397 нових бізнесів, а з нього вибуло 177.