Гроші тижня: Коломойський проти США, глухий кут в переговорах з МВФ, проблеми Медведчука, найприбутковіші банки України і рекорд біткоїна
НВ Бізнес вибрав головні новини і найцікавіші заяви тижня, що минає.
Україна не змогла домовитися з МВФ про транш
Місія Міжнародного валютного фонду з першого перегляду отриманої Україною в червні програми stand-by завершилася без результату, заявив у суботу Йоста Люнгман, постійний представник МВФ в Україні. Це означає, що наступний транш від Фонду Київ поки не отримає. Робота місії МВФ почалася в грудні і продовжилася в січні, після новорічних свят. «Обговорення було продуктивним, однак потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», — сказав Люнгман.
Цього року Україна має виплатити $3,8 млрд за зовнішніми боргами. Пікові виплати припадають на вересень. Крім того, дефіцит держбюджету в 2021 році запланований на рівні 246,6 млрд грн (більше $8 млрд). Уряд прогнозував, що Україна отримає транш від Фонду в лютому-березні. Всього в цьому році Україна розраховує отримати від МВФ три транші на загальну суму в $2,2 млрд, заявляв голова НБУ Кирило Шевченко. Експерти вважають, що в України ще є можливість домовитися з Фондом.
«Думаю, шанси ще є отримати гроші влітку або на початку осені. Заява Люнгмана має стати хорошим дзвіночком і холодним душем для нашої влади. А пікові виплати за боргами у вересні ніхто не скасовував. Тому інстинкт самозбереження повинен сприяти прогресу у виконанні зобов’язань за програмою», — зазначив Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU.
Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital, вважає, що Україна зможе домовитися з МВФ в другому кварталі цього року, але не виключає, що цього може і не статися, враховуючи, що за останні півроку влада не змогла досягти згоди з Фондом з ключового питання — відновлення антикорупційної інфраструктури.
Правоохоронці зайнялися важливим активом Медведчука
На цьому тижні НАБУ і САП спільно з СБУ повідомили про підозру колишній заступниці директора ДП УкрДІАП в складанні неправдивого висновку експерта в суді, що допомогло вивести з держвласності частину нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок». За даними слідства, підозрювана склала завідомо недостовірний висновок, який став підставою для винесення Господарським судом Рівненської області в серпні 2017 року рішення про відмову у визнанні права власності на частину цього нафтопродуктопроводу за державою. Експертиза визначила, що нафтопродуктопровід не є магістральним трубопроводом, а лише об'єктом магістрального трубопровідного транспорту. В результаті власником стало оточення проросійського політика Віктор Медведчука через ТОВ Прикарпатзахідтранс. Компанія експлуатує ділянку нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок» протяжністю близько 1,1 тис. км. Він використовується для прокачування дизельного палива з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту в Європу, зокрема в Угорщину.
Коломойський і Боголюбов судяться зі США
Підконтрольні українським олігархам Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову американські компанії подають позов до Міжнародного центру з врегулювання інвестиційних спорів через наміри Мін'юсту США конфіскувати частину їх активів. Позивачі - зареєстрована в Делавері компанія Optima Ventures і одна з її дочірніх компаній. Вони хочуть домогтися відшкодування збитків на суму понад $23 млн. Компанії Коломойського і Боголюбова подають інвестиційний позов у відповідь на цивільні позови Мін'юсту США, в яких йдеться про те, що комерційна нерухомість олігархів в Луїсвіллі (штат Кентуккі), Далласі (штат Техас) і Клівленді (штат Огайо) була куплена за рахунок коштів, незаконно отриманих з ПриватБанку, і підлягає конфіскації на підставі порушення федерального законодавства про боротьбу з відмиванням грошей. Відомство хоче домогтися конфіскації офісної будівлі в Луїсвіллі, відомої як PNC Plaza, офісної будівлі в Далласі, яка раніше була штаб-квартирою компанії CompuCom, і офісної будівлі в Клівленді, відомої як 55 Public Square. Останню компанія Коломойського і Боголюбова Optima Ventures вже продала. Про це стало відомо на цьому тижні.

Прибуток банків у минулому році впав майже на третину
За інформацією Нацбанку, в 2020 році українські банки отримали 41,3 млрд грн чистого прибутку, що на 29% менше аналогічного періоду минулого року, коли банківський сектор заробив рекордні 58,4 млрд грн. Формування резервів під очікувані збитки стало основною причиною погіршення фінансового результату банківської системи в 2020 році. Ряд банків визнали погіршення якості активів через фінансові труднощі позичальників. Також загальне зниження бізнес-активності під час карантину і падіння попиту на кредити і банківські послуги негативно позначилися на процентних і комісійних доходах банків, особливо в другому кварталі.
Найприбутковішими банками в 2020 році, як і роком раніше, були ПриватБанк (25,3млрд грн) і Райффайзен Банк Аваль (4,1 млрд грн). У топ-10 також увійшли Ощадбанк, ПУМБ, ОТП Банк, Сітібанк, Укрсиббанк, Альфа-Банк, Ощадбанк і Креді Агріколь Банк.
В Україні прискорилася інфляція
Зростання споживчих цін в Україні в січні 2021 року прискорилося до 6,1% у порівнянні з січнем 2020-го. У минулому році інфляція прискорилася до 5% з 4,1% в 2019-му. Національний банк прогнозує, що цього року зростання споживчих цін складе 7%. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаль, український уряд зацікавлений в тому, щоб «інфляція разігрівала економіку».
Tesla спровокувала новий рекорд вартості біткоїна
На початку тижня американський виробник електрокарів Tesla повідомив в Комісію з цінних паперів і бірж США, що купив біткоїнів на $1,5 млрд. Також компанія планує в майбутньому дозволити клієнтам розплачуватися з нею біткоїнами. На тлі цього 9 лютого вартість криптовалюти досягла нового історичного рекорду, перевищивши $48 тисяч, а сьогодні, 14 лютого, взяла нову висоту: $49 тисяч.
Інші компанії навряд чи візьмуть приклад з компанії Ілона Маска, оскільки їх лякає волатильність біткоїна, вважають аналітики JPMorgan. Однак ряд великих фінансових компаній на цьому тижні заявили про наміри почати працювати з криптовалютами. Такі плани є, зокрема, у Mastercard і Bank of New York Mellon, найстарішого американського банку.
Тарифи на тепло і гарячу воду не будуть підвищуватися в цьому сезоні
Кабінет Міністрів, представники місцевої влади, енергетичний регулятор і НАК Нафтогаз України 9 лютого підписали меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. В уряді і Офісі президента заявили, що до кінця опалювального сезону тарифи на опалення і гарячу воду не зростатимуть. Документ передбачає, що теплопостачальні підприємства гарантовано отримуватимуть газ для виробництва тепла та поставки його населенню протягом усього опалювального періоду 2020−2021 років. Для цих підприємств передбачені відстрочка оплати за природний газ та компенсація різниці між ринковою ціною природного газу та ціною, врахованою в тарифах за тепло.
У Нафтогазі на наступний день оголосили, що оптова ціна на природний газ для виробників тепла в рамках ПСО в січні 2021 року збільшена на 20,1% — до 7,33 грн за кубометр (без урахування ПДВ і витрат на транспортування). У НАК підкреслили, що до 1 травня Кабінет Міністрів, Нафтогаз і Асоціація міст України визначать джерела компенсації для підприємств теплопостачання.
Кернел купує агроактиви Хомутинніка
Агрохолдинг Кернел Андрія Веревського, один з найбільших в Україні, отримав від Антимонопольного комітету України дозвіл придбати Каскадагро і ще 12 агрокомпаній у бізнесмена Віталія Хомутинніка, міноритарного акціонера Кернела. У серпні 2020 року повідомлялося, що агроактиви ексрегіонала збирався купити Олександр Гарез, французький бізнесмен зі зв’язками і активами в Росії.
Цитати тижня
«Істотних ризиків немає. Ситуація абсолютно під контролем».
Радник голови Офісу президента і ексміністр економрозвитку Тимофій Милованов заявив, що Україна і МВФ продовжують обговорювати «принципові питання».
«Це всього лише гра на спекулятивній бульбашці. Навіть гірше, ніж тюльпаноманія, оскільки квіти мали і досі мають практичну цінність».
Відомий американський економіст Нуріель Рубіні застеріг інвесторів від купівлі біткоїнів за прикладом Ілона Маска і спрогнозував новий обвал криптовалюти.
«Валюта не повинна бути більш волатильною, ніж те, що ви купуєте і продаєте за неї. Неможливо встановлювати ціни на товари в біткоїнах. У цьому сенсі це провал (принаймні поки)».
Американський економіст і трейдер Нассім Талеб, який написав бестселер «Чорний лебідь», повідомив про рішення продати свої біткоїни. Він вважає, що в криптовалюту інвестують переважно «соціопати з витонченістю амеб, які заперечують ковід».