Гроші тижня: зліт цін на газ, зміцнення гривні, тарифи на електроенергію, угода Ахметова, конфлікт Данилюка і Милованова
НВ Бізнес вибрав головні новини і найцікавіші заяви тижня, що минає.
Україна позичила на зовнішніх ринках $500 млн під 6,3%
Україна 23 липня здійснила прайсинг додаткового випуску єврооблігацій на суму $500 млн за ставкою 6,3%. Цей додатковий випуск збільшив суму євробондів з погашенням 21 травня 2029 року, які Україна розмістила в квітні під 6,876%, до $1,75 млрд.
На внутрішньому ринку Мінфіну вдалося на цьому тижні позичити тільки 3,1 млрд грн (1,4 млрд гривень і $65,2 млн).
Кабмін відклав підвищення цін на електроенергію
Кабінет Міністрів України 28 липня відклав підвищення цін на електроенергію для населення ще на місяць — до 1 вересня. Таким чином, в серпні ціна на електроенергію для населення залишиться на рівні 1,68 грн/кВт-год. У пояснювальній записці до проєкту постанови йдеться, що підвищення цін на електроенергію необхідно відкласти «з огляду на необхідність продовження захисту побутових споживачів від різкого підвищення». Міненерго наполягає на диференційованому тарифі. Найнижчою буде ціна для вразливих споживачів.
У п’ятницю Рада нацбезпеки України за дорученням президента Володимира Зеленського прийняла рішення про недопущення підвищення тарифів на електроенергію для вразливих верств населення, повідомив секретар РНБО Олексій Данилов.
РНБО взялася за енергетику і Укрзалізницю
Рада національної безпеки і оборони України розглядає можливість введення тимчасових адміністрацій в обленерго в разі загрози національній безпеці, заявив секретар РНБО Олексій Данілов після засідання Ради в п’ятницю. «Ми бачимо ознаки монополізації на цьому ринку. Ахметов, Новинський, брати Суркіси, Григоришин, Боголюбов, Коломойський, Льовочкін, Бойко і громадянин РФ Воєводін володіють розподільними мережами, які знаходяться безпосередньо в їх власності», — зазначив Данілов.
Крім того, Рада нацбезпеки доручила Кабміну розібратися зі станом справ Укрзалізниці і в разі потреби вжити кардинальних заходів, в тому числі кадрові рішення.
Ахметов і Новинський купили Дніпровський меткомбінат у ІСД за 9 млрд грн
Група Метінвест бізнесменів Ріната Ахметова і Вадима Новинського придбає цілісний майновий комплекс Дніпровського металургійного комбінату в Кам’янському Дніпропетровської області за 9,17 млрд грн. Угода буде здійснена через Дніпровський коксохімічний завод, що входить до групи. Аукціон був призначений на 26 липня. Початкова ціна ДМК становила 8,39 млрд грн, але оскільки на конкурс було подано одну заявку, то переможець був визначений без торгів. ДМК перебував на санації в рамках процесу щодо банкрутства підприємства. ДКХЗ до моменту покупки вже володів трьома доменними печами Дніпровського меткомбінату.

Гривня помітно зміцнилася
Нацбанк встановив офіційний курс гривні на 31 липня — 2 серпня на рівні 26,82 грн/$, що є мінімумом з липня минулого року. За підсумками другого кварталу 2021 року офіційний обмінний курс гривні до долара зміцнився на 1,4% в середньому за квартал і на 3,9% - з початку року. Нацбанк на цьому тижні активно викуповував валюту в резерви, щоб утримати нацвалюту від більш сильного зміцнення. Всього регулятор купив $136 млн в період з 26 по 30 липня.
Головний економіст Dragon Capital Олена Білан зазначила в коментарі НВ Бізнес, що найбільше валютний ринок відреагував на зниження індикативного обсягу інтервенцій НБУ (з $20 млн до $5 млн з серпня). Другий фактор — рішення НБУ про підвищення облікової ставки на 0,5%. «Учасники ринку сприйняли заяву НБУ як те, що інфляція — це проблема. Нацбанк готовий давати гривні більше зміцнюватися, щоб сприяти зниженню інфляції», — пояснила вона. Банкіри та аналітики впевнені, що останній місяць літа буде сприятливим для курсу гривні за рахунок початку нового сільськогосподарського сезону.

Зліт цін на газ в Європі
На цьому тижні спотова ціна газу в Європі збільшилася до $505 за тисячу кубометрів (ціна газу з поставкою в п’ятницю на головному хабі Європи — TTF в Нідерландах). Вона є максимальною за останні три з половиною роки — з початку березня 2018 року. Ціни на газ в Європі реагують на ралі цін на скраплений природний газ (СПГ) в Азії, через яке Європі дістається все менше поставок СПГ. Директор Оператора ГТС України Сергій Макогон називає однією з причин зростання цін в Європі політику Газпрому, який знову відмовився бронювати додаткову переривчасту транзитну потужність через Україну на серпень.
Недопуск Данилюка до конкурсу з відбору голови БЕБ призвів до конфлікту
29 липня конкурсна комісія не допустила ексміністра фінансів Олександра Данилюка до участі в конкурсі з відбору голови Бюро економічної безпеки. Президент Київської школи економіки, позаштатний радник голови Офісу президента Тимофій Милованов, який очолює комісію, пояснив це тим, що у ексміністра немає економічної або юридичної освіти, оскільки його диплом Університету Індіани з бізнес-адміністрування не нострифікований, тобто не підтверджений. Міністр фінансів Сергій Марченко відзначав, що недопуск Данилюка «може бути розцінений як якась політична історія». Милованов у відповідь заявляв, що допуск Данилюка буде порушенням прямої норми закону і призведе до оскарження результатів конкурсу. Після засідання комісії Данилюк і Милованов обмінялися образливими словами на своїх сторінках в Facebook. На наступний день Данилюк вдарив Милованова на святкуванні свого дня народження. Ексміністр фінансів вважає, що голова конкурсної комісії виконав вказівку від Офісу Президента зняти його з конкурсу. Милованов це спростовує і називає Данилюка «гопником».
Kaspi.kz купує український платіжний сервіс Portmone
Найбільша фінтехкомпанія Казахстану Kaspi.kz купує український сервіс Portmone Group через компанію Kaspi Pay. Угоду планують закрити до кінця року, відповідні запити вже направлені АМКУ і Національний банк України. За даними видання, сума угоди може становити від $10 млн до $20 млн.
Місія МВФ приїде в Україну у вересні
28 липня директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва і президент України Володимир Зеленський провели телефонну розмову, після якого глава МВФ заявила, що місія Фонду відвідає Україну у вересні. Георгієва назвала переговори «дуже конструктивними» і повідомила, що Україна досягла економічного прогресу в рамках програми МВФ.
Цитати тижня
«Чомусь європейці думають, що українська ГТС буде завжди як резервний варіант, але, на жаль, такого не буде. Якщо ми проведемо оптимізацію, повернутися назад буде неможливо».
Директор Оператора ГТС Сергій Макогон сказав в інтерв'ю Радіо НВ, що у разі відсутності транзиту російського газу доведеться закрити більше 60% компресорних станцій ГТС.
«Відновлення світової економіки продовжується, але з розширенням розриву між країнами з розвиненою економікою і багатьма країнами з ринком, що формується, і країнами, що розвиваються».
У МВФ попередили про розширення розриву між багатими і бідними країнами через «нерівне відновлення економіки».
«У кадрові рішення я, чесно кажучи, не хотів би втручатися… Якщо виникають ті чи інші кадрові питання, питання з боку тих чи інших менеджерів НБУ — ми дуже відкриті, готові допомагати і готові заспокоювати ті чи інші конфлікти».
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не має ні права, ні бажання втручатися в кадрові питання Національного банку, але зазначив, що Офіс президента готовий «заспокоювати конфлікти».