Розмінна монета та РРО. Що робити ФОПам зі зношеним банкнотами — рекомендація ДПС України

Про порядок внесення розмінної монети в РРО та/або в пРРО (Фото:ekaterinaphoto / Depositphotos)
Для ФОПів, які у своїй діяльності використовують касові апарати, передбачений порядок внесення розмінної монети в РРО/пРРО, у т.ч. правила щодо поводження зі зношеними банкнотами, отриманими від клієнті.
Що робити ФОПам зі зношеною готівкою від клієнтів
ФОПи, які використовують РРО/пРРО, згідно з Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, після отримання від споживачів у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) зношених банкнот/монет зобов’язані:
- не видавати такі банкноти/монети на здачу;
- здати такі банкноти/монети разом із готівковою виручкою (готівкою) до обслуговчих банків.
Суб'єкти господарювання мають забезпечувати наявність у касі банкнот, обігової та/або розмінної монети для видачі здачі (за винятком тих номіналів монет (банкнот), карбування та випуск в обіг/додатковий випуск в обіг яких припинено НБУ з урахуванням бонусних програм лояльності та/або наявності пристроїв для приймання монет.
Як заокруглюється сума покупки
Суб'єкти господарювання в разі прийняття НБУ рішення щодо припинення карбування та випуску в обіг/додаткового випуску в обіг певних номіналів монет зобов’язані здійснювати заокруглення загальної суми покупки у такому порядку:
- сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
- сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Як відображається у РРО/пРРО приймання готівку та видача здачі
Внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій службове внесення та службова видача, якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій. Зокрема, операція службове внесення використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Не проводиться через РРО видача готівки, не пов’язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції службове внесення.
Тобто, розмінна монета, отримана з каси підприємства, або яка зберігається на місці проведення розрахунків РРО та/або пРРО з попереднього дня, має проводитися через РРО та/або пРРО за допомогою формування чеку службове внесення.
Фіскальний звітний чек (Z-звіт), у якому відображається інформація щодо операції службове внесення, є підтвердженням внесення відповідної суми до РРО та/або пРРО як розмінної монети.
Наведений порядок дій та рекомендації надано ДПС України.
Нагадаємо, за невикористання ФОПами реєстраторів розрахункових операцій передбачено значні штрафи.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.