Газ про запас: Навіщо Кабмін закачує надлишкові обсяги в ПСГ

8 вересня 2016, 20:57
Україна до 1 листопада повинна закачати в підземні сховища (ПСГ) 17 млрд куб м газу

Сьогодні на урядовому порталі з'явилося відповідне розпорядження Кабміну від 31 серпня про початок підготовки нового графіка закачування. Дедлайн – 15 вересня, відповідальні — Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, Мінфін і Нафтогаз України.

Відео дня

Досі Нафтогаз давав прогноз про входження в новий опалювальний сезон 2016-2017 років з запасами в ПСГ в обсязі 14,5 млрд куб. м. Згідно з даними Укртрансгазу, станом на 6 вересня в ПСГ містилося 12,86 млрд куб м газу, і досі поповнення запасів йшло планомірно.

На початку вересня прем'єр Володимир Гройсман заявляв про необхідність почати пошук оптимальної цифри між 14,5 і 17 млрд куб. м для стабільного проходження опалювального сезону.

«Наше завдання тут не помилитися в розрахунках», – зазначав голова уряду. Схожої думки дотримуються і в Єврокомісії. Віце-президент Єврокомісії з питань енергетики Марош Шефчович, назвав підвищення запасів до згаданої позначки «безпечним рішенням».

Закачування додаткових обсягів газу пов'язане з отриманням кредиту Світового банку в розмірі $500 млн, а той своєю чергою може прийняти рішення на користь України, після відновлення кредитування країни з боку Міжнародного валютного фонду. Втім, не всі опитані НВ Бізнес експерти вважають правильним рішення уряду.

НВ Бізнес представляє точки зору галузевих фахівців щодо рішення Кабміну збільшити запаси газу в ПСГ.


Юрій Вітренко, головний комерційний директор групи Нафтогаз

Рішення Кабміну носить рекомендаційний характер. Наскільки ми розуміємо, це необхідно для того, щоб мати підстраховування на випадок, якщо будуть перебої з поставками вугілля, і газ відповідно в такому випадку буде використовуватися для генерації тепла. За нашими прогнозами, в майбутньому опалювальному сезоні 2016-2017 роках вистачить і 14,5 млрд куб м в ПСГ, якщо не використовувати газ для генерації тепла, оскільки для цих цілей завжди використовується вугілля, яке обходиться в 1,5 рази дешевше. Ми бачимо стійку тенденцію до зниження споживання газу. У зв'язку зі збільшенням ціни на газ, населення змушене економити. За два роки населення скоротило споживання газу на 33%. Є думка, що воно і далі буде скорочуватися. Це своєрідний позитив. З негативних моментів ми бачимо, що механізм роботи субсидій не оптимальний, з точки зору енергоефективності. Плюс є ризик, що буде зловживання з боку облгазів, в контексті споживання газу, призначеного для населення. Це може призвести до збільшення споживання, але поки цього не відбувається.


Валерій Боровик, голова альянсу Нова енергія України

Це вже занадто багато. Для надійної роботи української ГТС в контексті забезпечення України та підтримки її у важкий період, скажімо в морозні дні, то досить 11-12 млрд куб м. Для надійного транспортування російського газу в Європу в принципі достатньо 15 млрд куб м. Це забезпечення додаткових кубометрів газу, які будуть закачані в сховища, за великим рахунком, не має бути тільки нашим клопотом. Виходить, фактично за наші гроші, які нам кредитують, забезпечується надійність європейських споживачів. Це повинні робити росіяни разом з європейцями, тому що ми не є третьою стороною контракту. Але вони цього не роблять. Напевно Європа припускає, що вони нам допомагають грошима в переговорах з Росією, а ви нам забезпечте закачування. Вся ця ситуація не повинна бути нашим головним болем. Питання чому 17 млрд куб м залишається відкритим. Зрозуміло, що Україні треба підстрахуватися. Але по суті, якщо говорити про можливий дефіцит вугілля, то це проблема Міненерговугілля, яке не змогло скоординувати енергетичні потоки і забезпечити безперебійність поставок вугілля групи А. Простими словами неспроможність міністерства. Ці перестраховки з боку Кабміну потім дорожче коштуватимуть.


Іван Плачков, голова наглядової ради Київенерго

Це той мінімальний обсяг газу, який необхідний для надійного проходження зими. Нафтогаз ставив прогноз менше, оскільки були труднощі із закачуванням. Взагалі Україні потрібно щонайменше 18 млрд куб м. Якщо зима буде холодною, то ми взагалі пройдемо її на межі. Тому це такий більш-менш критичний запас.

Олексій Кучеренко, голова Асоціації власників житла, екс-міністр з питань ЖКГ

Це констатація факту, що провалена вугільна програма. Більш того, це провал на рівні піднятої ціни Роттердам плюс на вугілля. Вугілля не вистачає, тому потрібно буде купувати такий дорогий газ за валюту і купувати його в Росії. Тому зараз стільки розмов про кредит МВФ, який для них такий необхідний. Виходить крах енергетичної політики – виходити з ситуації за рахунок дорогого валютного газу замість вугілля, зрештою на зиму пускати на генерацію і тепло. Треба розуміти, що це борги за кредитами, за які потрібно скоро буде розплачуватися. По весні ми зрозуміємо ціну, але вона ясна річ буде дуже великий. Енергетика країни вже давно є заручницею олігархічних угруповань, міністри, зазвичай, заручники ситуації. Вугільні та газові потоки чомусь завжди "руляться" з іншої будівлі. Політика явно ведеться не з Кабміну. Це повна втрата керованості в енергетиці, відсутність реальної системи державного регулювання. Все зроблено винятково для наживи.


Денис Саква, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital

Газ нам потрібен, оскільки поставки вугілля з зони АТО не стабільні і не надійні. Нам потрібно створювати резерв на випадок припинення цих поставок. Таке припинення поставок як було в червні. Взимку така зупинка призведе до дуже швидкої витрати всіх наших запасів і зрештою нам доведеться займатися імпортом з Росії або займатися віяловими відключеннями. Запас газу потрібен. Інше питання, що це рішення Кабміну прийнято за місяць до початку нового опалювального сезону. За місяць накопичити заявлений обсяг – не реально, без того щоб відновити закупівлі в Газпромі. І тут починається найцікавіше, Газпром не хоче підписувати додаткову угоду (де врегулюється низка спірних питань). Відповідно у нас залишається імпорт з Європи. Максимум з Європи – це 1,5 млрд куб м на місяць. Зараз у нас 12,8 млрд куб м, накопичити ще чотири мільярди без російського газу неможливо. Плюс не варто забувати, що досі не вирішено питання фінансування закупівлі додаткового обсягу газу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X