«Це не залізна вимога для всіх ФОП». Експерт розповів про особливості впровадження РРО для підприємців
З 1 січня 2022 року обов’язок щодо використання реєстраторів розрахункових операцій розповсюджується не на всіх підприємців, а лише на ФОПів 2-ї та 3-ї груп.
Про це старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай розповів у програмі Новий день на Радіо НВ.
Юрій Гайдай
«Це не залізна вимога для всіх фізичних осіб—підприємців. З 1 січня касові апарати мають використовувати підприємці другої та третьої груп. Їх не потрібно використовувати ФОП, котрі працюють на першій групі», — прокоментував обов’язкове використання РРО Юрій Гайдай.
Експерт пояснив, що для найменших ФОПів, котрі, наприклад, на ринках торгують продуктами, цього зобов’язання немає. Йдеться лише про підприємців другої та третьої груп. Проте й для них є винятки.
«Зокрема влада врахувала те, що є певні обмеження для підприємців, котрі ведуть свою діяльність у селах. Часто вони не можуть у силу специфіку свого бізнесу перевершити пороги по обороту, котрі встановлені для ФОП», — зауважив Юрій Гайдай.
За словами старшого економіста ЦЕС, підприємців, які ведуть підприємницьку діяльність на території сіл, звільнили від обов’язку використання РРО, якщо вони:
- мають річний обсяг до мільйона;
- не знаходяться в одному торговельному об'єкті з тим, де продають підакцизні товари (наприклад, горілка — через одну касу, а все решта — без РРО);
- не здійснюють дистанційну торгівлю.
Юрій Гайдай підкреслив, що не можна зареєструвати інтернет-магазин десь у селі й далі продовжувати торгувати без РРО. Слід зважати й на те, що сільська рада може прийняти рішення про обов’язкове застосування РРО на своїй території. Тоді це також зобов’язуватиме ФОПів.

Експерт відзначив, що за останні рік-два, в очікуванні обов’язковості використання РРО, ринок сам підлаштувався: з’явилися сервіси, різні види та типи РРО.
«Що це означає? Що це не окремий касовий апарат, котрий доволі дорогий (до 20 тис.грн навіть), його складно реєструвати у податковій та потрібно видавати касовий чек у паперовій формі. Зараз можна встановити програмний реєстратор. Це фактично застосунок на телефон. Він реєструється просто — через кабінет платника податків онлайн та практично миттєво. Він може видавати чеки у паперовій або електронній формі», — пояснив Юрій Гайдай.
Експерт також прокоментував ситуацію на початку року, коли через масову реєстрацію програмних РРО один з популярних сервісів «підвис».
«Це не такий великий потік інформації. Реєстратори не передають відео. Вони передають короткий набір даних про кожну операцію. У перші дні роботи деякі сервіси не працювали. Деякі підприємці, котрі поклалися, власне, на цей конкретний приватний сервіс, не змогли обслуговувати з видачею чеків. Але ці проблеми вже у минулому. Я теж користувався, наприклад, послугами ФОП, коли просто після того, як я заплатив, мені на телефон смс-кою приходить посилання на електронний чек. Зручно, як на мене, підтвердження: воно зі мною та не потрібно зберігати чек. І зараз, наскільки я знаю, перебоїв таких вже і немає. Тобто всі звикають поступово до цього», — розповів Юрій Гайдай.

Наостанок Юрій Гайдай відзначив, що у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (наприклад операції В2 В між бізнесом) потреби у встановленні касового апарату немає.
«Просто тому, що це вже прозора операція. Вона йде через банківську систему. І якщо там пробувати щось приховувати, занижати свої обороти, то, зрештою, податкова прийде. Тобто тут це було б надмірним таким навантаженням, і його не вводили», — пояснив Юрій Гайдай.