Головний продавець у країні. Хто і що заважає Фонду держмайна запустити велику приватизацію

1 серпня 2020, 09:33
НВ Преміум

Навколо голови Фонду держмайна Дмитра Сенниченка гроші обертаються постійно: він відмовився від кількох багатомільйонних хабарів і запустив процес приватизації, пише журнал НВ.

21 липня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід — заставу в 16 млн грн — адвокату, який за $800 тис. намагався підкупити голову Фонду держмайна (ФДМ) Дмитра Сенниченка. Захисника взяли на гарячому 8 липня, після передачі першого траншу в $200 тис.

Відео дня

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) повідомило, що підозрюваний мав намір корумпувати голову ФДМ заради низки послуг. Серед них — продовження дії договору між приватним підприємством і одним з акціонерних товариств із часткою державної власності, а також призначення на посаду голови правління того ж акціонерного товариства.

Нічого не вийшло: Сенниченко здав адвоката-мздоносьця правоохоронцям.

У кар'єрі голови ФДМ подібне трапилося вже вдруге. На початку цьогоріч йому пропонували навіть більше, $5 млн, в обмін на призначення «потрібного менеджера» директором державного Одеського припортового заводу (ОПЗ). Із подачі Сенниченка трьох осіб, які пропонували йому мзду, затримали в момент передачі $50 тис. Підозрювані планували «виплачувати гонорар» голові фонду протягом року з моменту досягнення домовленостей.

Сенниченко, який керує ФДМ із вересня 2019-го, сидячи у своєму робочому кабінеті серед різних папок, графіків і презентацій, розмірено розповідає НВ, що зазвичай такі «ходоки» працюють за стандартним сценарієм. Спочатку якісь люди пишуть, що у них є пропозиції щодо покращення роботи держпідприємств і вони хотіли б озвучити їх особисто. Особливо наполегливі намагаються знайти Сенниченка навіть на публічних заходах, перехопити в коридорах органів влади і так далі. «І ці люди, як правило, говорять: ми хочемо зробити добро держпідприємству, у нас є відмінний контракт на закупівлю чогось, але тільки спочатку поставте туди нашого директора», — говорить голова ФДМ. Як тільки «сюжет» досягає цього моменту, Сенниченко йде в НАБУ.

До речі, з бюро ФДМ співпрацює не тільки за «хабарними» провадженнями, а й у інших справах, що стосуються корупції на держпідприємствах. А таких зараз у роботі перебуває понад сто — хороший показник нечуваного рівня корупції, що панує у стінах казенних заводів і підприємств. Від неї ж, а також від глобальних грошових втрат Сенниченко, за суттю, і намагається позбавити країну.

За оцінками СБУ, в 2019 році 3,6 тис. держпідприємств принесли бюджету 170 млрд грн збитків — кожне п’яте з них тільки витрачає державні кошти, а не заробляє, плюс 2,9 млрд грн вони накопичили заборгованості за зарплатами. Тому приватизація стала одним з основних пріоритетів уже для двох урядів, сформованих після приходу до влади Володимира Зеленського.

Сьогодні майже 1,2 тис. держкомпаній перебувають у жахливому стані та підлягають ліквідації. Ще близько 600 застрягли в Криму і на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Певна частина повинна залишитися у держвласності, як стратегічні об'єкти. Але є ще близько 1 тис. підприємств, які реально можна приватизувати.

Поки в активі Сенниченка лише одна знакова акція — недавній аукціон із продажу готелю Дніпро, що знаходиться у центрі Києва. Конкурс виграла невідома фірма Смартленд із маленьким офісом у Броварах, що запропонувала за об'єкт 1,11 млрд грн — у 13,7 рази більше первісної вартості лота. Переможця вже перевірили і схвалили — тепер угоду закриватимуть.

Якщо процеси продажу держвласності повністю не зупинять, а керівництво ФДМ не звільнять, то протягом найближчих років держава зможе виконати план із великої приватизації, впевнений Павло Кухта, колишній перший заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Але зараз процес іде важко: заважають коронавірус і нестача коштів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X