Експерти підрахували, скільки мільярдів доларів втрачає Україна через неефективне управління

4 грудня 2018, 17:46

Україна через неефективне управління і недостатнє верховенство права протягом останніх 5 років недоотримала близько $70 млрд надходжень до бюджету.

Про це свідчать результати дослідження Центру економічної стратегії (ЦЕС).

"Ця сума більша всього українського зовнішнього боргу. Тобто, проблему його обслуговування можна було б вирішити за рахунок ліквідації тільки найбільших корупційних схем", - підкреслив виконавчий директор ЦЕС Гліб Вишлінський, цитує його Інтерфакс-Україна.

Відео дня

При цьому дана сума включає в себе тільки втрати в сфері державних фінансів. І не відображає, скільки могла б заробити економіка, приватний сектор, наприклад, за рахунок появи ринку землі, поліпшення інфраструктури або усунення "дірок" "чорного" імпорту-експорту, додав він.

Так, якби Україна істотно посилила верховенство права, додаткові надходження до держбюджету могли б скласти одноразово майже $27 млрд. Крім того, щорічно надходило б ще по $8,6 млрд.

Вишлінскій зазначив, що найбільша сума в структурі бюджетних втрат стосується відкриття ринку землі та ухилення від сплати податків при оплаті праці.

Прозорий і повноцінний ринок сільськогосподарської землі замість ринку оренди земельних ділянок відкрив би можливості для отримання додаткових $12,4 млрд до бюджету одноразово і $52 млн щорічно, підрахували аналітики ЦЕС.

У той же час, за рахунок "тіньового" ринку праці держава недоотримує щороку $6 млрд: $2,8 млрд грн - від єдиного соціального внеску і $3,2 млрд - податку на доходи фізичних осіб.

"Щорічно $6 млрд недоотримує бюджет через тіньову зайнятість. З 16 млн офіційно зайнятого населення, 2,6 млн працевлаштованих працюють або як ФОПи (хоча насправді є зайнятими), або отримують зарплату "в конвертах". Причому, таку зарплату отримує кожен третій. Ще близько 23%, або 6 млн працездатного населення, працюють без оформлення", - прокоментувала заступник виконавчого директора ЦЕС Марія Репко.

Інше джерело недонадходжень до бюджету - "токсичні" борги в портфелях Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, державних банків, в тому числі, Приватбанку. За словами Репко, через недостатнє верховенства права Україна може розраховувати на повернення всього 60 млрд грн з 332 млрд грн проблемних активів у портфелі ФГВФО.

Поряд з цим, управління інфраструктурою може принести додаткові $324 млн, якщо буде введена плата за проїзд вантажівок автошляхами державного значення, а також $1 млрд щорічно від державно-приватного партнерства.

Крім цього, $1 млрд Україна втрачає через "сірий" імпорт товарів - в цілому його обсяг експерти оцінили в більш ніж $4 млрд.

Як зазначив заступник виконавчого директора ЦЕС Дмитро Яблоновський, оцінка запропонованих до продажу 53 державних компаній зі списку "великої" приватизації по мультиплікатору країн з найкращим верховенством права і управлінням склала б $5,9 млрд, тоді як при нинішньому рівні верховенства права продаж їх може принести держбюджету $4,2 млрд.

"Тіньові" галузі, такі як видобуток бурштину, незаконна рубка лісу, гральний бізнес, за умови їх легалізації можуть дати $200-400 млн надходжень до бюджету за найбільш консервативними прогнозами, відзначають дослідники.

"Наприклад, річний оборот грального бізнесу оцінюється в 40 млрд грн... Якщо допустити, що цей обсяг зростав разом із зростанням ВВП, то вийде, що ми недоотримуємо від 4 млрд грн до 10 млрд грн податків від грального бізнесу", - зазначила Репко.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X