Економіка приземлює амбіції Путіна - FT

25 січня 2016, 19:47
1683
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Економіка приземлює амбіції Путіна - FT - фото

Падіння рубля слідом за цінами на нафту знижує рівень життя росіян і погіршує позиції Путіна

Геополітичні амбіції Путіна руйнуються, зіткнувшись з реаліями економіки та глобалізації, пише Financial Times у редакційній статті

Падіння цін на нафту і санкції проти Росії за військове втручання в Україні, негативно впливають на економіку РФ і курс рубля і можуть призвести до другого року економічного спаду поспіль.

Як вважає авторитетне видання, економічна модель Росії, в рамках якої спостерігалося зростання протягом першого десятиліття XXI століття вичерпала себе. Тоді доходи від продажу нафти стимулювали споживчий бум і зростання виробництва, завдяки активізації законсервованих виробничих потужностей радянських часів.

На даний момент зростання можливе лише завдяки значним інвестиціям у виробничі потужності і підвищенню продуктивності. Однак санкції посилили нездатність Росії модернізувати та реформувати систему корумпованого державного капіталізму, яка склалася за Путіна.

У РФ намагаються представити економічну ізоляцію в останні два роки як можливість завдяки імпортозаміщенню розвинути власне виробництво. Але навіть імпортозаміщення потребує західних інвестицій і технологій. І поворот у бік Китаю не може цього компенсувати.

Найсерйознішою проблемою для російської влади на даному етапі є падіння рубля, внаслідок якого знижується купівельна спроможність і життєвий рівень росіян. Це робить вразливими високі рейтинги Путіна, які піднялися після анексії Криму.

Варіанти підтримки курсу рубля, такі як проїдання 360-мільярдного валютного резерву, різкий підйом ставки кредиту і контрольований курс національної валюти, не виглядають привабливо.

Єдине, що може вирішити економічні проблеми РФ у довгостроковій перспективі - це структурна реформа з лібералізації економіки і зміцнення верховенства закону. Але на шляху цього рішення стоять побоювання Путіна втратити контроль над країною. Лібералізації економіки перешкоджають також корисливі інтереси "друзів Путіна".

Видання зазначає, що для того, щоб реформи в Росії отримали реальний шанс на успіх, потрібно повернути (можливо, у ролі прем'єр-міністра) одного із двох ліберальних прихильників Путіна: екс-міністра фінансів Олексія Кудріна або екс-міністра економіки Германа Грефа. Тим не менше, президент РФ не готовий до таких політичних змін.

Замість змін у внутрішній політиці Путін намагається домогтися пом'якшення західних санкцій. Так, він зайняв більш конструктивну позицію у справі виконання минулорічних мінських домовленостей щодо сходу України, призначивши найближчих соратників, як переговорників. Президент РФ також нарощує тиск на президента Сирії Башара Асада, щоб домогтися його відставки і закінчення війни в Сирії.

Якщо ці зусилля Путіна у міжнародній політиці справжні, то їх можна лише привітати. Тим не менше, ЄС і США не варто поспішати із "перезавантаженням" відносин, подібним тому, що сталося після війни у Грузії у 2008 році. Вони не повинні розглядати й угоду з РФ про скасування санкцій за допомогу вирішення проблем у Сирії без реалізації Мінських домовленостей повною мірою.

Для Путіна послаблення санкцій допоможе виграти час і хоча б частково відновити економічне зростання в РФ перед парламентськими виборами цього року і президентськими у 2018. Тим не менше, відтягування реформ буде шкодити майбутньому Росії, збільшуючи її розрив з передовими світовими економіками.

Якщо рівень життя росіян продовжить перебувати у стагнації, це, у кінцевому підсумку, погано позначиться і на майбутньому самого Путіна.

Раніше повідомлялося, що аналітики Reuters прогнозують, що російська скарбниця спорожніє до кінця 2016 року за збереження цін на нафту на рівні $30 за барель і нижче.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

ТОП 3

Фінанси

Вчора, 09:30

thumb img
Що з курсом. Хто зупинив девальвацію гривні і який прогноз після виборів
7406
Економіка

Вчора, 09:00

thumb img
Зеленський слабко орієнтується в політиці. Це дуже ризиковано – Томаш Фіала
3482
Події

Сьогодні, 09:11

thumb img
Принципи перших. П'ять надихаючих історій відомих українок – про те, як досягти успіху
1617

Головне

Футбол

Вчора, 23:46

thumb img
Відбір Євро-2020. Україна вирвала перемогу в Люксембурзі і стала лідером групи
Компанії/Ринки

Вчора, 19:56

thumb img
Ахметов виграв суд у держави і залишив собі Укртелеком
Футбол

Сьогодні, 01:09

thumb img
Португалія вдруге втратила очки, Франція і Англія розгромили суперників. Результати матчів відбору Євро-2020 - відео