Росіяни колонізують Грузію. П’ять фактів про економіку країни, яка втрачає шанси на євроінтеграцію

Росія вливає в економіку Грузії мільярди доларів (Фото:forsal.pl)
ВВП Грузії у 2022 році зріс на 10%, з яких 2−3 п.п. — внесок Росії. Скільки коштів через війну в Україні заробила країна, влада якої стала дружньою Кремлю, а суспільство все ще готове фізично боротись за громадянські права?
Восьмого серпня 2008 року у Грузії розпочалась п’ятиденна війна: Росія підтримала сепаратистські настрої Південної Осетії, як і Абхазії. Грузія, яку тоді очолював Михеіл Саакашвілі, розірвала дипломатичні відносини із Росією. Російськи літаки бомбили мирні міста, а танки агресора зупинились за 60 км від Тбілісі.
Через чотирнадцять років грузини, здається, забувають про минулу війну. Російські туристи вже давно відпочивають у Батумі, куди часто приїздять на автомобілях, дегустують вина в Алазанській Долині та насолоджуються відпочинком у знаменитих сірчаних лазнях у Тбілісі.
Грузія не приєдналась до санкцій США, ЄС та G-7 проти Росії, яка 24 лютого 2022-го розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. І такий нейтралітет виявився вигідною справою.
Наприклад, минулого року ВВП країни зріс на 10%. За оцінками керівника аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександра Паращія, 2−3 п.п. до цього додала саме співпраця з Росією. МВФ прогнозувало зростання економіки країни на 5,9% у минулому році.
«Ми бачимо, наскільки Грузія, як і практично всі інші країни, зазнає тиску з боку Заходу, який вимагає відкрито та публічно приєднатися до санкцій проти Російської Федерації. І те, що невелика країна та її уряд має мужність сказати, що ми керуватимемося своїми інтересами, інтересами своєї економіки, це викликає повагу», — похвалив керівництво країни у січні голова МЗС Росії Сергій Лавров. Втім, у Тбілісі поки не ризикують відновлювати прямі рейси з країною-окупантом.
На початку березня у Грузії спалахнули акції протесту. А все через законопроєкт про іноземних агентів — схожий вже діє в Росії, де навіть абсолютно безпечні для режиму опозиційні діячі оголошуються іноземними агентами. Парламент Грузії підтримав документ у першому читанні та проти виступили громадяни країни. Протестувальники, що заполонили собою вулиці, підпалювали російські прапори. Після кількох днів запеклих протестів грузинське керівництво відкликало скандальний документ. Сутички зрештою пішли нанівець — опозиції поки не вдалось змінити курс країни. У важкому стані в грузинській в’язниці перебуває й Міхеіл Саакашвілі.
Скільки Грузії принесла співпраця з Росією? Для NV Бізнес головні макроекономічні показники краіни підрахував Олександр Паращій
Гроші - рікою