Буде неприємно, але для нас вже не боляче. Як Україна переживе нову економічну кризу — прогноз журналу НВ

9 квітня 2020, 13:45
NV Преміум

Через карантин Україна переживає досить складну економічну кризу. На щастя, вона стане лише блідою тінню того, через що країна пройшла у 2009-му і 2014−2015 роках, прогнозує журнал НВ.

К оронавірус — це поняття тепер увійшло в лексикон не тільки вітчизняних лікарів, чиновників і звичайних громадян, а й фінансистів, економістів і бізнесменів. Пандемія COVID-19 і викликаний нею карантин перетворилися на економічний фактор, який став підставою для глобальної кризи.

Відео дня

Але українська економіка вміє і високо літати, і низько падати. За останні 10 років українці кілька разів на рівні своїх кишень та гаманців переживали повномасштабні кризи.

Складним був 2009 рік, коли країну «поховали» під уламками глобальної фінансової кризи, викликаної безладом на ринку американських іпотечних облігацій. Тоді український ВВП скоротився на 15%. Початок війни з Росією в 2014-му викликав скорочення економіки на 6,6% у перший рік війни і майже на 10% у другій.

Нинішня криза, викликана пандемією коронавірусу і необхідністю витрачати ресурси на боротьбу з нею, буде важкою. Але все-таки пройде вона значно легше того, через що країна пройшла в 2009-му і 2014−2015 роках.

Інвесткомпанія Dragon Capital очікує падіння ВВП на 4% за базового сценарію, прогноз уряду схожий — падіння майже на 5%.

Країна увійшла в нинішню кризу в куди кращому стані, ніж у попередні. Реформи останніх років — передбачувана політика Національного банку, плаваючий курс гривні і, стримана бюджетна політика, запуск антикорупційних органів, дерегуляція — дозволили вичистити з економіки істотні структурні дисбаланси.

«Реформи, які ми зробили, точно дають нам переваги перед багатьма країнами, які так і не перейшли на плаваючий курс і не провели реформу в банківському секторі», — підкреслює Валерія Гонтарева, екс-голова Нацбанку.

Напередодні початку кризи Мінфін залучав валютні кошти за ставками, які цілком підходили б навіть країні — члену Євросоюзу, — на рівні 3−4%. Це означає, що в Україну повірив глобальний ринок і побачив тут те, що не може отримати в країнах, що розвиваються, з Латинської Америки або Південно-Східної Азії.

Та й сама нинішня криза в Україні пройде легше, ніж в інших країнах, що розвиваються. Так, за підрахунками робочої групи Global Policy Response, ця група країн в нинішньому році втратить в середньому 10% ВВП і отримає дефіцит держбюджету на рівні 15% ВВП. Українська ж економіка скоротиться набагато менш істотно, а дефіцит бюджету, за урядовими оцінками, не повинен перевищити 10% ВВП.

Головне, щоб цей дефіцит був профінансований не друкуванням грошей, а кредитом від МВФ і пов’язаним з ним фінансуванням від ЄС та інших інституціональних кредиторів, підкреслює Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії (ЦЕС).

Тож у нинішній ситуації Україна може здатися достатньо успішною країною в лізі таких держав, як Туреччина, Бразилія, Аргентина, В'єтнам, Таїланд і Єгипет.

Показати ще новини
Радіо NV
X