Єврокомісія домагається довгострокового рішення по транзиту російського газу через Україну — Марош Шефчович
У Єврокомісії розраховують, що в ході наступного раунду тристоронніх консультацій з транзиту російського газу в ЄС через Україну буде досягнуто прогресу.
Про це заступник голови Європейської комісії Марош Шефчович сказав на прес-конференції в Брюсселі після засідання Ради ЄС з енергетики, пише Інтерфакс-Україна.
«Ми сподіваємося просунутися в цих дебатах під час наступної наради, яка передбачена на третій тиждень жовтня», — зазначив він.
Марош Шефчович додав, що ЄС «намагається знайти довгострокове рішення, прийнятне для всіх сторін». Він повідомив, що поінформував Раду ЄС про черговий раунд тристоронніх консультацій, який відбувся в Брюсселі 19 вересня.
19 вересня в Брюсселі пройшли тристоронні переговори між Україною, Росією і Єврокомісією щодо транзиту російського газу через територію України після завершення контракту, що діє 31 грудня 2019 року. За день до цього Кабмін затвердив нову модель анбандлінгу Нафтогазу. Передбачається, що ТОВ Оператор газотранспортної системи України («дочка» Укртрансгазу) пройде сертифікацію НКРЕКП і Енергетичного співтовариства. ПАТ Магістральні газопроводи України викупить ОГТСУ і з 1 січня самостійно управлятиме новим оператором.
Як зазначили в Нафтогазі, під час переговорів у п’ятницю Газпром вперше припустив можливість працювати за європейськими правилами з 1 січня 2020 року, якщо вони будуть у повній мірі впроваджені в Україні до кінця цього року. Глава НАК Андрій Коболєв підкреслив, що до наступного раунду переговорів, який запланований на жовтень, необхідно виконати «багато домашньої роботи щодо вдосконалення українського законодавства». Голова Газпрому Олексій Міллер заявив, що «якщо сертифікованого оператора не буде до 1 січня 2020 року, єдиний можливий у цих умовах варіант — це продовження чинного договору на транспортування газу». В Єврокомісії зазначають, що це неможливо, тому що в 2020 році повноваження оператора ГТС перейдуть до нової компанії — МГУ. Питання тривалості контракту, його обсягу та рівня транзитного тарифу на зустрічі не обговорювали.
Україна і Єврокомісія наполягають на тривалому контракті і обсягах не менше 60 млрд кубометрів на рік. За підрахунками Нафтогазу, на період 2020−2024 років при бронюванні 60 млрд кубометрів транзитних потужностей ГТС України тариф складе $3,21 за 1 тис. куб. м на 100 км, а при бронюванні 90 млрд кубометрів — $2,56 за 1 тис. кубометрів на 100 км. Тариф на транзит російського газу в 2019 році складе $2,61 за 1 тис. куб. м на 100 км.