«Ринок може бути втрачено на довгі роки». EBA закликала відновити режим вільної торгівлі з Білоруссю

18 червня 2021, 14:04

Європейська Бізнес Асоціація звернулася до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі України із закликом відновити режим вільної торгівлі з Білоруссю, оскільки українські компанії зазнають збитків.

В EBA нагадали, що у червні 2021 року Білорусь запровадила режим індивідуального ліцензування на імпорт низки українських товарів, в тому числі продуктів харчування, побутових товарів, сільгосптехніки. Це було відповіддю на рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі України запровадити спеціальне мито для імпорту в Україну колісної техніки з Білорусі.

Відео дня

«Варто зауважити, що ліцензуванню підлягає кожна партія товару. Плата за ліцензію залежить від виду продукції, вона не значна, але за інформацією бізнесу, складність полягає в тому, що її неможливо отримати, адже Білоруська сторона наразі їх просто не видає. Це питання є надзвичайно актуальним для низки українських компаній, які вже постраждали від запровадження нових торгівельних обмежень і зазнали збитків у мільйонах доларів. Це не тільки втрата експортної виручки для України, а і втрата ринків збуту, які завойовувались та утримувались довгі роки. Так, наприклад, у 2020 році експорт України в Білорусь становив $1,3 млрд», — йдеться в повідомленні.

В EBA додали, що ця ситуація поставила у складне становище багатьох виробників продукції. Деякі українські компанії будуть вимушені частково закривати виробництво, скорочувати робочі місця.

«У разі відсутності швидкої реакції з боку українського уряду білоруський ринок може бути втрачено на довгі роки. Збитки для обох країн можливо зменшити, якщо обидві сторони переглянуть свої рішення, які грубо порушують режим вільної торгівлі», — заявили в EBA.

Нагадаємо, що в травні Білорусь на шість місяців запровадила режим індивідуального ліцензування на імпорт низки українських товарів: кондитерських виробів, шоколаду, соків, пива, деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит, скляних ампул, сільгосптехніки для посіву, пральних машин і меблів. Торгпред України Тарас Качка зазначив, що це рішення означає фактично ручне управління ввезенням української продукції до Білорусі і є необгрунтованим і дискримінаційним.

У білоруському МЗС заявили, що країна обмежує український імпорт через запровадження Україною в квітні спеціального мита на імпорт автобусів, вантажних і спецавтомобілів з Білорусі в розмірі 35% від митної вартості. В останні роки Білорусь поставляла велику частину тролейбусів і автобусів до міст України, хоча для українських виробників білоруський ринок закрито.

Показати ще новини
Радіо НВ
X