Для НБУ зростання цін в листопаді виявилося несподіванкою

11 грудня 2017, 20:55
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Національний банк України (НБУ) не зміг точно спрогнозувати інфляцію через більш високе зростання цін на продукти харчування

Про це йдеться в повідомленні на офіційному сайті регулятора.

За даними Нацбанку, фактичний рівень інфляції в листопаді залишається вище прогнозованого через більш високе, ніж очікувалося, зростання цін на продукти харчування.

Відео дня

"Зростання індексу споживчих цін і його складових за підсумками листопада перевищує прогнозований в інфляційному звіті за жовтень 2017 року", - вказано в повідомленні.

Регулятор вказує, що поточна динаміка інфляції та її складових "перевищує прогнозовану і свідчить, що до кінця 2017 інфляція більш істотно відхилиться від цільового рівня, ніж передбачалося раніше".

НБУ також відзначає наступні тенденції.

Базова інфляція в листопаді склала 8,6% рік до року (1,0% в місячному вираженні). Більш істотно, ніж очікувалося, зросли ціни на продукти харчування з високою ступенем обробки: зокрема, прискорилося зростання цін на м'ясні продукти і залишилися високими темпи зростання цін на молочні продукти.

Також прискорилося зростання вартості послуг, що входять в базову інфляцію, під впливом підвищення виробничих витрат і пожвавлення споживчого попиту.

Через ослаблення гривні щодо іноземних валют в жовтні-листопаді незначно прискорилося зростання цін на непродовольчі товари, переважно імпортні (крім одягу та взуття). Зокрема, цін на ліки, медичні товари, побутову техніку, меблі, товари для будинку і догляду за собою.

Зростання цін на сирі продовольчі товари в листопаді було нижчим (23.9% р/р), ніж в жовтні, утім також дещо перевищило прогноз. Зокрема вищими, ніж очікувалося, були темпи зростання цін на молоко та м’ясо попри їх очікуване сповільнення порівняно з попередніми місяцями. Ціни на овочі очікувано уповільнили зростання через розширення пропозиції пізнього урожаю, насамперед овочів борщового набору. Крім того, знизилися ціни на цукор на тлі низьких світових цін та значної пропозиції на внутрішньому ринку, а хороший урожай продовжував зумовлювати падіння цін на гречку. Натомість зростання цін на фрукти прискорилося насамперед через вищі, ніж у минулому році, ціни на цитрусові. Також збільшилися темпи зростання цін на яйця на тлі зростання зовнішнього попиту та розширення експортних можливостей для українських виробників продукції птахівництва.

Зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, очікувано сповільнилося (до 16,7% рік до року) завдяки сприятливій базі порівняння (у жовтні-листопаді минулого року відбулося підвищення тарифів на опалення і гаряче водопостачання) і в цілому відповідало прогнозом.

Сповільнилося також зростання цін на тютюнові вироби, алкогольні напої та послуги залізничного транспорту.

У той же час тривало прискорення зростання цін на хліб і послуги автодорожнього пасажирського транспорту на тлі зростання їх собівартості.

Зростання цін на паливо (17,7%) також виявилося вищим, ніж було закладено в прогнозі, внаслідок підвищення цін на нафту і ослаблення гривні до євро (акцизи на паливо встановлено в євро).

Нагадаємо, НБУ в жовтні погіршив до 12,2% прогноз інфляції на 2017 рік з 9,1%, прогнозованого раніше у вересні. Незважаючи на перегляд прогнозів, інфляційна мета центробанку залишається незмінною - утримувати зростання цін в межах 10%.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X