А хтось казав, що санкції не працюють. У російському бюджеті утворилася гігантська діра в $25 млрд — найбільша за чверть століття

У бюджеті РФ утворилася дірка у $25 млрд (Фото:REUTERS/Maxim Zmeyev/File Photo)
Санкції за вторгнення в Україну та падіння нафтогазових доходів РФ спричинили гігантський дефіцит бюджету Росії в $25 млрд.
У січні 2023 року нафтогазові доходи Росії різко впали, що призвело до найбільшого дефіциту бюджету за перший місяць року як мінімум з 1998 року.
Про це з посиланням на Bloomberg Links пише британський економіст Тімоті Еш у своїй розсилці.
Зокрема, податкові надходження від нафти та газу у січні 2023-го впали на 46% рік до року. Водночас витрати зросли на 59% через вторгнення РФ до України.
Поєднання цих факторів дало Росії державний дефіцит у розмірі 1,76 трлн рублів ($25 млрд).
Падіння доходів РФ від нафти та газу було за західними санкціями на російський експорт. Зокрема під санкціями Євросоюзу опинилася більша частина морського імпорту сирого та очищеного палива; G7 запровадили обмеження цін на російську нафту.
Так, російська нафта марки Urals торгується із значним дисконтом до бенчмарку. Це ключовий для Росії експортний сорт нафти. У січні ціна на Urals становила в середньому $49,48 за барель, що є найнижчим показником із грудня 2020 року. Це можна порівняти з середньою базовою ціною Brent у $77,82 за барель минулого місяця.
Зниження експорту російського газу також сприяло зниженню виручки від енергоресурсів після того, як Газпром скоротив основну частину поставок до Європи, яка колись була найбільшим ринком російського газового монополіста.
Неенергетичні доходи бюджету РФ також впали на 28% у січні. У російському уряді частково пояснили зміною правил податку додану вартість.
Як зазначають експерти Bloomberg Economics, скорочення нафтових доходів бюджету було очікуваним, але 30% падіння податків, пов’язаних із внутрішнім споживанням, стало «зловісним».
Економісти агентства прогнозують, що доходи від нафти продовжуватимуть відставати протягом усього року, довівши дефіцит до 1,5% ВВП — це вище за прогнози.
Для покриття дефіциту російського бюджету у січні з Фонду національного статку було продано 3,6 тонни золота, а також 2,3 млрд юанів.
Як повідомлялося, 4 лютого Рада ЄС офіційно затвердила стелю цін на нафтопродукти, які виробляються в Росії або експортуються звідти.
3 грудня 2022 року Рада ЄС встановила граничну ціну на сиру нафту, що вивозиться з РФ морем, на рівні 60 доларів за барель. Цю цінову стелю перед цим узгодили країни групи G7 разом з Австралією.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що така цінова стеля є «несерйозною».
У перші дні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну США, Великобританія, Канада та Японія запровадили ембарго на імпорт російської нафти.
Наприкінці травня в рамках санкцій часткове ембарго на російську нафту запровадили і країни ЄС, заборонивши імпорт нафти, що постачається з РФ морем. ( близько 2/3 поставок до Європи), але зробивши виняток для трубопровідної нафти.

Втім, російську нафту продовжують купувати такі країни, як Індія та Туреччина, поповнюючи бюджет країни-агресора нафтовими доларами.
Країни G7 і Євросоюз запропонували механізм цінового обмеження на нафту, що поставляється танкерами, щоб обмежити нафтові доходи РФ, а також зменшити стрибки цін, викликані надзвичайними ринковими умовами.
Політика цінової стелі полягає в тому, що покупці російської нафти втратять доступ до західного страхування та інших транспортних послуг, якщо платитимуть за російську нафту більше, ніж передбачає цінове обмеження.
У Росії неодноразово заявляли, що не постачатимуть енергоресурсами тих, хто приєднається до обмеження цін.