Яким галузям економіки потрібна держпідтримка. Відповідають Разумков, Порошенко, Бойко, Клименко, Сотник, Вілкул
Журнал НВ запитав лідерів парламентської кампанії про те, як вони ставляться до держпідтримки для окремих галузей економіки
Напередодні парламентських виборів журнал НВ поставив кілька запитань семи лідерам і ключовим фігурам партій, які мають шанси на проходження до Верховної Ради. Одне з питань з економічної політики звучало так: «Чи повинні окремі галузі економіки користуватися держпідтримкою? Якщо так, то які?»

Дмитро Разумков, лідер партії Слуга народу: «У першу чергу ми повинні забезпечити рівні умови для всіх суб'єктів господарювання. Ми повинні захистити бізнес від рейдерства, від раптових змін правил гри, створити незалежні і чесні суди, прозору і комфортну податкову систему. Наше завдання — сформувати найбільш привабливий інвестиційний клімат в Європі, зупинити корупцію в державі та забезпечити ефективну антимонопольну політику.
У той же час для розвитку економіки необхідні підтримка при формуванні прозорого і ефективного ринку землі, декриміналізація окремих злочинів в економічній сфері, створення служби фінансових розслідувань. Ми направимо зусилля на стимулювання енергозбереження та облік використання енергії, підтримку і лобіювання експорту товарів, які виробляються в Україні і мають високу додану вартість, будемо сприяти розвитку окремих галузей, які можуть стати локомотивом економіки — наприклад, ІТ, літакобудування".

Юрій Бойко, лідер партії Опозиційна платформа — За життя: «Безумовно. Це практика всього світу. В першу чергу потрібна підтримка космічної галузі, суднобудування. Крім того, мова повинна йти про автомобільну галузь, електронне машинобудування. Держпідтримка — це дешеве кредитування, лобіювання на зовнішніх ринках, чисте держфінансування. Насправді в кожній галузі в тій чи іншій формі потрібні державний контроль і підтримка».

Петро Порошенко, лідер партії Європейська солідарність: «Ми повинні створити умови для розвитку всіх галузей економіки — через однакові для всіх правила і захист прав власника. Це відповідає тим змінам, які впроваджуються в країні в рамках інтеграції в ЄС і НАТО. Зокрема, інтеграції в так звані чотири союзи ЄС — енергетичний і цифровий ринки, наближення стандартів Шенгенської зони і поглиблення митного співробітництва.
Нам вдалося закласти фундамент, незважаючи на війну і російську торговельну блокаду, досягти макроекономічної стабільності. Зменшується адміністративний та податковий тиск на бізнес. Виведення бюджетних коштів з тіні через прозорі державні закупівлі дозволяє і державі сформувати платоспроможний попит, особливо на продукцію галузей, які критично важливі для майбутнього України. В першу чергу це оборонно-промисловий комплекс і наукоємні виробництва. Пріоритетом є розвиток малого і середнього бізнесу — збереження спрощеної системи оподаткування, розширення можливостей для кредитування, знаходження інвестицій".

У партії Батьківщина Юлії Тимошенко за шість днів не змогли відповісти на запитання НВ.

Юлія Клименко, голова партії Святослава Вакарчука Голос: «Держава повинна дати рівні можливості і правила для всього бізнесу і для всіх секторів економіки, а не для окремих улюбленців, обраних на непрозорих підставах. Ми 28 років видавали гроші з бюджету і надавали підтримку. Як результат — жодне підприємство або сектор з прямою держпідтримкою не стали флагманами і не витягли економіку України, а стали корупційними дирами для наживи старих політиків, які взяли під контроль корупційну схему. Держава повинна інвестувати в освіту, науку, інновації, енергозберігаючі технології, розвиток техсектора, а головне — прибрати корупцію і регуляторні бар'єри і дати кожному бізнесменові рівний доступ до монополізованих на сьогодні ринків. Також необхідно поліпшити інвестклімат для українських та іноземних інвесторів».

Олена Сотник, № 2 списку партії Сила і честь: «Треба визначити такі галузі, але спочатку — визначити економічну стратегію держави. Ми повинні розуміти, які сектори економіки є пріоритетними з точки зору конкурентоспроможності України на глобальному ринку і створення точок зростання. Вони повинні отримати державну підтримку. Це можуть бути, наприклад, наукомістке виробництво, інновації, виробництво готової продукції з високою доданою вартістю».

Олександр Вілкул, № 2 в списку Опозиційного блоку: «Нами вже розроблені і внесені в парламент у вигляді законопроектів адресні програми підтримки певних галузей, таких як авіабудування, ракетно-космічний комплекс, суднобудування, вугільна промисловість, сільське господарство».
Повну версію статті «Головні питання» читайте в свіжому номері журналу НВ — № 25 від 11 липня 2019 року