Держпідприємства, де за Зеленського змінили керівників, після цього втратили 10 млрд грн — дослідження
Державні підприємства, керівників яких змінили при уряді президента Володимира Зеленського, за цей час втратили 10 млрд грн, — про це йдеться в спільному розслідуванні порталу Texty.org і системи YouControl.
Автори проєкту вибрали зі 100 найбільших держпідприємств ті, на яких після інавгурації Зеленського змінили керівників, і порівняли їх прибуток за 2018-й з докризовим 2019-м. У дослідженні не враховували «суперприбутковий» Нафтогаз.
Найбільших збитків після зміни керівника зазнали:
- Аграрний фонд (-3,4161 млрд грн);
- Центренерго (-2,479 млрд грн);
- Завод імені Малишева (-915 млн грн);
- ДП Обслуговування повітряного руху України (-828 млн грн);
- ДП Вугільна компанія Краснолиманська (-234 млн грн).

Автори дослідження дійшли висновку, що, якщо не враховувати Нафтогаз, сумарні збитки компаній в 2019 році склали 13,2 млрд порівняно з 2018-м. З них 10 млрд втратили підприємства, де змінили керівників за президентства Зеленського.
Також до підприємств, доходи яких впали більш ніж на 30% після зміни керівників, належать ДП Артемсіль (-103 млн грн), ДП Завод Електроважмаш (-82 млн грн), ПАТ Українське Дунайське пароплавство (-16 млн грн) та ДП Конярство України (-8 млн грн).

На низці підприємств 2019-го після зміни керівників прибуток зріс більш ніж на 30% порівняно з 2018-м: йдеться про Укрінмаш (4 млн грн), Укрспирт (19 млн грн), ДП Новатор (21 млн грн), Спецтехно-експорт (28 млн грн), АТ Херсонська Теплоцентраль (73 млн грн) і ДП НВК Газотурбобудування Зоря-Машпроект (262 млн грн).

Автори проєкту підкреслили, що проблеми з держпідприємствами не можна пояснити тим, що усе державне — неефективне, на відміну від приватного, тому тотальна приватизація — не панацея.
«Проблема з нашою держвласністю полягає не в наявності державних підприємств як таких, а у тому, що у них і досі стара радянська структура управління, що створена так, ніби манить менеджера вкрасти. Аби її зламати, і народилася ідея незалежних наглядових рад із іноземцями у складі, яку зараз критикує Зеленський.
Першочерговим завданням адекватної та раціональної влади є не продати працюючі підприємства якнайшвидше (бо є такі, що не працюють, і їх справді треба продавати), а налагодити ефективну роботу, щоб управління здійснювалося за сучасними принципами, які мінімізують корупційні ризики. А далі треба дивитися, що продавати, а що залишити державі повністю або частково", — резюмували вони.