Держінвестиції, усунення держави з ринку чи військова диктатура. Експерти розповіли, яке майбутнє чекає на українську економіку

26 травня 2017, 12:38
Хоча в українській банківській системі є гроші, бізнес і вся національна економіка відчувають фінансовий голод, що, у свою чергу, стримує економічне зростання

Така ситуація склалася, зокрема, через високі ставки, перевантаженість бізнесу старими боргами та низьку ділову активність у поєднанні з невеликою купівельною спроможністю.

Відео дня

Журнал Новое время розпитав експертів, як вийти із ситуації, що склалася, і що станеться, якщо цього не зробити.

1. Кейнсіанський метод - держінвестиції

В експертному середовищі Кейнса називають людиною, яка врятувала капіталізм від капіталістів. Тобто він заснував напрямок в економіці, згідно з яким глибоку стагнацію слід долати за допомогою державних інвестицій і штучного формування попиту у населення. Так кейнсіанство витягло з Великої депресії 1930‑х років США, коли почали будуватися дороги і магістралі, і з розрухи 1940‑х післявоєнну Німеччину, яка за допомогою держгарантій створила іпотечний ринок.

Його прихильником є Ілля Пономарьов, у минулому депутат російської Держдуми і єдиний, хто проголосував проти анексії Криму, який зараз займається залученням іноземних інвестицій в Україну.

Фото: Радио Свобода
Фото: Радио Свобода Фото:

"Мій економічний світогляд — кейнсіанський: я вірю в державні інвестиції та проекти як фактор мобілізаційного ресурсу економіки",— говорить він.

Як приклад успіху він наводить Кремнієву долину у США, інноваційні кластери в Ізраїлі, азіатських і скандинавських "тигрів". Мовляв, усі найбільш передові економіки світу стартували з держінвестицій. А вже згодом цей рух підхоплював великий і дрібний бізнес, а комерційні банки фінансували.

В української дійсності, на думку Пономарьова, економічним маяком є сільське господарство. Будівництво елеваторів і портових споруд не принесе великих прибутків, визнає він, але їх включення в існуючі технологічні ланцюжки перетворить весь бізнес на високомаржинальний. А головне — те, що під такі проекти банки відкриють свої засіки, і маховик ринкової економіки закрутиться.

2. Лібералізація - створення максимально вільної від бюрократії економіки

Владислав Рашкован, у недавньому минулому заступник голови правління НБУ, а тепер — заступник виконавчого директора МВФ вважає, що ривок можливий і без прямої участі держави в ринку.

Він не вірить у силу державного капіталізму. Ще менше — у силу українського держкапіталізму. Причина проста: з таким низьким рівнем розвитку інститутів влади і високим рівнем корупції, яким він є в Україні, частину держінвестицій традиційно розкрадуть, а решту використаюь неефективно через напівпрозорі конкурси. Тому, як запевняє представник МВФ, Україна має рухатися по шляху максимально вільної від бюрократії економіки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

3. Військова диктатура або перемога на виборах популістів

Ілля Пономарьов також вважає, що слабкий український уряд не витримає випробування грошима. І робить несподіваний прогноз: якщо країна не змінить своє ставлення до економіки і шахраїв, які її вбивають, то перетвориться на військову диктатуру. Забезпечать її багнети правих — наприклад, Азов.

“Усі ваші праві сповідують державно-патерналістську економічну модель,— каже він.— Прийде Піночет, лише в Україні цей Піночет буде економічно лівим. Якщо життєвий рівень почне сповзати, а керівництво продовжить залишатися таким самим невиразним, як зараз, то все що завгодно може статися". Останні три роки навчили українців: зазвичай все що завгодно і стається.

Але все-таки у можливість хунти лідера Азова Андрія Білецького Пономарьов вірить менше, ніж в уповільнене сповзання країни до виборів. На останніх уже не стільки радикал, скільки талановита ліва популістка Юлія Тимошенко з підтанцьовкою в особі Олега Ляшка переверне ситуацію на свою сторону.

Повний текст матеріалу читайте в новому номері журналу Новое время - №19 від 26 травня.

Показати ще новини
Радіо NV
X