У гривні та у валюті. Як зміняться ставки за депозитами у 2022 році
Цього року прогнозується зростання відсоткових ставок за депозитами в Україні. Експерти та аналітики у сфері фінансів та банківської справи прокоментували ситуацію для НВ Бізнес.
Це пов’язано з інфляційним процесом, який триває з минулого року.
За словами директора департаменту казначейсько-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антона Болдирєва, на початку четвертого кварталу 2021 року збільшилися середньозважені ставки для резидентів за гривневими депозитами на 0,6 в.п. з 4,1% до 4,7%.
«Ставки за депозитами домогосподарств традиційно реагують із запізненням, проте тенденція на їхнє зростання вже намітилася і триватиме у 2022 році. При цьому ризики високої інфляції зараз переважають над ймовірністю рецесії, тому сценарії більшого зростання ставок теж не слід відхиляти», — зазначив аналітик стратегічного розвитку банку Південний Костянтин Хведчук.
Головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій вважає, що ставки за депозитами залишаться практично незмінними, можливе їх незначне зростання за довгостроковими (понад один рік) депозитами фізичних осіб.
Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків також вважає, що ставки за депозитами фізичних осіб у 2022 році зростуть усупереч високій ліквідності банківського сектору (значення індексу UIRD у гривні на 12 місяців перевищить 9%).
«Зараз банки з державним капіталом утримуються від підвищення ставок за вкладами, але будуть змушені поступитися впливом ринкових факторів, насамперед темпами інфляції. Ставки за валютними депозитами також зростатимуть наступного року, насамперед, доларові — як частина глобальної тенденції щодо підвищення ставок у цій валюті. Якщо банки зможуть купувати суверенні єврооблігації України, це створить додатковий попит на валютний ресурс, який може підвищити зростання індексу UIRD у доларі на 12 місяців до 2%», — пояснив Михайло Демків.
Залежність депозитних ставок від темпів інфляції зазначила аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.
«Швидше за все, у першому півріччі ставки залишатимуться на рівні кінця 2021 року або трохи підростуть (через боротьбу банків за клієнта). Ми очікуємо, що у другому півріччі ставки почнуть знижуватися зі зниженням інфляції», — сказала Євгенія Ахтирко.