«Несподіванка несподіваного типу». Як пандемія коронавірусу змінить світ — думка російського економіста

26 березня 2020, 11:11

Жорсткі обмеження, введені по всьому світу через пандемію коронавірусу, затягнуться на 6−12 місяців. Це призведе до зростання банкрутств і дефолтів, поглинань і змін власників.

Про це російський економіст Андрій Мовчан написав в колонці для видання Forbes Russia.

Він зазначає, що для фінансових ринків, бізнесу і суспільства пандемія covid-19 «закономірно стала не просто несподіванкою, а несподіванкою несподіваного типу».

Відео дня

«Ми звикли до того, що економіка світу живе за своїми законами, а біологічне життя - за своїми; єдиним суттєвим місцем перетину раніше було "глобальне потепління". А ось для ВООЗ, для національних систем охорони здоров'я, для урядів пандемія ніяк не повинна була стати несподіваною: компетентні фахівці неодноразово попереджали не тільки про потенційну можливість вірусної пандемії, а й про можливість відповідної мутації саме такого вірусу. Не мала стати, але - стала. Ні SARS, ні MERS, ні успішні досліди зі створення висококонтагіозного коронавірусу (на базі яких вчені попереджали, що відповідна мутація є високоймовірною) не змусили тих, кому платники податків доручили відповідати за світове здоров'я, ні потурбуватися заздалегідь про підготовку до створення вакцини, ні написати ефективні протоколи боротьби з поширенням вірусу, ні підготувати резервні потужності для масового лікування хворих» , - вважає Мовчан.

Економіст підкреслив, що введені в різних країнах світу карантинні заходи всерйоз вдарили по економіці, оскільки карантини - це зупинки більшості бізнесів і відповідне зниження доходів їх учасників, а значить, падіння споживання і заощаджень. Перше викликає падіння доходів у взагалі всіх бізнесів по ланцюжку, друге - падіння вартості довгострокових і фінансових активів. Падіння вартості інвестиційних активів викликає переоцінку їх власниками своєї здатності споживати, і в свою чергу призводить до падіння споживання. Заміщення державами випадаючих доходів споживачів не буде повним і буде вестися в борг - тим більше, що податкові збори впадуть услід за доходами. Обсяги державного боргу будуть зростати в усьому світі, що закладе основу майбутньої інфляції  період післявоєнної відбудови інфляція завжди спостерігається). Це погана новина для тих, хто збереже заощадження, пише Мовчан.

На його думку, якщо катаклізм затягнеться, то на додаток до майбутнього інфляційного податку буде рости податок на доходи і статки у найбільш забезпечених членів суспільства. У США такий сценарій дуже ймовірний, якщо до влади прийде представник Демократичної партії.

«Хоча ми не знаємо, як швидко вдасться зупинити пандемію, ми вже точно розуміємо, що станеться це не раніше, ніж іммунізується більшість населення Землі  на це потрібно близько 2 років), або з'явиться ефективна вакцина (від 9 місяців до року), або чудесним чином знайдуться ліки, які істотно полегшують перебіг хвороби (надії на це мало, але навіть якщо це трапиться, будуть потрібні 1-3 місяці на тестування і якийсь час на масове виробництво). Будучи реалістами, треба розраховувати на 6-12 місяців досить жорстких обмежень. Якщо виявиться менше - ну що ж, це буде найкращою помилкою в прогнозі, яку тільки можна собі уявити», - зазначив він.

Мовчан додав, що скорочення бізнесу майже на 100% відбудеться в туристичній індустрії, індустрії гостинності, індустрії розваг і освітній галузі (оффлайн). Ймовірна тривалість такого скорочення - 1-3 квартали. Це призведе до тотального банкрутства невеликих туроператорів, рестораторів, івент-агентств і так далі, а також до істотної втрати кредитоспроможності готельєрів, великих туристичних мереж і систем. Роботу втратить більшість співробітників цих індустрій. Ряд країн, в чиєму ВВП туризм становить значну частку, будуть на грані суверенного банкрутства. Через падіння пасажирського трафіку істотно скоротиться бізнес транспортних компаній. Всім авіакомпаніям буде потрібно державна підтримка. Дуже значно скоротиться попит на паливо. Це буде утримувати ціни на нафту на низькому рівні, навіть якщо країни ОПЕК+ про щось домовляться. Також можна очікувати істотного уповільнення будь-яких змін - законодавчих, впроваджувальних, структурних - через скасування заходів, рефокус на боротьбу з хворобою, карантинні заходи. Це означає, що розгляд судових справ, видача дозволів і ліцензій, схвалення проектів, оновлення угод і так далі сповільниться або зупиниться.

«В залежності від жорсткості карантину на термін від одного до трьох кварталів буде зупинятися безліч підприємств і ще більше сервісних бізнесів затронутих зон (виключаючи онлайнові сервіси, і то не всі). Потенційний вплив на ВВП буде варіюватися від країни до країни, але судячи з попередніх даних по Китаю, Італії і Франції, зниження ВВП в моменті сягатиме 20-40% (тобто за кожен квартал простою - 5-10% річного ВВП). Це безпрецедентний рівень падіння ВВП: якщо карантини затягнуться, ми можемо побачити скорочення світового ВВП на 10% і більше за один рік. Вже є прогнози, що обіцяють зростання безробіття в США до 25-30%. Ці показники схожі на Велику Депресію, тільки спресовану в короткий період часу», - вважає економіст.

Він підкреслив, що на відміну від Великої Депресії, у основних держав світу сьогодні в руках є потужні монетарні засоби перерозподілу. Незважаючи на відстрочення і пільги по кредитах, незважаючи на дефолти, банки будуть підтримані в потрібному обсязі, і фінансова система світу буде працювати практично справно (лише стане ще більш централізованою). Уряди і центральні банки використовують свої емісійні можливості, щоб частково покрити випадаючі доходи своїх громадян прямими субсидіями нужденним. Великі економіки вже безпосередньо заявили про такі програми, їх загальна обговорювана сума перевищує 10 трлн доларів (більше 12% ВВП).

«Але це не означає, що всі економічні агенти зможуть пережити піврічний шок падіння споживання і обмежень в роботі. Ми, безумовно, побачимо істотне зростання банкрутств і дефолтів, поглинань і змін власників, націоналізації і викупів. І хоча фізичні та нематеріальні активи залишаться в цілості, бізнес-ландшафт після епідемії буде, звичайно, сильно відрізнятися від поточного», - написав Мовчан.

Економіст зазначив, що в ході пандемії не постраждають підприємства, що створюють реально необхідні продукти (будь то продукти харчування, промислові товари або послуги), якщо тільки їх бізнес до епідемії не був занадто пекредитований і не мав можливості отримати підтримку ліквідністю. Після завершення карантинних заходів світ чекає споживчий та інвестиційний бум.

«Світ стане значно більше "он-лайновим": спробувавши і звикнувши, на порядок більше людей буде працювати з дому, робити покупки, укладати угоди і організовувати переговори в інтернеті. Настане час великих поглинань: онлайн-сервіси, які тільки зміцнили свої позиції за час карантинів, будуть поглинати ті офлайнові, в яких ще буде value», - підкреслив він.

Мовчан додав, що після перемоги над коронавірусом «в світі залишиться величезна кількість грошей, вкинутих державами в економіку в процесі «війни». Це буде означати бурхливе зростання вартості багатьох видів активів, підвищену інфляцію і поступове скорочення боргового міхура - ставки напевно будуть негативними протягом довгого часу. «Через рік-два після закінчення епідемії може наступити період довгострокового зростання вартості акцій і період стагнації боргових ринків: негативні ставки нікому не цікаві, грошей багато, економіка зростає», - написав він.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X