Дані МВФ. Про що свідчить сталий рівень корупції в Україні

12 лютого 2019, 19:57

Рівень корупції в Україні протягом останніх років радикально не змінився.

Про це повідомили в Міжнародному валютному фонді. 

І хоч в Україні багато чого було зроблено за останні 5 років, починаючи від реформування банківської системи і закінчуючи створенням антикорупційних органів, але перелік необхідних реформ залишається значним, наголосив постійний представник Фонду в Україні Йоста Люнгман. 

Відео дня

2019 рік може стати складним для України

"Що ще потрібно робити – земельна реформа, приватизація. Врегулювання цінового контролю щодо газу також є джерелом корупції на газ внутрішнього видобування. Зараз починається реформа податкової адміністрації, адміністрування мита. Це важливо для держави і з точки зору зборів, і це має покращити бізнес-середовище", – повідомив Люнгман.

Ефективні дії в цьому напрямку здатні забезпечити зростання економіки на додаткові 2% ВВП, кажуть у МВФ. 2019 рік може стати складним для України: з одного боку, українська економіка демонструє стабільне зростання, а з іншого – у рік подвійних виборів Україна може пережити нові політичні потрясіння, що можуть загрожувати як продовженню реформ, так і співпраці з МВФ.

Топ-5 корумпованих органів влади

Верховна Рада очолила рейтинг топ-5 корумпованих органів влади. Про це свідчить результати дослідження Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу (UNIC) Корупція в Україні – погляд бізнесу.

На думку підприємців, до рейтингу також увійшли суди, митниця, Кабінет міністрів, а також великий бізнес. Деталі дослідження – у сюжеті Радіо НВ.

Трохи більше половини респондентів зазначили, що корупція та недоброчесна поведінка для народних депутатів дуже характерна. Кожен десятий сказав – дещо характерна. 7% – іноді. П’ята частина не змогли відповісти. Лише 2% погодилися з думкою, що корупція у парламенті майже не поширена, а 1%, що відсутня.

Представники бізнесу не сприймають корупцію як найголовнішу перешкоду для власної діяльності

Майже половина опитаних сказали, що корупція дуже характерна для судів, трохи менше – для митниці. Кожен третій вважає, що вона характерна для Кабміну, а також кожен третій наголосив, що і для великого бізнесу, ідеться у матеріалах дослідження.

Згідно з ним, найменш корумпованим підприємці вважають малий та середній бізнес. Водночас великий наближається до середини рейтингу. До слова, одна із найбільш недобросовісних практик із боку бізнесу – це підкуп співробітників своїх контрагентів або конкурентів. Окрім цього, найбільш поширеними формами корупції представники бізнесу назвали подвійну бухгалтерію і виплату зарплат у конвертах.

Крім того, опитування свідчить, що бізнес не сприймає корупцію як найголовнішу перешкоду для ведення бізнесу. Найбільшими перепонами респонденти найчастіше називали низьку купівельну спроможність населення і високі податки, їх згадують близько 70% опитаних.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Під час дослідження опитали понад 300 керівників підприємств та їхніх заступників.

Кроки назад

Лідерська позиція парламенту свідчить про загальну недовіру до влади. Це може бути наслідком викриттів журналістів-розслідувачів, зокрема, коли нардепи не голосують за прогресивні антикорупційні закони, як на понад два роки розтягнулося голосування за створення Антикорупційного суду. Про це в ефірі Радіо НВ розповів експерт з аналізу політики Transparency International Україна Олександр Калітенко.

Рівень корупції, з якою стикається бізнес, поступово зменшується

Натомість він констатує, що рівень корупції, з якою стикається бізнес, поступово зменшується. Свідченням цього є запровадження автоматичного відшкодування ПДВ чи робота Ради бізнес-омбудсмена.

"Ми живемо здобутками 2014-2015 років, коли відкрились реєстри, бюджети, все стало більш прозорим. А тепер є певні кроки назад. Це диктує так само й Міжнародний валютний фонд. Деякі забов’язання, які брала на себе Україна, так і не були виконані. Наприклад, надання автономної прослушки НАБУ. Те ж саме СБУ має непритаманні функції боротьби з корупцією та економічною злочинністю", – зауважив Калітенко.

Відсутність ринку землі

Більше, ніж корупція, економіку України гальмує відсутність ринку землі, заявив президент Петро Порошенко під час щорічної інвестиційної конференції Dragon Capital.

Пріоритетними секторами економіки України президент назвав агропромисловий комплекс

Він також пообіцяв повернутися до розгляду законопроекту про податок на виведений капітал, необхідного для внутрішніх інвестицій, і створення Національного бюро фінансових розслідувань, щоб силовики були позбавлені можливості впливу на бізнес.

Це, за його словами, є запорукою подолання бідності, переходу до сталого економічного зростання. Водночас пріоритетними на сьогодні секторами економіки України глава держави назвав агропромисловий комплекс, IT-сектор, туризм і логістику. 

"Наша стратегія диктує нам необхідність чітко визначити пріоритети і зробити акцент саме на цих секторах економіки, де ми можемо вийти на лідерські позиції. Вони стануть точками прориву, вони забезпечать і підштовхнуть нас вперед, вони принесуть кошти для того, щоб забезпечити підвищення рівня життя людей. І ще одне важливе повідомлення – ми точно будемо продовжувати наше сходження вгору в рейтингу Doing Business", – зазначив Порошенко.

Структурні реформи

У Кабінеті міністрів України вважають, що економіка повинна зростати на 5% щороку і більше. Водночас відповідно до прогнозів уряду та Нацбанку, зростання валового внутрішнього продукту України цього року становитиме лише 3%.

Сьогодні є перспективи зростання економіки

А для його прискорення потрібні структурні реформи і чесна судова система, зазначив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

"Протягом цих декількох років ми можемо говорити про те, що економіка почала відновлення. Ми бачимо сьогодні, що є перспективи зростання економіки надалі. Для цього нам потрібні інвестиції, потрібні зрозумілі правила, гарантії безпеки цих інвестицій. І тому ключові позиції – це проведення структурних реформ", – наголосив Гройсман.

Показати ще новини
Радіо NV
X