Гроші тижня: транзит за новим контрактом, звільнення Кравцова, втеча ексголови Renault, яким буде ринок землі
Тиждень, що минає, був багатим на події. В Україні головною темою став транзит російського газу за новим контрактом, а світові ЗМІ губилися в здогадках, як ексголові Renault вдалося втекти з Японії в Ліван. НВ Бізнес вибрав головні новини і найцікавіші заяви.
Новий транзитний контракт
1 січня закінчився укладений у 2009 році транзитний контракт між Нафтогазом і Газпромом. За два дні до цього, 30 грудня, представники компаній підписали договір про організацію транзиту на найближчі п’ять років, а також мирову угоду, згідно з якою сторони відмовляються від взаємних претензій за контрактами 2009 року. Крім того, Оператор ГТС України і Газпром підписали міжоператорську угоду, яка визначає технічні регламенти та правила взаємодії між операторами суміжних мереж. За новим контрактом у 2020 році Газпром відправить до Європи через українську ГТС не менше 65 млрд кубометрів газу, а в 2021—2024 роках — не менше 40 млрд кубометрів. Домовленості також передбачали, що Газпром заплатить Нафтогазу $2,9 млрд компенсації на виконання рішень Стокгольмського арбітражу. Нафтогаз отримав ці гроші 27 грудня.
Новий транзитний контракт опублікований не був, оскільки він є конфіденційним. За словами виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, документ містить європейський принцип «качай або плати», якого не було в попередньому контракті. Отже, хоча фізичні обсяги транзиту в перші дні січня тимчасово знизилися до 35−45 млн кубометрів на добу, оператор ГТС отримує оплату в повному обсязі з розрахунку 178 млн кубометрів на добу, пояснив генеральний директор ТОВ Оператор ГТС України Сергій Макогон. Загалом за п’ять років Газпром заплатить за транзит газу через газотранспортну систему України більше $7,2 млрд, повідомив Вітренко.
Кравцов йде з Укрзалізниці
30 грудня Євген Кравцов, який з серпня 2017 року очолював Укрзалізницю, оголосив про те, що залишає посаду голови правління у зв’язку з переходом на роботу в публічний держсектор. Наглядова рада УЗ розгляне його звернення про дострокове припинення контракту на початку 2020 року. Протягом останніх кількох місяців прем'єр-міністр Олексій Гончарук кілька разів заявляв про масштабну корупцію в компанії. 19 грудня міністр інфраструктури Владислав Криклій висловив надію, що Кравцов сам піде з поста голови правління.
Законопроект про ринок землі готовий до другого читання
3 січня на сайті Верховної Ради з’явився законопроект про ринок землі з поправками, внесеними профільним комітетом під час підготовки до другого читання. У проекті передбачено, що питання про те, чи зможуть набувати права власності на землю сільгосппризначення юрособи, які створені або належать іноземцям, буде винесено на референдум. Обмеження щодо концентрації землі в законопроекті встановлено на рівні 10 тисяч гектарів. Радник прем'єр-міністра з економічних питань Олексій Мушак заявив, що Рада може розглянути проект закону в другому читанні вже 14 січня — щойно повернеться до роботи після новорічних свят.
Зухвала втеча ексголови Renault з Японії
31 грудня ексголова французько-японського автомобілебудівного альянсу Renault-Nissan-Mitsubishi Карлос Гон заявив, що втік з японського Токіо в ліванський Бейрут. В Японії його звинувачують у приховуванні доходів і незаконному збагаченні. Розгляд справи по суті мав розпочатися в 2020 році. Гон перебував під домашнім арештом у будинку, на вході в який було встановлено камери відеоспостереження. Після втечі Гона в ЗМІ почали з’являтися версії, як йому це вдалося. Ліванський телеканал MTV написав, що його могли вивезти у великому футлярі для музичного інструменту після того, як у будинку виступила музична група. Кілька ЗМІ, зокрема Wall Street Journal, з’ясували, що з Токіо Гон полетів до Стамбула. Прокуратура Стамбула почала розслідування. Правоохоронці затримали сімох осіб. За даними WSJ, під час втечі Гона супроводжував колишній боєць спецназу армії США ( «зелені берети») Майкл Тейлор, що працює на приватну компанію, яка спеціалізується на питаннях безпеки.
Сам Гон пообіцяв дати прес-конференцію 8 січня. Поки що він тільки спростував поширену ЗМІ інформацію, що втечу організували його дружина Керол і її брати.
Ціни на газ по-новому
З січня до квітня 2020 року в Україні діє квартальна гарантована ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів. Вона становить 5500 грн за тисячу кубометрів (без урахування ПДВ, націнки газзбутів і витрат на транспортування). Споживачам, які хотіли отримувати газ за ринковою ціною, яка буде змінюватися щомісяця до кінця опалювального сезону, потрібно було до 30 грудня звернутися до своїх регіональних збутових компаній. У Нафтогазі зазначали, що щомісячна ринкова вартість газу може бути як вищою від гарантованої ціни, так і нижчою.
Перші підсумки 2019 року
Підсумки від НБУ:
- у 2019 році офіційний курс гривні зміцнився до долара на 17%;
- обсяг вкладень нерезидентів в ОВДП зріс у 18,5 разів;
- чиста купівля валюти Національним банком становила $7,9 млрд — найвищий показник за останні 14 років;
- обсяг міжбанківського валютного ринку перевищив $94 млрд.
Бюджетні підсумки від Мінфіну:
- держбюджет не виконаний ні за доходами, ні за видатками:
- доходи загального фонду склали 879,8 млрд грн (на 28,6 млрд грн, або 3,1% менше, ніж планувалося);
- витрати — 950,7 млрд грн (на 33 млрд грн, або 3,2% менше плану).
- загальний дефіцит був менше планового і становив 72,4 млрд грн — близько 1,8% ВВП;
- від приватизації надійшло лише 500 млн грн — 3,1% від початкового плану в 17 млрд грн;
- запозичення в 2019 році становили 405 млрд грн;
- на обслуговування і погашення держборгу було витрачено 464 млрд грн.
Автомобільні підсумки. За даними асоціації Укравтопром, протягом минулого року в Україні на облік було поставлено майже 88,5 тис. нових легкових автомобілів — на 8% більше, ніж у 2018-му.
Цитати тижня

«Люди хочуть морально надавити, розраховуючи, що я кину заяву на стіл або піду щось просити. Ні, я вже не в тому віці, щоб мене залякувати».
Голова Національного банку Яків Смолій заявив в інтерв'ю проекту KRYM, що мітинги під Нацбанком проплачені. Він додав, що в них бере участь масовка і співробітники компаній ексспіввласника Приватбанку Ігоря Коломойського.

«Я виступаю за мораторій на „тупняк“, а не ліс-кругляк».
Віце-прем'єр-міністр України Дмитро Кулеба в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна виступив проти мораторію на експорт лісу-кругляка. Він підкреслив, що заборону було введено як тимчасову міру до вироблення ефективної політики в цій сфері.

«Я втік не від правосуддя. Я втік від несправедливості і політичного переслідування».
Ексголова французько-японського автомобілебудівного альянсу Renault-Nissan-Mitsubishi Карлос Гон після втечі з Японії в Ліван розкритикував японську систему правосуддя.

«Газпром не готовий був брати на себе ризики неефективного українського законодавства, тому їх на себе взяв Нафтогаз, виступаючи фактично буфером між Газпромом і Україною… Ми не в захваті від такого варіанту, але це важливий елемент компромісу».
Голова Нафтогазу Андрій Коболєв пояснив, чому новий транзитний контракт підписано між Нафтогазом і Газпромом, незважаючи на завершення анбандлінгу (ГТС тепер належить не Укртрансгазу, а Магістральним газопроводам України).

«Принаймні 20−30% з того, що платить за газ кожен поляк, йде безпосередньо на фінансування російських збройних сил».
Голова польської нафтогазової компанії PGNiG Петро Возняк заявив в інтерв'ю TVP Info, що Росія, зупинивши постачання нафти в Білорусь, застосувала проти неї «енергетичну зброю».
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.