«Холодний душ для Заходу». Як РФ намагається «поставити Європу в стійло» ціною на газ — економіст
Російський Газпром намагається приборкати Європу підвищенням ціни на газ до $900 за тисячу кубометрів, вважає Павло Кухта, керівник з політичних питань Київської школи економіки, виконувач обов’язків міністра економіки у 2020 році.
«Росіяни намагаються поставити Європу в стійло. <...> Вони задрали ціни на газовому ринку Європи до небачених раніше цифр. Якщо порівняти ціну з минулим вереснем — це плюс 1300%. Вони не заповнили сховища газу, які європейці їм продали, щоб Газпром підтримував енергетичну безпеку Європи взимку. Європейці і американці їм довірилися, пішли на зустріч росіянам, здавши частково наші інтереси, а росіяни у відповідь зробили так, як вони завжди робили. Думаю, що для західного світу це має бути жорстким уроком, холодним душем» — розповів Радіо НВ Кухта.
Найперше, що Україні варто робити у цій ситуації, переконаний економіст, це шукати союзників у Європейському Союзі.
«Зараз союзників проти Росії у нас там буде багато. Особливо після того, що станеться взимку. Підрахунки, які роблять європейські газовики, кажуть про те, що в них газ закінчиться до кінця опалювального сезону. Кожного року ми обговорюємо, а чи вистачить нам газу на опалювальний сезон. Тепер ми не одинокі - вся Європа сидить і думає, чи вистачить їм газу на опалювальний сезон чи з березня у них хтось почне замерзати. Якщо ми до цього звикли, то в них такого не було щонайменше з кризи 2009 року. Але ця криза стосувалася лише східноєвропейських країн. А зараз вона стосуватиметься навіть таких країн, як Іспанія та Італія», — зазначив економіст.
Через відмову Газпрому збільшити прокачування через ГТС України, ціна на газ в Європі злетіла майже до $900/тисячу кубометрів.
Ціни на газ в Європі останнім часом різко зросли на тлі низького рівня запасів газу в європейських підземних сховищах Європи при його обмеженому надходженні по трубопроводах і в зрідженому вигляді.
Євродепутати закликали розслідувати роль Газпрому в різкому зростанні цін на газ.