«Рік не буде легким». Чому українці ще не відчули зростання цін повною мірою, і як він ударить по них у 2022-му — експерт
Ціни на споживчі товари в Україні за підсумками 2021 року зросли на 10%, але це лише початок — глобальне зростання цін на газ українці ще не відчули.
Про це у колонці для НВ Бізнес пише Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії.
Вона наводить дані, що продукти у 2021 році подорожчали на 13%, паливо та електроенергія — на 27%.
«А ось тарифи на гарячу воду та опалення, утримання будинків, зв’язок, а також ціни на предмети домашнього побуту зростали набагато повільніше. Одяг та взуття взагалі подешевшали — цьому сприяло зміцнення курсу гривні», — пише Репко.
При цьому, як зазначає експерт, імпортні товари, вартість яких фіксована у валюті, через зміцнення гривні стали дешевшими у гривневому вираженні - через зміцнення курсу національної валюти з початку року з 28,3 грн/$ до 27,5 грн/$.
Водночас, Репко вказує на інший небезпечний момент.
«Українці поки що майже не відчули зростання світових цін на газ. У 2021 році, за даними Держстату, для населення він подорожчав лише на 15,5%, а опалення та гаряча вода — всього на 2% на рік. На ринку водночас ціна на природний газ підскочила з 5−6 тис. грн за тис. кубометрів наприкінці 2020 року, до 30−40 тис. грн за тис. кубометрів взимку 2021-го. Але тарифи для населення штучно зафіксували на низькому рівні і збитки переклали на державний бюджет та бюджети компаній-виробників», — пише вона.
За словами експерта, подорожчання газу, проте, вже повною мірою відчули підприємці — енергетики, хіміки, харчова промисловість, тепличні господарства та інші, у чиїй собівартості газ займає більшу частину.
Повну версію колонки Марії Ріпко про інфляцію та зростання цін у 2022 році читайте тут.