Є дешева альтернатива. Чому в Україні не будують заводи з переробки сміття

29 грудня 2020, 19:21

Бізнес з переробки сміття в Україні не може бути прибутковим через відсутність економічних стимулів і лобізму з боку власників полігонів ТПВ, які надають дешевші послуги із захоронення відходів.

В Україні не будують заводи з переробки та спалювання сміття, тому що в країні немає стимулів для розвитку цього виду діяльності. "Саме на сьогоднішній день це економічно недоцільно, дешевше захоронити. Наприклад, в Києві є компанія, яка має в оренді або в постійному користуванні земельну ділянку в 60 гектарів, має щоденний оборот 1 млн грн за завезення і захоронювання відходів. Тому певний бізнес не зацікавлений зупинити або змінити цей процес. І таке є в кожному регіоні", - розповів в інтерв'ю НВ Бізнес Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України (Держекоінспекція).

Відео дня

За його словами, практично в кожному регіоні України є групи людей, які мають земельні ділянки і беруть гроші за те, щоб в землю захоронювати побутові відходи. "Це зло, яке повинно бути переможене політичною волею. Зло для екології, для здоров'я", - упевнений Мальований.

Завдання держави - зробити модель, яка б стимулювала інший підхід: будувати сортувальні станції за рахунок громад або за рахунок держави. "Ми повинні прийти до того, коли максимум відходів повинні бути вторинною сировиною... 100% відходів повинні бути перероблені, 0% - захоронятися", - сказав чиновник.

Єдиний в Україні сміттєспалювальний завод Енергія (Київ) є прибутковим завдяки тому, що має можливість продавати тепло і гарячу воду жителям столиці. Але така модель можлива без урахування інвестицій в подібне підприємство. "Вона працює на етапі, коли ти вже маєш завод. Ви ж враховуйте капітальні інвестиції в його будівництво", - упевнений глава Держекоінспекції.

Будівництво подібного сміттєспалювального заводу може коштувати від 100 до 500 млн євро в залежності від потужності. А терміни окупності таких проектів становлять десятки років.

Редактор: Артем Ільїн
Показати ще новини
Радіо НВ
X