Наслідки війни РФ проти України будуть відчутні в усьому світі через зростання цін на енергоносії та їжу — СОТ

12 квітня, 05:43
Україна не може експортувати зерно, оскільки порти заблоковані (Фото:rezerv.gov.ua)

Україна не може експортувати зерно, оскільки порти заблоковані (Фото:rezerv.gov.ua)

Війна РФ проти України не лише викликала гуманітарну кризу величезних масштабів, а й завдала серйозного удару по світовій економіці, заявили у Світовій організації торгівлі.

Війна Росії проти України — головні події 3 червня

«Основний тягар страждань та руйнувань падає на народ України, але наслідки у вигляді скорочення торгівлі та виробництва, ймовірно, відчують люди у всьому світі через підвищення цін на продукти харчування та енергоносії та скорочення доступності товарів, що експортуються Росією та Україною», — зазначили у СОТ.

Відео дня

В організації вважають, що бідні країни ризикують більше постраждати через війну, оскільки вони, як правило, витрачають більшу частину своїх доходів на їжу порівняно з багатшими країнами. Це може негативно вплинути на політичну стабільність.

СОТ прогнозує, що криза може знизити зростання світового ВВП на 0,7-1,3 процентних пункти, внаслідок чого зростання становитиме від 3,1 до 3,7% у 2022 році. Зростання світової торгівлі цього року може скоротитися майже вдвічі з 4,7% прогнозованих СОТ у жовтні минулого року до 2,4-3%.

Хоча частка Росії та України у світовій торгівлі та виробництві відносно невелика, вони є важливими постачальниками продуктів харчування та енергоносіїв. Ці дві країни у 2019 році поставили близько 25% світового споживання пшениці, 15% ячменю та 45% соняшника.

Також Росія є одним з основних світових постачальників паладію та родію, які необхідні для виробництва каталітичних нейтралізаторів для автомобілів. РФ станом на 2019 рік забезпечувала 26% світового імпортного попиту на паладій. Виробництво напівпровідників значною мірою залежить від неону, який постачається Україною. Збої в поставках цих матеріалів можуть вдарити по виробниках автомобілів, коли галузь тільки відновлюється від дефіциту напівпровідників.

Деякі регіони більш сильно відчують вплив війни, ніж інші. Європа, основний пункт призначення як російського, так і українського експорту, швидше за все, постраждає найбільше. Скорочення постачання зерна та інших продуктів харчування також призведе до зростання цін на сільськогосподарські товари, що негативно позначиться на продовольчій безпеці у найбідніших регіонах.

Африка та Близький Схід є найбільш уразливими регіонами, оскільки вони імпортують понад 50% зернових із України та/або Росії. 35 країн Африки імпортують продовольство та 22 країни імпортують добрива з України, Росії або з обох країн. Деяким країнам Африки на південь від Сахари загрожує підвищення цін на пшеницю на 50-85% внаслідок війни.

Один із довгострокових ризиків полягає в тому, що війна може спровокувати розпад світової економіки на окремі блоки, додали в СОТ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X