alt
6 карток

Світова нафтова війна: чому подешевшала нафта і як це може вплинути на Україну

28 березня 2020, 07:41

1

Значення нафти у світовій економіці і найбільші виробники

Нафта – один із найважливіших енергоресурсів світу. З неї виробляють бензин, дизельне паливо, різні пластмаси і безліч інших матеріалів. Тобто продукція, сировиною для якої є нафта, використовується практично у всіх куточках земної кулі. Але ось добувають її далеко не скрізь. Ще менше країн, в яких видобуток – вигідна справа.

За обсягами видобутку сирої нафти в останні роки трьома світовими лідерами є США, Саудівська Аравія і Російська Федерація. Згідно з даними Адміністрації з енергетичної інформації (США, Energy Information Administration, EIA), в 2018 році США в середньому добували 17,9 млн барелів нафти на добу (18% світового виробництва), в Саудівській Аравії – 12,4 млн барелів на добу (12%), Росія – 11,4 млн барелів на добу (11%). На 4 і 5 місцях з помітним відставанням йдуть Канада і Китай, частка кожної з них приблизно 5%. Ці п'ять країн разом контролюють понад 50% глобальної видобутку нафти. При цьому Китай є найбільшим у світі імпортером нафти.

2

Чим відрізняються різні марки нафти

Нафта, що видобувається в різних куточках Землі, має різні хімічні і фізичні характеристики, а також особливості видобутку. Тому, наприклад, норвезька і арабська нафта не можуть мати однакову вартість. Ці показники також впливають на технологію переробки сировини на НПЗ. Однак є, так звані, еталонні марки цього енергоресурсу, до вартості яких прив'язане формування ціни інших марок.

Наприклад, суміш Brent (Brent Crude Oil) – це узагальнена назва марок нафти, що видобуваються в Північному морі. Вона торгується на міжнародних нафтових біржах і з 1971 року є основним ціновим орієнтиром в Європі.

До появи Brent єдиним показником була West Texas Intermediate (WTI) – марка нафти, що видобувається в Західному Техасі (США). Зараз є ціновим орієнтиром переважно для західної півкулі. Ф'ючерси на WTI торгуються на Нью-Йоркській товарній біржі (NYMEX).

У Росії основна експортна марка нафти – Urals, яка виходить шляхом змішування важкої, високосірчастої нафти Уралу і Поволжя з легкою західносибірською нафтою Siberian light.

Свої еталонні марки нафти є в країнах Перської затоки. Але в основному, всі країни світу продають свій енергоресурс з дисконтом до Brent і WTI.

Радіо НВ