«Перспектива лякає». У Центренерго розповіли, чи загрожують Україні відключення електроенергії

8 листопада 2021, 18:49

Голова наглядової ради ПАТ Центренерго Денис Кудін вважає, що відключень електроенергії в Україні не буде.

Про це він сказав в інтерв'ю порталу Енергореформа, яке опублікувало сьогодні агентство Інтерфакс-Україна.

«Ми кожен день докладаємо максимум зусиль, щоб блек-аут не трапився. Коли ми дивимося, які відключення у Китаї, то перспектива лякає. Але треба сказати, що у січні-лютому цього року вже були складнощі в енергосистемі, і Центренерго врятувало систему. Ми перейшли на роботу з вугілля, якого не було, на газ і завдяки цьому згенерували достатньо електроенергії, щоб у системі підтримувати стабільну потужність пікових навантажень. Те саме за потреби ми готові зробити і зараз. Газу достатньо, і якщо так станеться, що на коротких проміжках часу нам не вистачить вугілля, то ми на ці проміжки часу перейдемо на газ. Відповідно, Україна буде з електроенергією», — заявив Кудін.

Відео дня

Він додав, що контракт про постачання газу укладено лише з Нафтогазом, якому Центренерго винне ще майже 900 млн грн за постачання у січні-лютому.

«Ми плануємо цей борг погасити у листопаді за рахунок передоплати за реалізовану е/е. У такому разі ми знатимемо, що готові до будь-яких форс-мажорів. Розраховуємо, що якщо країні потрібно буде балансувати енергосистему, то також, як це було минулого разу, пройде нарада на рівні РНБО і буде рішення переходити на альтернативне паливо. Газ у НАК є, ми з ними у регулярному контакті. НАК добре розуміє, що якщо системі буде потрібно, то доведеться постачати газ для цілей енергетики», - пояснив він.

Нагадаємо, що в Україні погіршується ситуація із накопиченням вугілля. Станом на 8 листопада запаси вугілля на складах теплових електростанцій генкомпаній України опустилися нижче 0,5 млн тонн. За місяць вони скоротилися на 33,1% а 236,7 тис. тонн).

29 жовтня стало відомо, що Мінекономіки РФ не дало квоти російським компаніям на експорт енергетичного вугілля в Україну. Це стосується постачання вугілля антрацитової групи з шахтоуправління Обухівське Ріната Ахметова в Ростовській області РФ на Луганську ТЕС, що входить до ДТЕК. Крім того, Російська Федерація зупинила транзит через її територію енергетичного вугілля з Казахстану до України.

За даними Міненерго України, компанії теплової генерації у листопаді планували імпортувати 562 тисячі тонн вугілля. Зокрема державне Центренерго хоче імпортувати близько 200 тисяч тонн, у тому числі з Казахстану.

У Міненерго заявляють, що ключовим стабілізуючим фактором цього опалювального сезону буде атомна генерація. Навантаження на неї буде рекордним за останні п’ять років. «Йдеться про плюс 7 млрд кВт-годин, що на 15% більше навіть від минулорічного. Таке збільшення у виробництві електроенергії дозволить знизити потребу у вугіллі на 3,6 млн тонн», — повідомив міністр Герман Галущенко.

На тлі дефіциту вугілля Україна 6 листопада відновила імпорт електроенергії з Білорусі. Сьогодні імпорт може досягти 9200 МВт-год (приблизно 2% добового споживання). За результатами добових аукціонів з розподілу міждержавних перетинів на 8 листопада, із запропонованих системним оператором 885 МВт перетину потужність 475 МВт-год на кожну годину доби викупило ТОВ ЕРУ Трейдинг Ярослава Мудрого та Дейла Перрі, ще 400 МВт-год — ТЕТ Груп Віталя Бутенка, який раніше очолював Д.Трейдинг, та ще 10 МВт-год — ТОВ Овіс Трейд ексмера Харкова Володимира Шумілкіна. На 9 листопада 885 МВт-год потужності перетинів розділили ЕРУ Трейдинг та ТЕТ Груп — 485 МВт-год та 400 МВт-год відповідно.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Однак сьогодні стало відомо, що Біленерго передумало експортувати електроенергію до України. Імпорт може припинитися із 9 листопада.

Показати ще новини
Радіо NV
X