Велике атомне будівництво. Що відбувається з добудовою Хмельницької АЕС — гроші, терміни та екологічні ризики
Світова енергетична криза і надвисокі ціни на газ підштовхують до енергонезалежності все більше країн. Україна поспіхом зосереджується на атомній енергетиці. Йдеться насамперед про перезапуск старого проєкту на Хмельницькій АЕС
Мар’яна Мотрунич, для НВ
В понеділок, 22 листопада, Енергоатом та американська Westinghouse підписали дві угоди щодо будівництва двох енергоблоків Хмельницької АЕС. Про що саме йдеться в цих договорах і яка сума їхньої угоди, не повідомляється.
Попередньо пресслужба Енергоатому зазначила НВ, що найближчим часом очікується підписання угоди з U.S. EXIM Bank. Американський банк може надати кошти на будівництво цих двох енергоблоків Хмельницької АЕС.
(22 листопада у Києві, на міжнародній конференції «Атомні можливості для розвитку країни» у презентації НАЕК зазначалася сума будівництва одного енергоблоку орієнтовно в межах $5 млрд — Ред.)
Нагадаємо, у вересні цього року державне підприємство Енергоатом та американська електротехнічна компанія Westinghouse підписали меморандум про будівництво 5 енергоблоків в Україні. Такий масштабний проєкт приблизно оцінили у $30 млрд.
Запуск такого масштабного проєкту, крім великих коштів, потребує багаторічної підготовки, адже йдеться не тільки про виробництво енергії, а й безпеку для життя людей та природи. Процедура запуску будівництва — зарегульована і бюрократична. Цей процес вимагає розрахунків і розробки проєкту. Потрібне також проведення громадських слухань щодо оцінки впливу на довкілля та транскордонних консультацій з сусідніми країнами, які може зачепити робота станції. Цей процес неодноразово починався і, схоже, добігає кінця.