Без втрати продуктивності. Чи можливо працювати чотири дні на тиждень, і чи підходить це українцям

28 січня 2019, 16:21

На економічному форумі у Давосі обговорювалася ініціатива щодо скорочення робочого тижня до чотирьох днів.

На думку психолога школи бізнесу Адама Гранта, проведені експерименти показали ефективність чотириденного робочого тижня. Зниження кількості робочих днів позитивно позначається на працездатності людей. Вони краще зосереджуються на робочому процесі, зростає креативність.

Відео дня

До того ж працівники в такому випадку більш лояльні до компанії. Економіст Рутгер Брегман вважає, що люди з часом зможуть працювати менше без шкоди для виробництва. Тобто за чотири дні працівники виконують той же обсяг роботи, що і за п'ять днів.

Найпоширенішим є п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними

Найпоширенішим є п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними. По 40 годин на тиждень працюють жителі деяких пострадянських країн і США. У Сполучених Штатах така норма робочого тижня була запроваджена у 40-х роках ХХ століття. Але тепер це актуально для державних працівників, а багато приватних компаній скоротили цей показник до 35 годин.

Європейці також працюють в середньому 35 годин на тиждень. В Азії люди працюють набагато більше. Середній робочий день у Китаї триває 10 годин, при цьому робочими є шість днів. Відпустка – 10 днів на рік.

В Україні у 1918 році було встановлено восьмигодинний робочий день п'ять разів на тиждень.

Результативність зросла

Чотириденний робочий тиждень нині тестують компанії в офісах по всьому світу. Перші результати підтвердили, що якість роботи в таких умовах не знизилася, а навпаки – зросла.

Труднощі виникають через закони про зайнятість, складені на основі "відпрацьованих годин"

Новозеландська фірма, що працює у галузі нерухомості, перевела співробітників на чотириденний робочий тиждень після того, як тестовий період в такому режимі показав збільшення продуктивності праці в компанії. Її директор і засновник Ендрю Барнс каже, що експеримент виявився ефективним.

Рівень стресу в компанії зменшився, а частина співробітників заявила, що робота не заважає їхньому особистому життю. Однак труднощі виникають, тому що закони про зайнятість все ще складені на основі "відпрацьованих годин", а не "продуктивності".

"Закон про трудові відносини вимагає, що в усіх трудових договорах прописувалися узгоджені години роботи в офісі, дні тижня, коли робота повинна бути завершена, а також час початку і закінчення роботи. І коли намагаємося зробити гнучкий графік, як зараз, це не виходить, бо потрібні зміни і до законодавства про вихідні і святкові дні. Це – одна з причин, чому у нас низька продуктивність у Новій Зеландії", – зазначив Барнс.

Читайте також: Причини ліні на роботі і що з цим робити

Людина не повинна перевтомлюватися

Людина не повинна бути перевтомлена, саме тому трудове законодавство регулює тривалість робочого дня, тижня, відпустки. Але в Україні якщо і пом’якшують графік, то лише через економічні причини.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тобто якщо скорочують робочий тиждень, то відповідно і зарплата буде нижчою, розповіла у коментарі Радіо НВ старший науковий працівник Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Лідія Ткаченко.

Питання ще й у вмінні організувати правильно своє дозвілля

За її словами, питання ще й у вмінні організувати правильно своє дозвілля. Адже коли люди неправильно розпоряджаються своїм часом, то може бути мало і трьох вихідних.

"Люди, які не вміють правильно організувати свій робочий час, як правило, вони не вміють організувати нормально і час не робочий, тому вони не встигають нічого ні вдома, ні на роботі. Дійсно, для того, щоб людина могла нормальним чином підтримувати свою працездатність, потрібен відпочинок періодичний. І якщо людина перевантажується, якщо людина працює забагато годин підряд, тоді набагато важче відновити свої сили", – зауважила Ткаченко.

В Україні вкрай високий рівень напруги

В Україні проблема не просто в нестачі часу для вирішення особистих питань через роботу, зазначила в коментарі Радіо НВ психолог Наталія Кухтіна.

Для українців властивий синдром емоційного вигорання

За її словами, особливість нинішнього психологічного стану українців пов'язана із неймовірно високим рівнем напруги. Люди нині справді дуже втомлюються, але передусім через зовнішні фактори: війну та соціально-економічні та політичні проблеми.

"Для людей, що живуть сьогодні в Україні, властивий синдром емоційного вигорання. Люди дійсно дуже втомлюються від того, що вони виконують дуже багато роботи. Навіть якщо скоротити робочий тиждень, наприклад, до чотирьох днів, і дати людині три дні вільного відпочинку, це не вирішить проблему", – наголосила Кухтіна.

Читайте також: Емоційне вигорання: інструкція для самостійного відновлення. Поради психолога

Показати ще новини
Радіо NV
X