Чи чекають українських заробітчан за кордоном, та кого там не вистачає

29 січня 2019, 19:42

В Україні понад 90% шукачів роботи хочуть працювати за кордоном, але досвід такої роботи є лише у третини з них. 

Про це свідчать результати опитування, проведеного міжнародним кадровим порталом HeadHunter Україна.

Керівник експертно-аналітичного центру HeadHunter Україна Юлія Дрожжина зазначила, що лише 29% опитаних мають досвід роботи за кордоном. Про це вона розповіла на прес-конференції в інформаційному агентстві Інформатор. 

Відео дня

Очікування та реальність

Представник HeadHunter Україна зазначила, що у першу чергу українці бажають працювати у таких країнах, як Польща, США, Німеччина та Канада.

Структура затребуваних за кордоном вакансій відрізняється

Крім того, найчастіше хочуть працювати за кордоном представники ІТ-сфери, топ-менеджменту, на третьому місці ті, хто лише починають кар’єру, на четвертому та п’ятому відповідно працівники галузі виробництва та продажів. Експерт також додала, що структура затребуваних за кордоном вакансій дещо відрізняється. 

"Ті, кого чекають, по-іншому виглядає топ-5 вакансій. Чекають на айтішників, чекають на спіціалістів з продажу, чекають на спеціалістів з виробництва, чекають представників сфери туризму та ресторанів та маркетологів чекають також. А от країни, які найбільше будуть раді українським спеціалістам – це Кітай, Кіпр, Німеччина, Польща та США", – зауважила Дрожжина.

Така робота пов'язана з певними труднощами

Дрожжина додала, що кількість пропозицій про роботу в Німеччині зросла на 13% порівняно з показником за грудень 2017 року, а в Польщі – зменшилася на 12%.

За її словами, серед мотивів працевлаштування за кордоном опитані називають можливість заробити, шанс залишитись у більш успішній країні, цікавий життєвий досвід.

Водночас, і ті, хто працював в іншій державі, ті, хто такого досвіду не має, визнають, що така робота пов'язана з певними труднощами. Йдеться про розлуку з рідними і близькими, мовні проблеми і труднощі з оформленням документів та пошуком роботи.

Читайте також: Змінили IT-орієнтацію. Програмісти, що виїхали за кордон, стали повертатися до України

Заробітчани та Чехія

Як повідомив міністр закордонних справ Павло Клімкін, починаючи з березня 2018 року по січень 2019 року з країни виїхало майже мільйон українців. Під час спільної прес-конференції з Міністром закордонних справ Чеської Республіки Томашем Петршічеком Клімкін зауважив, що велика кількість громадян України працюють у Чехії.

Чехія потребує близько 300 тисяч працівників робочих спеціальностей

"120 тисяч українців працюють легально в Чехії, і ця кількість постійно збільшується. Я коли їжджу у Закарпаття, у мене таке враження, що кожна друга машина там на чеських номерах", – зазначив Клімкін.

Раніше міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршичек зазначав, що уряд країни може вдвічі збільшити квоти для українських працівників – з майже 20 тис. до 40 тис. Згідно з діючою програмою, чеські фірми, які потребують робочих рук з України, можуть отримати працівників напряму, без посередників. Чеська економіка потребує близько 300 тисяч нових працівників робочих спеціальностей.

Читайте також: 50% нашої економіки ми даруємо світу

Заробітчани та Європа

Загалом європейський ринок дещо наситився українськими кадрами через брак висококваліфікованих спеціалістів. Про це в інтерв'ю Радіо НВ розповів стратегічний директор HR Форум Андрій Ніколов.

Він зазначив, що у 2019 році країни ЄС могли би прийняти близько 10 мільйонів ІТ-фахівців з України, якби вони мали достатній рівень професіоналізму. Ніколов додав, що Європа також потребує представників робочих спеціальностей високого рівня.

Ринок наситився через відсутність кваліфікації у тих, хто їде

Водночас, експерт зауважив, що кількість сезонних пропозицій за кордоном може зрости на 20%. Йдеться про роботу у туризмі в країнах накшталт Болгарії. Також зростання кількості вакансій може статися у разі лібералізації німецького законодавства на користь українських працівників. 

"Те, що ринок частково наситився, виною тому не ємність ринку, а виною тому – відсутність кваліфікації у тих людей, які їдуть. Якщо ми говоримо про те, що буде затребуване, – це так звані сині комірці, люди робочих спеціальностей. Тут дійсно темп уповільнений. Чому? Просто таких людей в Україні, на жаль, не стає більше. Вони вже або пробували працювати за кордоном і повернулися, або вони вже там працюють", – наголосив Ніколов.

Заробітчани та Україна

Українська економіка залежить від праці, а відтік трудових ресурсів погіршує її стан. Про це в інтерв’ю Радіо НВ зазначив директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Він зауважив, коли робітники знаходяться за кордоном, вони не сплачують податки. Водночас, тут в Україні їхні батьки отримують пенсії, а діти – безкоштовне навчання. Устенко також припустив, що трудова міграція несе загрозу для розвитку підприємництва в державі, адже найбільш ініціативні люди залишають країну. Крім того, об'єми грошей, які заробітчани надсилають в Україну, зменшуються.

Трудова міграція несе загрозу для розвитку підприємництва

"Близько 10 мільярдів доларів отримали в минулому році у вигляді перерахування від українських заробітчан. Перерахування, які ми отримуємо від заробітчан, змінюються досить швидко у своїй структурі. Раніше практично ті гроші, які заробляли заробітчани, які перебувають за межею країни, вони переводили в Україну, то зараз велика частка цих грошей залишається у них на руках. Для мене це є свідченням того, що інші члени сім'ї переїжджають в цю країну тимчасового розміщення українських заробітчан", – зауважив Устенко.

Устенко додав, що тільки но в Україні почнеться економічне зростання, громадяни перестануть шукати роботу за кордоном.

За даними Державної міграційної служби, постійно за кордоном працюють понад 3 млн українців. Міністр соціальної політики Андрій Рева також заявляв, що трудова міграція здебільшого має сезонний характер. Не менше 9 млн українців щороку виїжджають за кордон на сезонні роботи.

Читайте також: Рева: Кожен шостий український заробітчанин може мати проблеми з пенсією

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X