Ринок землі: орендарі отримають не тільки право першої покупки, але й зростання тарифів і податку на землю

21 жовтня 2019, 15:02
Сюжет

Законопроект про відкриття ринку землі парламент повинен розглянути через три тижні. Як на документ реагують голови сільрад і об'єднаних територіальних громад? Як на шанс поповнити бюджети

«Проходимо, не стоїмо дверях», підганяє всіх присутніх представник Міністерства економіки, торгівлі і сільського господарства. Більше 100 голів сільрад та представників об'єднаних територіальних громад з різних регіонів країни топчуться на одному місці. На годиннику 10 ранку суботи, поруч з будівлею міністерства на Хрещатику годі й шукати вільного столика — туристи приїхали. У представників сільрад, які рідко бувають у Києві, інша місія — ознайомитися із законопроектом про правила продажу землі, який через три тижні винесуть на розгляд Верховної Ради. На трибуні реформу презентує голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський. Три години він відповідає на запитання присутніх, деякі з них не по темі. Наприклад, про те, коли запрацює Іванківський спиртзавод.

Відео дня

Орендар отримає перевагу

За день до презентації законопроекту № 2194, який підтримує уряд, трапився конфуз. Аграрний комітет планував зібратися на обговорення документа в 14.30, але без попередження переніс його на 9.00. До кабінету не встигли потрапити не тільки опоненти, але й журналісти. Таким поворотом виявилися незадоволені не тільки журналісти, а й представники багатьох політичних партій і голова Верховної Ради Дмитро Разумков. «Ми вважаємо збори комітету легітимним», — повідомив в коментарі НВ Бізнес Микола Сольський. Він розраховує, що в парламенті вистачить голосів для ухвалення закону про відкриття ринку землі.

Микола Сольський презентує реформу (Фото: фото НВ)
Микола Сольський презентує реформу / Фото: фото НВ

Сольський визнав, що законопроект об'ємний і вивчити його самостійно — непросте завдання. Наприклад, в наступному році всі землі, які зараз перебувають у власності держави, будуть передані сільським радам і Об'єднаним територіальним громадам. Місцева влада зможе продавати ділянки або здавати їх в оренду. Під гул оплесків Сольський повідомив, що місцевим чиновникам не потрібно буде схвалення обласної адміністрації та представників земельного кадастру.

Якщо буде прийнято рішення про продаж землі, то переважне право отримають існуючі орендарі. Це ж стосується і пайовиків. «При реєстрації договору нотаріус обов'язково перевірить, чи збігається ім'я орендаря і покупця. Якщо ні, то власник ділянки повинен надати два документи — копію листа про планований продаж землі і повідомлення про вручення цього документа», — каже Сольський. У разі, якщо власник паю помер, то новий власник не може розірвати договір оренди. Норми про те, що державні землі потрібно буде продавати через систему Prozzoro і ділянками по 20 га, залишили без змін.

Протест викликала норма, яка дозволяє автоматично продовжувати договори оренди в тому випадку, якщо власник землі за три місяці не повідомив про своє бажання розірвати угоду. Її не буде в законопроекті. Тільки в кінці засідання стали звучати несміливі запитання про те, чи варто взагалі продавати землю. Сольський у відповідь зауважив, що ринок землі все одно буде відкритий.

Тарифи на оренду

Найбільше пожвавлення в залі під час тригодинного обговорення нового законопроекту викликали фінансові питання. Представники селищних рад скаржилися, що надходження від оренди державної землі — чи не єдині, які отримують місцеві бюджети. Але, за їхніми даними, орендарі платять не так і багато — в середньому 3% від нормативно-грошової оцінки на рік. Сольський під оплески залу запропонував підвищити ставки до 8%, 10% або 12% від нормативно-грошової оцінки. Зал так і не зміг визначитися з конкретною цифрою — за кожен тариф голосувало приблизно рівна кількість присутніх.

фото НВ
Фото: фото НВ

У кілька разів запропонували підвищити і земельний податок, який зараз в середньому становить 0,3% від нормативно-грошової оцінки. Представники місцевої влади заявили, що не проти 1%. Якщо рішення про підвищення плати буде прийнято, то зміни торкнуться навіть чинних договорів, наполягає Микола Сольський.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X