Заморожені мільярди. Російських олігархів позбавили вілл та яхт на Заході, але вони вирішили просто перечекати війну

Вторгнення в Україну дорого обійшлося російським мільярдерам (Фото:Колаж NV)
Російський бізнес за останні 30 років вкладав кошти майже в усі сфери української економіки — від енергетичної сфери до металургії та сектору FMCG. Чим володіли Михайло Фрідман, Роман Абрамович, Олексій Мордашов та Алішер Усманов?
Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року коштувало найбагатшим росіянам їх звичного стилю життя на Заході — їхні активи в США, Великобританії та країнах ЄС були заарештовані або заморожені. В Україні вони мали б бути націоналізовані, але поки що українській владі нема чого показати суспільству, хоча відповідний закон прийнято півроку тому. Є арешти майна, але про націоналізацію поки що не йдеться. В Україні за різними оцінками нараховується від 900 до 3,6 тис. активів, які належать російським власникам. За понад 30 років незалежності вони присутні майже усюди — від енергетики до фінансової системи, аграрного бізнесу та закладів громадського харчування. Це і Сбербанк, туроператор TUI, Gloria Jeans, пошукова система Яндекс, Антивірус Касперського, косметична компанія Faberlic, хмарний сервіс Бітрікс24 та інше.
Російські мільярдери володіли компаніями, що системно впливали на розвиток української економіки. Однак через санкції, які були накладені на них та членів їхніх сімей через вторгнення в Україну, їхні статки у 2022 році скоротились на 42%, до $353 млрд, підрахував російський Forbes. Та й їхня кількість зменшилась зі 123 до 88 осіб. Проте, це можуть бути тимчасові збитки: на відміну від заморожених активів центробанку РФ на Заході не готові говорити про конфіскацію особистих статків російських олігархів на користь відновлення України.
У своїх спробах спробах вискочити з під санкцій російські олігархи наголошують на тому, що вони не мають впливу на Кремль і його рішення щодо війни в Україні. Виправдання, схоже, розраховано на тих, хто вірить, що можна мати мільярдні бізнеси в Росії, можливість виводити кошти і не бути близьким до влади в Росії.
Жоден з найбагатших людей РФ не засудив публічно війну проти України і вбиства цивільних. А їхні компанії продовжують працювати на бюджет агресора.
NV Бізнес проаналізував український бізнес найбагатших росіян (за версією Forbes у 2022 роц), а також статки олігархів, наближених російського диктатора Володимира Путіна.
Олексій Мордашов
В кінці червня 2022 року перший чартер авіакомпанії Сєвєрсталь прилетів із Санкт-Петербургу до маловідомого містечка Тобольськ у Тюменській області Росії. Найбільший європейський туроператор TUI (російський підрозділ Fun&Sun) вирішив розвивати внутрішній туризм через санкції, що були введені проти Росії через її вторгнення до України. У самому Fun&Sun теж відбувались великі зміни.
Тарас Демура, який до 2010 року очолював офіс туроператора в Україні, а пізніше — і в Росії, став власником компанії ТТ-Тревел, відомої як туроператор Fun&Sun. Станом на 14 січня Демурі належить 75% акцій, решта 25% - у КН-Холдинг, що належить сім'ї одного із найбагатших росіян Олексію Мордашову.
Компанії Мордашова зацікавились найбільшим туристичним оператором Європи зі своїм парком літаків та готелів TUI AG у 2007 році, коли структури бізнесмена стали власниками 3% його акцій, а вже за 15 років їх частка зросла до 34% акцій. Вторгнення Росії в Україну вплинуло на бізнес олігарха — вже 28 лютого він потрапив під персональні санкції ЄС та Великої Британії. Найбільший свій пакет, а це 29,9% акцій TUI AG, структури олігарха планували продати компанії Ondero Limited, що належить дружині олігарха Марині Мордашовій. Однак угода була заблокована німецькими контролюючими органами, а вже в червні олігарх, його дружина та члени сім'ї потрапили «у чорний перелік» США. Компаніям Мордашова вдалось зменшити свій пакет в компанії до 30,9%, продавши відносно невелику кількість акцій CEO Себастьяну Ебелю та членкині Ради директорів Сібіл Райсс.

В Україні робота туроператора TUI заблокована.
Серце імперії Мордашова — металургійна група Северсталь, яка й дозволила олігарху стати одним із найбагатших в Росії. У 2006 році Мордашов знайшов в Україні об'єкт для поглинання. Його Северсталь-Метиз приблизно за $50 млн викупила у Сергія Тігіпка 60% акцій найбільшого українського виробника металевих виробів — Дніпрометиз.
За одинадцять років — у 2017 році Северсталь позбулася Дніпрометизу. З часом стало відомо, що його з великим дисконтом викупив попередній власник Сергій Тігіпко. Більше того, компанія Олексія Мордашова навіть зупинила діяльність своєї торгової компанії Северсталь Дистрибуція.
За підрахунками Forbes, у 2022 році його статки оцінюються у $13,5 млрд, $15,9 млрд, він втратив. Однак все ж залишається у п’ятірці найбагатших росіян країни.
Михайло Фрідман
«Якщо люди, які при владі в ЄС, вважають, що через санкції я можу підійти до Путіна і сказати йому, щоб він припинив війну, і це спрацює, то, боюся, у нас у всіх великі проблеми. Отже ті, хто ухвалює це рішення, нічого не розуміють у тому, як влаштована Росія. І це небезпечно для майбутнього», — в середині березня заявив бізнесмен Михайло Фрідман в інтерв'ю Bloomberg Businessweek, намагаючись довести, що він не має відношення до російської влади. Також він додав, що ніколи не працював у жодній державній компанії або на державній посаді.
Публічно виправдовуватись Фрідмана мотивували санкції, що їх проти бізнесмена впровадили ЄС та Великобританія. У «чорному списку» США він з 2018 року. Кредитні картки та активи Фрідмана заморожені, а на «розумні» витрати, а це близько 2,5 тис. фунтів на місяць, він має отримати дозвіл. «Не знаю як жити. Насправді не знаю», — жалівся він журналістам Bloomberg.
У Фрідмана багато активів в Україні. Він — засновник та головний акціонер Letter One та Альфа-груп, до якого входить, зокрема, Альфа-банк та IDS. Letter one володіє нідерландською компанією Veon, яка є акціонером найбільшого в Україні мобільного оператора Київстар.В середині червня IDS Borjomi International оголосила, що її мажоритарний акціонер передає 7,73% акцій компанії уряду Грузії без будь-якої компенсації та більше не матиме контролю над нею. Завдяки цьому мажоритарний акціонер втрачає контроль над IDS Borjomi International, представництво основного акціонера в Раді директорів скоротиться з восьми до двох членів, а уряд Грузії призначить свого представника головою Ради директорів компанії.
В Україні ж у кінці листопада Шевченківський районний суд Києва передав українські активи IDS Borjomi International Нацагентству України з виявлення, розшуку та управління корупційними активами (АРМА). Мова йшла про ПрАТ Моршинський завод мінеральних вод Оскар, ПП ІВА, ТОВ Потужність, ТОВ ІДС Аква сервіс, ПрАТ Індустріальні та дистрибуційні системи, ПрАТ Миргородський завод мінеральних вод і ДП Нова.Ком. Їхня ринкова вартість складає 10 млрд грн. За рішенням суду АРМА набуло корпоративних прав (у тому числі Миргородського та Моршинського заводів), промислові зразки та торгові марки підприємств групи. В IDS Ukraine додали, що Михайло Фрідман не є кінцевим власником бенефіціарної групи компаній, оскільки не має у прямій або опосередкованій власності частки у розмірі 25%. «Він володіє 18,6% акцій компанії і не має вирішального впливу на управління чи господарську діяльність компанії», — підкреслили в IDS Ukraine.
Альфа-Банк Україна вирішив відмовитися від бренду Альфа та змінив назву на Сенс Банк. «Банк не хоче мати нічого спільного з країною-агресором навіть на рівні асоціацій і бренду, який працює в Росії», — заявив Симеон Дянков, якому в середині квітня за погодженням з Нацбанком було передано право голосу за мажоритарним пакетом акцій банку. Необхідності націоналізувати Сенс Банк немає, зазначила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. Тільки у разі втрати ліквідності банку НБУ буде змушеним визнати його неплатоспроможним і запропонувати Кабміну передати його у державну власність.
Михайлу Фрідману, попри санкції, поки вдалось зберегти більшість свого капіталу. Forbes називає його шостою найбагатшою людиною Росії з капіталом в $11,8 млрд. За рік його статки зменшились на $3,7 млрд.

Алішер Усманов
Влада Узбекистану на зустрічах з представниками ЄС лобіює скасування санкцій, накладених на російського мільярдера Алішера Усманова та його сестру Гульбахор Ісмаїлову. За даними Financial Times, узбецькі чиновники посилаються на те, що бізнесмен не може вкладати кошти в економіку країни.
Усманова в країнах ЄС вважають близьким до російського диктатора Володимира Путіна. «Його називають одним із улюблених олігархів Володимира Путіна. Він вважається одним із російських бізнесменів-чиновників, яким довірено обслуговування фінансових потоків, але їхнє становище залежить від волі президента», — наголошується у рішенні Євросоюзу про санкції, які було накладено вже 28 лютого минулого року. У березні до санкційного тиску на олігарха приєднались США та Велика Британія.
Наприкінці грудня минулого року, за даними СБУ, було заарештовано майно олігарха — 160 тисяч тонн залізної руди, що зберігалися на підпільних складах РФ в Україні на суму біля 2 млрд грн. «Приховану сировину виявлено на території кількох морських портів України. Знайдена партія залізної руди належить компанії російського олігарха, що входить до найближчого кола вищого військово-політичного керівництва Кремля Алішера Усманова. Після 24 лютого цього року на нього накладено санкції РНБО України, США та Євросоюзу», — зазначили в СБУ. Та додали, що руду планували морськими суднами переправити в Росію.
Основа імперії Усманова — компанія USM (Металоінвест, Удоканська мідь, Мегафон), а також видання Коммерсантъ. До 2014 року останнє працювало і в Україні, однак після анексії Криму газету закрили. За інформацією NV Бізнес, одна із причин — неготовність української редакції писати статті за російськими наративами. У 2018 році Усманов продав 30% своїх акцій лондонського ФК Arsenal за 550 млн фунтів іншому акціонеру клубу — Стену Кронке. Зараз російський мільярдер вкладає кошти у місцевий клуб із схожою назвою — ФК Арсенал Тула.
Усманов знаходиться в Узбекистані та, напевно, підраховує збитки. За рік, за даними Forbes, його статки скоротились на $6,9 млрд та у 2022 році склали $11,5 млрд. Олігарх не має можливості користуватись предметами розкоші. Наприклад, яхтою Dilbar, яка є найдорожчою серед російських власників, довжиною 156 метрів та з найбільшим у світі басейном. Через санкції вона арештована у Гамбурзі. Як і решта активів олігарха та його сестри по всьому світу.
Вагіт Алекперов
Президент найбільшої в Росії приватної компанії - нафтового гіганта Лукойл Вагіт Алекперов у квітні минулого року подав у відставку. Бізнесмен пропрацював на цій посаді майже 30 років, його сім'я контролює 28,3% акцій компанії, однак віддати своє крісло екс-заступнику Вадиму Воробйову він був вимушений через санкції Великої Британії та Австралії. Ще в березні рада директорів зробила обережне звернення про те, що «ми виступаємо за якнайшвидше припинення збройного конфлікту і повністю підтримуємо його вирішення шляхом переговорного процесу, дипломатичними засобами». Однак це розпливчасте звернення не допомогло. Лондонська біржа зняла з торгів акції Лукойлу разом із цінними паперами інших великих російських компаній через санкції після вторгнення в Україну. Сам Алікперов втратив у минулому році рекордні $14,4 млрд, його статки Forbes оцінює у $10,5 млрд. Бізнесмен все ж входить до десятки найбагатших людей в країні-агресорці.
В Україні Лукойл працював до 2014 року. Окрім 240 АЗК та шести нафтобаз, що дозволяло компанії входити до п’ятірки найбільших гравців в Україні, Алекперов вкладав у видавництво Картель. Останній видавав щотижневик Ділова столиця. За декілька місяців після анексії Криму у 2014 році нафтовий гігант продав свої паливні активи маловідомій австрійській компанії AMIC за $300 млн. Тож експерти припускали, що угода була необхідна для захисту активів в Україні найбільшої приватної компанії Росії.
Схоже, до такої точки зору прийшли й українські контролюючі органи. У серпні минулого року за клопотанням Офісу генерального прокурора було накладено арешт на активи AMIC — АЗК, склади та земельні ділянки вартістю понад 50 млн грн. Керівництво мережі підозрюють у несплаті податків на суму понад 270 млн грн у 2015−2022 роках та у зв’язках з країною-агресоркою. AMIC оскаржує рішення про накладання арешту в судах.
Лукойл із Алікперовим створював Леонід Федун. І останній став головним акціонером нафтової компанії після того, як Алікперов потрапив під санкції.
Герман Хан
Партнер Михайла Фрідмана — Герман Хан у вересні минулого року повернувся до Москви після десяти років життя у Лондоні, написав Bloomberg. Хан переїхав до Москви після того, як передав свою частку в інвестиційній компанії LetterOne непідсанкційному акціонеру. Таким чином, близько $2 млрд його статків за межами Росії не будуть заморожені.
Уродженець Києва, який російські агресори планували захопити за три дні, Хан заробив свої статки на продажі частки нафтової компанії ТНК-ВР державній Роснафті. За отримані кошти була створена LetterOne, яке не має відношення до російських активів Альфа-груп. У березні минулого року, як і інші акціонери Альфа-груп, Хан потрапив під дію санкцій ЄС та Великої Британії.
Бізнесмен вийшов з числа співвласників інвестиційної компанії LetterOne, яка, серед іншого, є основним власником телекомунікаційної групи Veon. Донедавна у Росії під брендом Білайн працювала її «дочка» Вимпелком. Але наприкінці минулого року її продали локальному менеджменту більше ніж за $2 млрд.
Хан, за даними Bloomberg, живе в Москві і розвиває російські активи Альфа-груп, серед яких частки в рітейлері X5 і телекомунікаційній компанії Vimpelcom Ltd. Статки бізнесмена у 2022-му році склали $7,8 млрд, вони зменшились на $2,3 млрд.
Роман Абрамович
Роман Абрамович — відомий в Україні бізнесмен, який після початку війни намагався продати себе як посередника в переговорах між Росією та Україною. За даними журналістів The Times, підприємець в кінці березня особисто передав Володимиру Путіну записку від українського президента Володимира Зеленського. У ній останній виклав можливі компроміси, на які готовий був піти Київ для припинення війни. Путін нібито відповів Абрамовичу «Передай йому, що я їх знищу».
За даними Bloomberg, Абрамович наприкінці серпня зустрічався в Ер-Ріяді з принцем Саудівської Аравії Мухаммедом біном Салманом в рамках переговорів щодо обміну в’язнями між Україною та Росією. У вересні 2022-го Україна обміняла кума Путіна — Віктора Медведчука та 55 росіян на 215 своїх полонених, зокрема п’ять командирів з Азовсталі. Звільнити вдалось і п’ятьох британців, яких Абрамович привітав на борту приватного літака, який прямував до Саудівської Аравії з Росії. Бізнесмен передав їм iPhone, щоб вони могли зв’язатися із родичами та повідомити радісну звістку. Однак це не врятувало Абрамовича від санкцій ЄС, США та Великобританії.
В травні він навіть продав футбольний клуб Челсі за 4,25 млрд фунтів стерлінгів консорціуму, який очолює американський інвестор Тодд Болі. Кошти направлені на спеціальний рахунок, який поки заморожений. Є ймовірність, що ці кошти можуть бути передані благодійним організаціям для підтримки постраждалим у війні в Україні.
Головний актив підприємця — група EVRAZ, яка у 2007 році придбала п’ять підприємств гірничо-металургійного комплексу у Дніпропетровській області: Дніпропетровський МЗ ім. Петровського, Дніпропетровський коксохімічний завод (обидва — Дніпро, їх об'єднали та створили DCH Дніпровський МЗ), Дніпродзержинський коксохімічний завод (Кам’янське), Баглейкокс (зараз Южкокс, Кам’янське), ГЗК Суха Балка (Кривий Ріг). Продавцями виступили структури Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Також росіянам дісталися близько 50% акцій Південного ГЗК (ПівдГЗК, Кривий Ріг), яке так і не вдалося інтегрувати до структури групи. Тому акціями ПівдГЗК через інші юрособи тривалий час володіла кіпрська компанія Lanebrook Ltd., яка до 2018 року була найбільшим акціонером холдингової компанії групи EVRAZ.
Поступово структури Романа Абрамовича та партнерів позбавилися всіх металургійних активів. Причому це почалося ще у 2012 році, коли EVRAZ повідомив про продаж Дніпродзержинського КХЗ. Згодом його власником стала група Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського, яка потребувала ще одного постачальника коксу. Згодом саме цей завод став базою для створення металургійного комбінату Каметсталь, який отримав виробничі потужності Дніпровського МК, що визнано банкрутом. Той же Метінвест став акціонером Южкоксу.
А у 2017−2018 роках росіяни продали ГЗК Суха Балка і Дніпровський МЗ інвестиційній групі DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського. У 2018 році стало відомо, що за ці активи Ярославський заплатив лише $35 млн. EVRAZ у своїх фінзвітах зафіксував багатомільйонні збитки від продажу цих двох підприємств.
Відбуваються зміни у складі акціонерів Південного ГЗК. Але скоріше за все Роман Абрамович зберігає свій вплив на це українське підприємство. Бо у наглядові раді все ще присутні менеджери з багаторічним досвідом роботи в структурах EVRAZ.
Свої російські активи Роман Абрамович теж намагався захистити. Кілька років тому Абрамович та його головні партнери розділили свої частки в EVRAZ, створивши окремі офшори. А за даними The Guardian, за кілька тижнів до повномасштабного російського вторгнення бізнесмен переписав на дітей офшорні трасти. Поправки, за даними видання, стосувались сімох дітей Абрамовича, молодшому з яких дев’ять років. Ці трасти володіють активами на суму не менше $4 млрд, і їхня загальна вартість може бути набагато вищою. Діти Абрамовича стали кінцевими бенефіціарними власниками в тому числі нерухомості та парку суперяхт, гелікоптерів та приватних літаків. Статки самого Абрамовича у 2022 році оцінюються у розмірі $6,9 млрд, за рік він втратив $7,6 млрд.
Олексій Кузьмичов
Партнер Михайла Фрідмана та Германа Хана — Олексій Кузьмичов після російського вторгнення також потрапив під санкції ЄС, Великобританії та США. Він вийшов із ради директорів усіх компаній у складі Альфа-Груп та передав свій пакет акцій Альфа-банку партнеру Андрію Косогову. В минулому році підприємець втратив $1,8 млрд, а його статки у 2022-му оцінюються у $6 млрд.
Велику увагу Кузьмичов приділяє виходу з-під санкцій. Його юристи судяться з владою Франції через арешт яхт олігарха. Також він не може продати або здати в оренду нерухомість та автомобілі, що знаходяться у Франції. У квітні минулого року влада Кіпру повідомила про намір позбавити громадянства чотирьох російських підприємців, у тому числі Кузьмичова та членів його родини.
Аркадій Ротенберг
Один з найбільш показових прикладів безпорадності влади щодо російських активів.
На початку серпня минулого року АРМА отримала корпоративні права ТРЦ Ocean Plaza. Генеральний прокурор Андрій Костін зазначив, що серед його кінцевих бенефіціарних власників — громадяни Росії з близького оточення глави країни-агресора. ТРЦ Ocean Plaza, який через компанію Інвестиційний союз Либідь належить ТОВ Авангард-Віларті. Її кінцеві власники — громадяни Швейцарії Андреа Рішааль та Сюзанна Валлабх. Одним із власників ТРЦ, із часткою у 33,5%, є також український бізнесмен Василь Хмельницький. До квітня 2018-го серед співвласників ТРЦ був Аркадій Ротенберг, а до вересня 2019-го — його дочка Лілія.
Як раніше зазначав у коментарі NV Бізнес керівний директор компанії Colliers Ukraine Олександр Носаченко, торговий центр як і раніше фактично належить фізособам із найближчого оточення російського диктатора Володимира Путіна, а саме Олександру Пономаренку (співвласник аеропорту Шереметьєво та, за даними Олексія Навального, офіційний власник «палацу Путіна» під Геленджиком у Краснодарському краї — NV Бізнес).
Торговий центр після початку війни довгий час не працював, однак відчинив свої двері у листопаді минулого року. Його управлінням займається та сама компанія — Київ Молл Менеджмент. Один з найбільш прибуткових до війни ТРЦ з російською участью продовжує працювати.
В Росії у Ротенберга також усе добре. Саме його компанія будувала Кримський міст, який був пошкоджений минулого року. Відкриття незаконного об'єкту обійшлося російському бюджету у 228 млрд рублів ($3 млрд). У 2021 році бізнесмен заявив про плани вкласти 15 млрд рублів ($200 млн) в реконструкцію п’яти санаторіїв у Криму, придбав гірськолижний проєкт Нові вершини в особливій економічній зоні Бірюзова Катунь на Алтаї. І хоч Ротенберг не входить до першої двадцятки російських багатіїв, його статки Forbes оцінив у $1,7 млрд, однак голова правління Федерації хокею Росії має репутацію гаманця диктатора Володимира Путіна. Роком раніше його статки оцінювались у $2,9 млрд. Брати Ротенберга — Борис та Ігор теж займаються бізнесом, однак їхні статки менші.
Олег Дерипаска
У вересні минулого року Арбітражний суд Краснодарського краю виніс несподіване рішення — він припинив 49-річну оренду компанією бізнесмена РогСібАЛ Олега Дерипаски 30 земельних ділянок у вантажному районі порту Сочі. А за день до цього позбавив цю ж юрособу оренди інших 14 ділянок на території селища міського типу Сіріус, недалеко від Сочі. Окрім того, арештований готельний комплекс Імеретинський та стоянка яхт вартістю біля мільярда доларів. Позивач — адміністрація Федеральної території Сіріус. Суди в Краснодарському краї були лояльними до Дерипаски. А проблеми у нього виникли, як вважають журналісти FT, через критику війни в Україні. Наприклад, у лютому минулого року він казав, що мир важливий та потрібні переговори. В березні війну з Україною він назвав «безумством» та сказав, що «нам ще довго буде соромно перед нащадками».
Олег Дерипаска почав розпродаж українських активів ще у 2015 році. Тоді його структури продали страхову компанію Інго Україна. Харківський тракторний завод, який пов’язували з російським мільярдером, також отримав нових власників. Згодом стало відомо, що акціонером обох компаній став Олександр Ярославський.
В Україні активи Дерипаски теж арештовані за клопотанням Офісу генпрокурора. А це 32 млн грн найбільшого в Україні виробника металургійного глинозему та гідроксиду алюмінію — Миколаївського глиноземного заводу. Кошти знаходились на депозитному рахунку Держмитслужби. В липні минулого року було заарештоване миколаївське підприємство — 12 земельних ділянок, комплекс морського порту, квартири, адмінбудівлі, виробничі цехи, 46 транспортних засобів, 240 одиниць спеціальної техніки. Загальна вартість заарештованих активів перевищує 1 млрд грн. Минулого року його статки Forbes оцінив у $1,7 млрд, тоді як у 2021 році - у $3,8 млрд.
Американські, британські та санкції країн ЄС призвели до того, що російські мільярдери тимчасово втратили більшу частину своїх статків. Однак санкціі поки не досягли своєї мети — вони не мотивують російську олігархію до змін у керівництві країни-агресора. Набагатші бізнесмени які заробляють кошти через зв’язки з державними органами, продовжують виконувати негласний контракт з Кремлем: бізнес-можливості в обмін на лояльність до будь-яких авантюр диктатора. «Ми поза політикою» — зручна формула підтримки режиму.
Проєкт реалізується за підтримки ГО Платформа Публічної Дипломатії та ERIM за фінансування Європейського Союзу.