У МЗС Білорусі назвали умови, за яких відновлять вільну торгівлю з Україною
Перший заступник міністра закордонних справ Білорусі Олександр Гур’янов заявив, що країна готова повернутись до режиму вільної торгівлі з Україною, якщо та змінить заходи щодо білоруських товарів.
Про це повідомляє пресслужба МЗС Білорусі.
За словами Гур’янова, Білорусь готова «повністю скасувати всі рішення» і повернути режим вільної торгівлі, якщо Україна перегляне заходи, вжиті щодо продукції з Білорусі, мета яких — нібито «обмежити конкуренцію з боку білоруських виробників». Він сказав, що Україна «де-факто запровадила мито» щодо деякої білоруської металопродукції і колісної техніки, також щодо Білорусі діють вісім антидемпінгових і спецзахисних заходів України, через що «цілий перелік продукції підпадає під обмеження» на експорт з Білорусі до України.
Раніше торговий представник України Тарас Качка заявив, що Білорусь запровадила режим індивідуального ліцензування на імпорт низки українських товарів: кондитерських виробів, шоколаду, соків, пива, деревно-стружкових і деревно-волокнистих плит, скляних ампул, сільгосптехніки для посіву, пральних машин та меблів. Качка назвав такі дії необґрунтованими і дискримінаційними.
Україна з 26 травня припинила авіасполучення з Білоруссю. Уряд заборонив українським авіакомпаніям і літакам виконувати польоти в повітряному просторі Білорусі. Кабінет міністрів також ввів заборону на використання повітряного простору України повітряними суднами, зареєстрованими в Білорусі. Він почне діяти з 00:00 29 травня.
Це вдарило по державній білоруській авіакомпанії Білавіа, для якої ринок України був одним з основних. До заборон вона виконувала близько 40 рейсів на тиждень з Мінська в обидва аеропорти Києва, Львова, Харкова, Запоріжжя, Одеси та Херсона. Також Білавіа літала через Україну на популярні курорти Туреччини, Єгипту та ізраїльського Тель-Авіву. Обліт України може зробити невигідним здійснення цих рейсів.
Затримання Романа Протасевича в Мінську
23 травня в аеропорту Мінська здійснив примусову посадку пасажирський лайнер авіакомпанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Літак посадили нібито через повідомлення про мінування: в Мінтрансі Білорусі заявили, що повідомлення надійшло нібито від ХАМАС, а Олександр Лукашенко стверджував, що інформацію отримали зі Швейцарії. І ХАМАС, і влада Швейцарії спростували ці заяви. Швейцарський провайдер електронної пошти Proton Technologies AG заявив, що повідомлення про «замінування» надійшло вже після розвороту літака на Мінськ.
Рейсом летів співзасновник білоруського опозиційного Telegram-каналу Nexta Роман Протасевич, якого відразу після посадки затримали в аеропорту Мінська. Разом з ним затримали його дівчину, росіянку Софію Сапегу.
В ЄС заявили, що борт був змушений здійснити екстрену посадку в Мінську через дії білоруського військового літака. Авіакомпанії і країни почали припиняти польоти над повітряним простором Білорусі, Євросоюз планує заборонити білоруським авіакомпаніям польоти в своєму небі. Україна припинила авіасполучення з країною-сусідом з 26 травня.

Ввечері 24 травня провладний білоруський Telegram-канал опублікував відео, на якому Роман Протасевич каже, що «дає свідчення і співпрацює зі слідством». Його близькі та низка іноземних політиків заявили, що блогера змусили зробити цю заяву.
Протасевича в Білорусі оголошено в міждержавний розшук і включено до списку «причетних до терористичної діяльності». Telegram-канал Nexta активно висвітлював і допомагав координувати білоруські протести проти диктаторського режиму Олександра Лукашенка, які спалахнули в країні після фальсифікованих президентських виборів у серпні 2020 року.