alt
НВ Преміум
7 карток

Безумовний базовий дохід. Чи може Україна його собі дозволити і що демонструє досвід розвинених країн

16 травня 2020, 18:22

Про безумовний базовий дохід влади багатьох країн заговорили після введення карантину з метою подолання пандемії коронавірусу.

Мільйони людей в різних країнах в один момент втратили роботу. У США понад 30 млн громадян стали безробітними за п’ять тижнів, що побило антирекорд Великої депресії 30-х років.

Чи можна впровадити безумовний базовий дохід в Україні, що це означає для економіки, кому потрібно виплачувати такий дохід і які суми виплат? І взагалі, чи не фантазія це?

1

Що таке базовий безумовний дохід

Безумовний базовий дохід, також називають безумовним основним доходом, гарантованим основним доходом, універсальним основним доходом. По суті це захід соціально-економічної політики у вигляді регулярної виплати конкретної суми грошей громадянам держави.

У такого доходу є певні ознаки, зокрема:

— періодичність платежу, наприклад, щомісяця, а не разово;

— тільки в грошовому вираженні;

— виплачується конкретній особі, а не домогосподарству;

— виплачується всім громадянам країни;

— виплачується безоплатно, тобто натомість не потрібно щось робити або віддавати.

2

Навіщо потрібен базовий безумовний дохід?

Безумовний базовий дохід може забезпечити стерпний рівень життя для громадян країни під час масової втрати робочих місць в період криз або ж внаслідок розвитку робототехніки та систем штучного інтелекту, стати альтернативою системі державного соціального забезпечення. Деякі економісти і футурологи стверджують, що в найближчі десятиліття розвиток технологій призведе до зникнення десятків професій, сотні мільйонів людей по всьому світу стануть зайвими на ринку праці. У держав не буде інших методів швидкого вирішення цієї проблеми, крім як ввести безумовний базовий дохід.

Радіо НВ